26 Ekim 2018 Cuma

En etkili para biriktirme yöntemleri nelerdir?Para biriktirme hakkında sayısız kitap okuyan ama bir türlü uygulamaya
geçemeyenlerden misiniz? Tasarruf etmek için yanlış yöntemlere başvurup sonradan pişmanlar olanlardan mısınız? Şimdi tüm bunları unutun. Aşağıdaki maddeleri uygulayarak kısa sürede harcamalarınızı azaltabilir ve paranızı biriktirebilirsiniz.
Hesaplı elektrik kullanın
Elektrik faturanızın düşük gelmesini istiyorsanız, çamaşır makinenizi gündüz çalıştırmak yerine gece çalıştırmayı deneyin. Büyük ekranlı televizyonlar fazla enerji tüketiyor. Tasarrufa gidin ve küçük ekranlı televizyonları kullanın. Bu ve benzeri yöntemleri uygulayarak faturanızı düşebilir ve böylece paranızı daha az harcayarak, birikim yapabilirsiniz.
İkinci el kullanın
Para biriktirmek için ikinci el alışkanlığı edinmelisiniz. Almak istediğiniz yer neyse daha az para ödeyerek, o şeye sahip olabilirsiniz. Böylelikle hem paranız az gitmiş olur hem de almak istediğiniz eşyaya sahip olursunuz.
Not tutun
Küçük sandığınız harcamalarınız bile ay sonunda gelen kredi kartı faturası ile sizi şaşırtabilir. Yaptığınız tüm harcamalarınızı not ederek paranızı kontrol altına alabilirsiniz.
Toptan alışveriş yapın
Toplu alışveriş para biriktirmenin en etkili yollarından biridir. Toplu alışverişle alacağınız ürünleri daha ucuza getirebilir ve paranızı çok harcamamış olursunuz.
Kredi kartı kullanmayın
Kredi kartı ile alışveriş yaparken kendinize hakim olamıyor musunuz? Bu soruya cevap olarak, evet dediğinizi duyar gibiyim. Kredi kartını hayatınızdan çıkarak, alışveriş yaparken kendinize hakim olabilir, bütçenize göre hareket edebilirsiniz.
Online bankacılıktan faydalanın
Teknolojinin gelişmesi beraberinde pek çok yenilik getirdi. Bu yeniliklerden biri de; online bankacılık sistemi. Online bankacılık vaktinizi almadan, işlemlerinizi yapmanızı ve tasarruf etmenize yardımcı olur.
Sık sık dışarıya çıkmayın
Para biriktirip istediklerinize kavuşabilmek adına sık sık dışarıya çıkmamalısınız. Dışarıya çıkmanız demek para harcamanız anlamına gelir. Önce bir yemek sonra kahve diye başlayan harcamalara dur demek güçtür. Dolaysıyla dışarıda aşırı vakit harcamamalısınız. Yemeğinizi evde yiyerek tasarruf edebilirsiniz. Evde çok bunalıyorsanız da arada sırada sürekli olmamak kaydıyla dışarı çıkabilirsiniz. Dışarı çıkmamak yerine sadece yemek masraflarını hayatınızdan çıkartırsanız dahi paranız cebinizde kalır.