21 Temmuz 2019 Pazar

2019 temmuz itibarı ile Avrupa'da en çok satılan otomobiller


Türkiye pazarında hem rakamlar ışığında hem de trafikte her araç sürücüsünün yaptığı gözlemler neticesinde bilindiği üzere en çok satan otomobil modellerinin başında Toyota Corola, Volkswagen Golf, Renault Clio gibi modeller oluyor. Öte yandan segment olarak ise SUV segmenti büyük bir yükseliş içerisinde gözüküyor. Avrupa ülkelerinde ise ülkenin yol şartlarına, insanların ihtiyaçlarına bağlı olarak en çok satılan otomobil modelleri de ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bakalım Avrupa ülkelerinde en çok satan modeller hangileri…
Almanya‘da en çok satan otomobil modeli 129.514 adet Volkswagen Golf. Bu modeli takip eden model ise Mercedes C Serisi. Avusturya‘ya baktığımızda ise benzer bir eğilim var. Bu pazarda da Volkswagen Golf 2017 yılında 10.912 adet satış ile birinciliği taşıyor. Benzer lokasyonda olan bir başka ülke olan Belçika‘da da Volkswagen Golf modeli birinci sırada yer alırken, bu modeli Renault Clio ve Hyundai Tucson modelleri takip ediyor.
Çek Cumhuriyeti‘nde en çok satan model şaşırtıcı olmayacak şekilde Skoda modeli. Skoda Octavia 19,988 adet satış ile bu pazarda birinci sırada yer aldı. Bu modeli Skoda Fabia takip ediyor. Benzer şekilde Hırvatistanpazarında 2016 yılının en çok satan modeli Skoda Octavia oldu. Bu modeli ise Renault Clio takip etti.
Fransa pazarında Renault Clio 86.542 adet satış ile ilk sırada, Peugeot 208 ise ikinci sırada yer aldı. Hollandapazarında en çok satan model 8671 adet ile Renault Clio olurken, İngiltere pazarında Ford Fiesta 75815 adet satış ile birinciliği aldı.
İtalya pazarında Fiat Panda en çok satan model konumunda yer alıyor. Bir başka Akdeniz ülkesi Yunanistan’da ise 4.135 adet satış ile Toyota Yaris birinci oldu.
İskandinav Ülkelerinde Durum
İsveç’te Volvo XC60 19 bin adet satış ile ülke otomobil pazarında lider konumda yer alıyor. Bir başka İskandinav ülkesi oılan Danimarka’da ise Fransız otomotiv devi Peugeot marka olarak başı çekiyor. Bu pazarda en çok satan modeli ise Peugeot 208 oldu. Finlandiya’da en çok satan model 4510 adet ile Skoda Octavia olurken bu modeli Nissan Qashqai takip etti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme