29 Mayıs 2019 Çarşamba

Ekonomik Krize karşı yapılması gerekenlerle ilgili ekşisözlük yazarından sıralı tam liste


kaynak  link:

bu ve bu yazı genel olarak düşüncelerimi gayet güzel açıklıyor.

çok şükür hem ben hem eşim çalışıyoruz ve şimdilik çok fazla etkilenmedik ama bir olumsuzluk yaşamamak içinde dua ediyoruz (sağlık sorunu, evde bir hasar veya bir eşyanın bozulması).

ama gün geçtikçe işler sarpa sarıyor.

eskiden çuvalla alınan şeyler, şimdi tane ile alınıyor. aklı başında insana durumu anlatmak için benzetme yapmaya gerek yok. boşuna kendinizi yormayın şu şu kadar olmuş, markete gittim şunu aldım bu kadar ödedim falan diye.

esktra harcamaları neredeyse sıfırladık diyebilirim. 

örneğin; 
1-) starbucks / nero vs. gidip kahve almak yerine, evde yapıp termosa koyup o şekilde iniyoruz sahile uzun zamandır.

2-) çok geç saat olmadığı sürece veya mümkün olduğu sürece taksi kullanmıyoruz. aktarmalı da olsa, durak yakınımızda olmasa da otobüs, metro, minibüs kullanmaya çalışıyoruz.

3-) gezmeye çıktığımızda ya akşam yemeğimizi evde yiyecek şekilde dönüyoruz ya da çıkmadan önce yemeğimizi yiyip karnımızı doyurup öyle çıkıyoruz.

4-) eşim torrent kullanmayı bilmiyor, uğraşamaz diye netflix ve bu tv üyeliklerimiz vardı, kapattık ikisini de. ne isterse indirip, altyazılarını ayarlayıp ona hazır halde bırakıyorum usb yi. takıp tv ye izliyor. 

5-) tatil planımızı sigortalı almıştık, iptal ettirdik. ailem akçay'da yaşıyor, onların yanına gideceğiz. birde eşimin ailesinin kumla'da yazlığı var, 1 haftada oraya gideceğiz.

6-)bozulmayacak bakliyatları / gıdaları baya baya doldurduk (iyi ki zamanında yapmışız, çünkü baya zamlandı herşey) 
fasulyeyi ve nohutu haşlayıp, yemeklik olarak bölüp derin dondurucuda saklıyoruz. pirinci paketinde sakladığımız zaman uzun süre gidiyor ama paketini açtığımızda çok dayanmıyor, böceklenebiliyor. 

7-) bazı yaz sebzelerini alıp yıkayıp derin dondurucuya atmıştık. geçen seneden dolmalık biber var, dondurucudan çıkartıp, çözülmesini beklemeden doldurup pişiriyoruz.

8-) bütün tavuğu alıp haşladık, didikledik porsiyonlara bölüp kaplara attık dondurduk. istediğimiz zaman çıkartıp çözdürüp yiyoruz. tavuğun suyunu da buz kalıplarına koyup dondurduk. knorr bulyon fln kullanmıyoruz. 

9-) maydanoz ve dereotunu buz kalıplarına koyup üzerlerine yağ doldurup attık buzluğa mevsiminde. onları da yemekte ihtiyacı olduğunda kullanıyor.

10-) bir ara yine bir market kampanyasından indirimli peynir fln almıştık. sardık sigara böreklerini attık dondurucuya.

11-) kurban bayramında et gelirse eğer kıyma olarak çektirip bir kısmı ile köfte yaparız geri kalanını kıyma olarak dondurucuya stoklarız yine. 

12-) marketlerde ki kampanyalı ürünleri atmaca gibi kovalıyoruz. geçtiğimiz pazar günü xx tutarda alışverisler de atcivex sıvı sabun 18 tl yerine 6,90 dı. evde sabun olmasına rağmen aldım. 

13-) ek gelir elde etmenin yöntemlerini araştırıyoruz sürekli, ne yapabiliriz ne edebiliriz diye. eşimin ingilizcesi iyi olduğu için clicksense gibi sitelerde anket doldurup, görev yapıyor. ben stok fotoğraf satmaya çalışıyorum.

14-) hatırlatma üzerine ekliyorum, ev havalandırmasına dikkat ediyoruz.
mesela; yazın en serin saatlerde, kışın en sıcak saatlerde evi havalandırmaya özen gösterin. 
evde mutlaka termometre kullanın. kombiyi buna göre ayarlayın. örneğin oda sıcaklığını 20-21 derece ye ısıtacak kadar çalıştırın kombiyi, üzerinizde zaten kışlık kıyafetiniz 
olduğundan vücut ısınız 24-25 dereceye çıkacaktır bu da normaldir. eğer genel olarak üşüyen biri iseniz kombiye abanmak yerine tv karşısında otururken ayaklarınıza 
bacaklarınıza battaniye örtün, bir nebze daha kalın giyinin. ayağa çorap değilde patik geçirin.

15-) zararlı mararlı demeyin 3 beyaz (un, tuz, şeker) kenarda köşede dursun. akmaz, kokmaz böceklenmez. 

işin özeti, kendimizce tasarruf yapıp, giderimizi kısmaya çalışıyoruz. 

başarılı olduğumuz ölçüde az hasar alarak bu krizi atlatmış oluruz diye umuyorum. 

ilk anda aklıma gelen tasarruflarımızı yazdım, hatırladıklarımı tekrar yazarım.

bana katılanlar olabilir, karşı çıkanlar olabilir her görüşe saygım var. 

....

edit: aklıma gelen tasarruf yöntemlerimizi ekledim. bunların dışında varsa sizde yazar mısınız?

edit 2: 14. ve 15. maddeleri hatırlattığınız için teşekkürler @taksi kime ve @nakahkoios 

edit3: bir yazar "sizde ki derin dondurucu oda büyüklüğünde fln heralde diye mesaj atmış. öyle değil, örnek olarak ebatları şunun gibi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme