3 Kasım 2018 Cumartesi

7'lerden dolar alıp 5.60'dan satan insan (dolar gündemine dair)


elinde bir varlık var ve kar etmeyi düşünüyorsun.

- %100 kar edeceğini umduğun üründe bile bir seviyeyi zarar kes seviyesi olarak kabul edip üründen ayrılmak lazım. 

-7 liradan dolar aldım kar edecektim ya da zarardan korunacaktım; benim zarara katlanabilme kapasitem %10, o zaman 6.3'te hiç düşünmeden dolardan çıkıp kar etmelisiniz.(zarardan)

- 6.3 aslında çok makul bir rakam 7 lira beklentisi hatalıydı ama 6.3 benim için kar edebilecek bir rakam o zaman 7 lira maliyetle kalamazsınız o yüzden 2 kademe daha girip maliyeti 6.5'e çekiyorsunuz. şu an elimde dolar maliyetim 6.5 ama riskim üç kat arttı o yüzden bundan sonra zarar keseceğim seviye %3.

bu tür gerçekçi beklentiler ile her seviyede kar edebilirsiniz ya da zararı minimize edebilirsiniz ama 7 liradan dolarda kalıp kaçmayacağım, minicik komisyonu bahane edip ciddi zararlarda maliyet düşürmeyeceğim sonra da komplo teorileri ile kendimi avutacağım, bu sadece zararı artırır.

bir varlıktan kaygı duymaya başladıysanız satma vaktiniz gelmiştir ama elindeki üründen bu seviyede kaçmayı beceren yatırımcı azdır; aslında kural çok basit gece yatarken sizi rahatsız eden ürünü düşenmeden satın, daha az zarar edersiniz.

kaygılandığınız varlığı dış güçler,merkez bankası, para babaları vs. vs. düşürüyorsa arkanıza bakmadan kaçın çünkü inkar aşamasına geçmişinizdir ki zararınız daha da artacak.

inkardan sonra aklınız başınıza gelse bile neyse zararımı çıkarıp çıkayım diye düşünüyorsanız aslında o zarar daha da artacak o yüzden kaçmak için halen geç değil en azından maliyet düşürün aslında o fiyattan alınır.

elinizde kalan varlıkla ''ben zaten uzun vadeciyim''(yalancıyı...) diye düşünüyorsanız çok mantıklı değil ama maliyet azaltmak halen iyidir ama bir panikte o varlığı satacaksınız haberiniz olsun.

şu varlığı aldığım güne lanet olsun diyorsanız siz de inanmıyorsunuz ama aslında ürün dip yapmıştır, satmayın onu...yatırımcı psikolojisi- finansal risk etkileşimi


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme