21 Temmuz 2019 Pazar

Eyes Wide Shut Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay!
Stanley Kubrick’in unutulmaz filmleri arasında yer alan ve erotizm, gerilim, gizem üçgeni içerisinde izleyicisini hapseden son filmi Eyes Wide Shut izleyiciyi deneyimlemediği arzuları ve hisleri deneyimlemesi için yaratılmış olan bir baş yapıttır. Tom Cruise ve Nicole Kidman’ın başrolünde olduğu film evli bir çiftin yeni bir deneyim içerisine girerek içlerindeki en gizli ve en güçlü dürtüleri bulmalarını konu edinir. Birçok ikonik sahnesi ve akıllara kazınan erotik gerilimi ile kendini beyazperdede unutulmaz bir yere konumlandırmış Eyes Wide Shut hakkında bilmeniz gereken 15 detayı sizler için derledik!
1999 yılı yapımı Eyes Wide Shut birçok tür içerisinde yönetmenin unutulmaz filmlerini arkasında bırakmış Stanley Kubrick’in son filmidir. Başrollerinde izleyici Dr. William ‘Bill’ Harford rolünde Tom Cruise’u Alice Harford rolünde Nicole Kidman’ı, Helena Harford rolünde Madison Eginton’ı, Victor Ziegler ile Illona Ziegler rollerinde Sydney Pollack ile Leslie Lowe’ı ve Nick Nightingale rolünde Todd Field’ı muazzam performansları ile izler. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Stanley Kubrick’in üstlendiği film Eyes Wide Shut, yönetmenin son filmi olmasının yanında sinema tarihinde en çok soru işaretleri oluşturmuş ve tartışmalar yaratmış filmi sıfatına da sahiptir. Filmin senaryosu Kubrick’in Frederic Raphael ile beraber oluşturmasının yanında aslında film Avusturyalı Arthur Schnitzler’in Traumnovelle isimli novella’sının bir uyarlamasıdır. Novella’nın yaratmış olduğu atmosferi Kubrick’in koruduğu filmde cinsellik ve psikanalitik ögeler birbirinin içine girer ve bu birliktelik bir rüya analizi içerisinde gerilimli bir hava yaratır. Freud’un oluşturduğu psikanalitik düşüncelerin Schnitzler’in novella’sında kendine yer bulmasıyla beraber ortaya çıkan bu kabus yolculuğu Kubrick’in elinde bir görsel dünyaya taşınır ve film sayesinde izleyici büyük bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk içerisinde izleyici evli bir çiftin cinsel dünyası içerisine davet edilir. Bu davet ile beraber cinselliğin içten uyaran dürtülerini görür ve bu dürtülerle beraber gelen vahşi hazlar ile ve erotik gerilim ile tanışır. Eyes Wide Shut özellikle erotizmin ve gerilimin birleştiği noktada kendini var eden ve fantezi içerisindeki cinselliğin manifestosunu muazzam bir kompozisyonla yaratan unutulmaz bir filmdir. Biz de karanlık, gizemli ve tahrik edici Eyes Wide Shut hakkında bilmeniz gereken 15 detayı sizin için derledik.

Stanley Kubrick’in Mükemmeliyetçi Tutumu

stanley-kubrick-filmloverss


Stanley Kubrick’in filmlerine duyduğu titiz hassasiyet en çok son filmi Eyes Wide Shut’ta görünüyor. Filmin başrollerinde yer alan Tom Cruise ve Nicole Kidman, Kubrick ile film için anlaşma yaptıklarında süresi olmayan bir anlaşma yaptılar çünkü Kubrick filmin mükemmel olması için ne kadar bir süre gerektiğini söyleyemedi. Bunu üzerine de Kubrick’in Full Metal Jacket filminde Leonard Lawrence karakterini canlandıran Vincent D’Onofrioi, Cruise ve Kidman ikilisine setin yakınında bir ev tutmalarını önerdi çünkü Kubrick’in mükemmeliyetçi tutumu yüzünden filmin mükemmel olması uzun bir zaman alacaktır diye bir söylenti başladı. Projenin başlamasıyla beraber Kubrick’in mükemmeliyetçi tutumu kendini gösterdi. Örneğin Cruise’un canlandırdığı Dr. William (Bill) Harford’un kapıdan girdiği bir sahnede Kubrick istediği tesiri alamadığı için Cruise aynı sahneyi 95 defa canlandırdı ve birkaç saniyelik bu sahne için Cruise 95 kere aynı kapıdan geçti. Bunun gibi birçok örnek olan filmde Kubrick’in bu mükemmeliyetçi tutumu filme bir de Guinness rekoru getirdi. 1996 yılının sonbaharında başlayan çekimlerin 1998 Ocak’ında bitmesi o güne kadar en uzun çekim zamanı ile filme rekor kazandırdı.

Fidelio ve Kubrick’in Klasik Müzik Sevdası

eyes-wide-shut-fidelio-filmloverss
Stanley Kubrick’in her zaman klasik müzik için duyduğu haz ve sevgi filmlerinde yer etmiştir. A Clockwork Orange denildiği anda akla Ludwig van Beethoven’ın geliyor olması Kubrick’in sineması içerisinde yer alan klasik müzik tutkusunu gözler önüne serer. Bu tutkunun aynısı Eyes Wide Shut için de geçerlidir. Dr. William Harford’un piyanist arkadaşı aracılığıyla katılacağı gizemli partinin bir giriş kodu vardır. Bu giriş koduyla beraber partiye insanlar alınır ve içerideki erotik gerilimi deneyimleme ‘şansı’ yakalar. Malikaneye giriş için geçerli olan şifre de Fidelio’dur. Fidelio Latince bir kelimedir ve faithful (güvenilir) kelimesinin kökünü oluşturur. Bunun yanında da Fidelio, Ludwig van Beethoven’ın 1971 yılında bestelediği ilk ve tek operasının adıdır. Fidelio isimli operada bir kadının erkek bedeninde sevgilisini kurtarmak için yaptıklarını görürüz ve onun sadakati-güvenilirliği ile karşılaşırız. Kubrick’in bir kelime üzerinden klasik müziğe duyduğu tutkuyu göstermesinin yanında filmin soundtrack albümü arasında Wolfgang Amadeus Mozart’a ait Requiem’i görürüz. Requiem Bill Harford’un ‘Gizemli Kadın’ın aşırı doz ile öldüğünü öğrendiği andaki sahnede izleyici ile buluşur.

Kidman ile Cruise Arasındaki Kıskançlık ve Seks Sahneleri

nicole-kidman-eyes-wide-shut-filmloverss
Eyes Wide Shut evli bir çiftin hem beraber hem de birbirlerinden ayrı bir şekilde cinselliği keşfetmelerinin yanı sıra bir de erotizmin tadını almalarını konu edinir. Bill Harford ve Alice Harford çiftinin içlerindeki dürtüler ve fantezilerle beraber erotizmi bedenlerinde hissetmeleri filmin en tahrik edici unsuru olduğu için bu unsuru yansıtmak filmin en önemli gayelerinden biriydi. Bunun için de Kubrick iki farklı arzu yansıması için iki farklı yöntem izledi. Bunlardan ilki evli çift olan Harford’ların seks sahnesiydi. Bu seks sahnesindeki tek eşliliği ve mahremiyeti yansıtmak için filmde Kubrick kapalı set içinde çalıştı ve hatta kameranın kaydettiğini fark etmeden oyuncuların doğal hallerini çekti. İkinci haz sahnesi olan Alice’in başka bir erkekle seviştiği fantezisini kurduğu sahneydi. Bu sahnenin çekimi için Tom Cruise setten uzaklaştırıldı ve hatta sete girmesi Kubrick tarafından yasaklandı. Bu yasakla beraber Nicole Kidman bir erkek model ile beraber 50 farklı pozisyon içerisinde günler süren sevişme sahneleri çekti. Kubrick aynı zamanda çekilenleri ve olanları Kidman’ın Cruise’a anlatmasını da yasakladı. Bu bilinmezlik içerisinde Cruise’un Kidman’a duyduğu kıskançlığı Kubrick filminde büyük bir gerilim tesiri olarak kullandı.

Filmdeki Ayna Sahnesi

eyes-wide-shut-2-filmloverss
Eyes Wide Shut filmi Freudyen bir psikanalitik anlayışı olan Arthur Schnitzler’in Traumnovelle isimli novella’sından sinemaya uyarlanırken Kubrick senaryoda bazı değişiklikler ve eklemeler yaptı. Bu eklemeler arasında izleyiciler için en büyük sorunsal oluşturan sahnelerden biri olan filmdeki ayna sahnesidir. Lacan’ın Ayna Teorisi üzerinden okunabilecek bu sahne Kubrick’in dehasının bir bilinmezi olarak sinema tarihinde yer almaktadır. Anca bu sahnenin önemli özellikleri arasında başka bir olgu daha vardır. Kidman ve Cruise’un ayna önündeki bu sahnesi filmin fragmanında tam 90 saniye ile izleyici karşısına çıkmıştır ve fragmanda 90 saniye bu sahnenin tesir alanına ve etkisi altına giren izleyici filmde büyük bir şok ile karşılaşmıştır çünkü filmde bu sahne sadece 20 saniyedir. Kubrick’in izleyici üzerinde yarattığı bu manipülasyon ve oynadığı bu küçük oyun ayna sahnesinde görünenler ve görünmeyenler ayrımı yaratmış bu ayrım ile beraber de ayna sahnesinin arkasında yatan sırlar büyük bir merak konusu olmuştur.

Harford’ların Evi

eyes-wide-shut-house-filmloverss
Alice ve Bill Harford’un evi aslında bir kopya ev olarak tasarlanmıştır. Stanley Kubrick’in New York’taki evinin bir kopyasıdır. 1960’lı yıllarda Stanley Kubrick’in ve karısı Christiane’in yaşadığı evin yeniden benzerinin oluşturulduğu sette eşyalar bile Kubrick’in evinin yansıtılması için kullanılmıştır. Eşyaların aynılığından başlayan bu kopyalama işi bir süre sonra Kubrick tarafından daha da kişisel bir hale dönüştürüldü. Filmde evde görülen bütün tablolar Christiane’in yaptığı tablolardır tıpkı Kubrick’in evinde asılı olduğu gibi. Harford’ların evinin kişisel bir şekilde Kubrick’in evine dönüştürülmüş olması Kubrick’in otobiyografik bir hikayeden yola çıkıp çıkmadığı sorusunu her zaman gün yüzünde tutar. Bununla beraber Kubrick bu kişileştirme olgusunu oyuncular için de yaratmıştır. Gerçek hayatta da evli olan Cruise ve Kidman canlandırdıkları evli bir çift olan Harford’ların yatak odasında kalmaya başladılar. Zamanlarını orada geçiren çift odanın perdelerini kendileri seçmiş ve bu şekilde filmdeki mekanlar kişisel alanlara dönüştürülmüştü.

Filmin Tamamı Londra’da Çekildi

eyes-wide-shut-new-york-filmloverss
New York’lu olan çiftin hikayesini anlatan Kubrick filmin çekimlerini Londra’da gerçekleştirmeye başladıktan sonra sahnelerin ilerlemesiyle beraber iç çekimlerin dışında dış çekimlerin de önem kazanması ve ortaya çıkması başladı. Bununla beraber New York şehrinin görüntüsüne ihtiyaç duyan Kubrick’in New York’ta geçen bir hikaye için şehrin silüetine ihtiyacı vardı. Ancak Stanley Kubrick’in uçak ve uçma korkusu olduğu için filmin çekimleri sırasında Kubrick Amerika’ya yolculuk yapmayı red etti. Bunun üzerine Cruise’un şehirde yürüdüğü sahneler için bir set kuruldu. Greenwich yakınlarında çok gizli bir set kuran Kubrick bu set içerisinde büyük bir ekip ile New York’u tekrar yarattı ve tam ölçülerle ve gazete standlarının tıpatıp benzerleriyle beraber kapalı sette New York şehrinin atmosferi tekrar yaratıldı. Aynı zamanda filmde Kubrick’in her zaman bir gizem için kullanmış olduğu arka planın fluluğu burada da Kubrick’in izleyicinin gözünde yarattığı illüzyonun bir parçası oldu. Hem büyük bir gerilim yaratan Kubrick arka plan fluluğu sayesinde hem de Cruise’un arkasındaki şehrin görüntüsünü büyük bir illüzyona çevirdi.

Filmin Gişe Başarısı

eyes-wide-shut-boxoffice-fimloverss
Stanley Kubrick’in filmler her zaman sinema tarihi içerisinde çok önemli bir yere sahip olsa da ve izleyici için her zaman yol gösteren ve kafa karıştıran filmler arasında yer alsa da döneminde Akademi Ödülleri de dahil olmak üzere birçok kısımda belki de hak ettiği değerinin çok altında kalmıştır. Bunlardan biri de her zaman vizyon başarısı olmuştur. Bugünlerde sinemanın büyülü ekranında ve beyazperdenin ezici büyüklüğünde bir Kubrick filmi izlemek büyük bir şans olarak gözükse de filmler vizyona girdiğinde şu anki tepkiler ile karşılaşmamıştır. Ancak bu zinciri Kubrick öldükten sonra Eyes Wide Shut filmi kırmıştır ve büyük bir başarı elde etmiştir. Film vizyona girdiği ilk hafta 16 Temmuz – 22 Temmuz 1999 tarihleri arasında 30 milyon dolarlık bir geri dönüş alarak filmin yapımcı şirketi olan Warner Bros.’u bile şaşırtmıştır. Aynı zamanda film ilk haftaki izleyici sayısı sayesinde Amerika’nın BoxOffice’i sıralamasında ilk sıraya yükselmiş ve en çok izlenen vizyon filmi sıfatını isminin önüne eklemiştir.

Filmin Kadrosu

eyes-wide-shut-harford-filmloverss
Eyes Wide Shut filminin projesi gündeme geldiği andan itibaren Stanley Kubrick oyuncu seçimleri içerisinde birçok seçenek ve ihtimal arasında gidip gelmiştir. Öncelikle filmin ana karakterleri olan Bill ve Alice Harford’un filmde olduğu gibi evli bir çift tarafından canlandırılmasını istemiştir Kubrick. Evli bir çift oyuncunun karakterler arasındaki erotik çekimi ve gerilimi daha iyi yansıtacağını düşündüğü için Kubrick böyle bir istekle oyuncu arayışına girişmiştir. O zaman evli olan Tom Cruise ve Nicole Kidman’dan önce Kubrick Harford çifti için Alec Baldwin ve Kim Basinger’ı düşünmüştür. Ayrıca Bill rolü için Kubrick’in komedi dünyasında büyük bir hayranı olduğu Steve Martin de rol için düşünülmüştür. Bununla beraber Bill Harford rolü için düşünülen diğer oyuncular Johnny Depp ile Harrison Ford olmuştur. Oyuncu kadrosundaki en büyük değişim ise Victor Ziegler ve Marion Nathanson karakterleri için yaşanmıştır. Bu iki karakteri ilk başta Harvey Keitel ve Jennifer Jason Leigh canlandırmıştır. Ancak çekimlerin beklenenden uzaması sonucu iki oyuncu da başka projelerde çalışma anlaşması olduğu için çekimlere devam edememiş ve onların çekimleri filmden çıkarılmıştır. Aynı sahneler daha sonra karakterlere hayat veren Sydney Pollack ve Marie Richardson ile tekrar çekilmiştir.

Dr. William (Bill) Harford Karakteri Anlaşmazlığı

eyes-wide-shut-tom-cruise-filmloverss
Eyes Wide Shut filminin senaryosunu Kubrick ile beraber yazan Frederic Raphael’e göre filmde Bill tam olarak karakteri ile çerçevelenmiş durmuyordu. Özellikle filmin uyarlandığı novella’da karakterinin soyadının Scheuer olması ve karakterin bir Yahudi olması gibi detaylar Raphael için önemli detaylardı ve Bill karakterinin atmosferini yaratıyordu. Ancak filmde Bill’in soyisminin Harford olması Bill karakteri ile bir tartışma içerisine giriyor ve izleyiciye istenilen atmosferi ve duyguyu yansıtmıyordu. Tüm bu düşüncelerin doğrultusunda Raphael filmde Bill’in Yahudi olması konusunda ısrarcı oldu. Ancak Kubrick bu teklifi kabul etmedi. Çünkü Bill ve Alice çiftinin isimlerinin bile beyaz-kalbur üstü Amerikan ailesini temsil etmesini istiyordu. Bill ve Alice hakkında izleyiciye gereğinden fazla ve belki de hiçbir detay vermek istemiyordu Kubrick o yüzden de Yahudi olmaları detayını filme almadı. Kubrick beyaz, kalbur üstü Amerikan figürünü tanımlamak için de Harrison Ford’u öne sürdü. Karakterler tam da Harrison Ford gibi olmalıydı Kubrick’in gözünde. Scheuer soyismini kullanmayıp Harford soyismini kullanan Kubrick bunu Harrison Ford’un isminden ortaya çıkardı. Ancak şöyle bir detay vardır ki Harrison Ford annesinden dolayı yarı Yahudi’dir.

Eyes Wide Shut ile Kubrick’in Diğer Filmleri Arasındaki Bağ

eyes-wide-shut-mask-filmloverss
Kubrick’in son filmi olan Eyes Wide Shut yönetmenin birçok filmi ile bir bağlantı içerisindedir ve bu bağlantılar ile beraber o zaman elbette bilinmeyen ama Kubrick’in son filmi özelliği taşıyan Eyes Wide Shut yönetmenin sinematografisi için bir bütünleyici öznesi özelliğine sahiptir. Filmde dikkat çeken dört adet Kubrick’in eski filmleri ile olan bağlantı izleyicinin gözüne çarpmaktadır. Bunlardan ilki Bill Harford’un iptal ettiği hastasının ismidir. Muayenesini iptal ettiği hastanın ismi Kaminsky’dir. Aynı zamanda Kaminsky, 2001: A Space Odyssey filminde HAL 9000 tarafından öldürülen uykudaki astronotlardan birinin ismidir. İkinci bağ Harford çiftinin kaldığı otel odasının numarasında ortaya çıkar. Kaldıkları oda otelin C koridorunun 114 numaralı odasıdır. İngilizce olarak C-Room 114’dir, kısalatması ise CRM 114’dir. Bu CRM-114 kodu yönetmenin 1964 yılı Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb isimli filminde bombanın üzerinde yazar ve aynı zamanda yönetmenin 1971 yılı yapımı A Clockwork Orange filminde Alex’e verilen ilacın ismidir. Bir diğer bağlantı Eyes Wide Shut’ın ikonikleşmiş maskesinde yer alır. Filmde Bill’in dairesine döndüğünde karısının yanında gördüğü maske yönetmenin 1975 yapımı filmi Barry Lyndon’da yer alan maskedir. Kubrick’in filmlerine yapılan son gönderme ise Bill’in bu maskeyi görmeden önce dairede gözünü gezdirdiği sahnede yer alır. Bu sahnede kamera köşede duran filmlerin üzerinden geçer ve bu filmler Stanley Kubrick’in filmlerinin DVD’leridir ve en üstte 1987 yılı yapımı Full Metal Jacket durmaktadır.

Eyes Wide Shut Olmayabilirdi

eyes-wide-shut-filmloverss-1
Louis Begley tarafından yazılmış olan Wartime Lies isimli romanın bir uyarlaması olacak olan Aryan Papers isimli film için set hazırlıklarına başlamış olan Kubrick filmde Nazi dönemi Almanya’sına bir yorum getirmeye hazırlanıyordu. Bir Yahudi ailesinin Polonya’da Nazi güçlerinden kaçmasını konu edineceği filmin projesine başlamıştı; Kubrick son filminden sonra. Fakat yapım aşamasına geçtiği zamanlarda Steven Speilberg de unutulmaz filmi Schindler’s List’i çekmeye başlamıştı. Kubrick Schindler’s List ile Aryan Papers arasındaki benzerlikten ötürü kendi projesini durdurdu ve bu durdurma kararıyla beraber Eyes Wide Shut’ı hayata geçirmeye karar verdi. Aryan Papers’dan sonraki projesi olarak düşündüğü Eyes Wide Shut’ı öne alan Kubrick filmin çekimlerinden ve çekim sonrası yapım aşamasından sadece dört gün sonra öldüğü için eğer Eyes Wide Shut projesini öne çekmemiş olsaydı sinema tarihinde böyle bir film olmayacaktı tıpkı Aryan Papers’ın beyazperdede bir yolculuğu olmadığı gibi.

Kubrick’in Son Sözü: Fuck

eyes-wide-shut-last-filmloverss
1999 yılı yapımı Eyes Wide Shut, Stanley Kubrick’in son filmidir. Filmin son sahnesinde de Bill ve Alice tüm erotik dürtülerini gün yüzüne çıkarmış ve gerilim dolu bir maceranın içerisinden geçerek evliliğin ve seksin sorgulamasının içinden çıkmışlardır. Filmin sonunda şu şekilde bir diyalog geçmektedir; Alice: ‘I do love you and you know there is something very important we need to do as soon as possible.’ (seni gerçekten seviyorum ve biliyorsun bizim bir an önce yapmamız gereken çok önemli bir şey var), Bill: ‘What’s that?’ (ne o?), Alice: ‘Fuck’ (sevişmek). Filmin son diyalogu budur ve Nicole Kidman tarafından canlandırılan Alice’in söylediği ‘fuck’ kelimesi filmin son cümlesidir. Aynı zamanda da Kubrick’in ömrünün son filmi olan Eyes Wide Shut’ın son cümlesi olduğu için Kubrick’in sinematografisinin de son cümlesidir. Usta yönetmen sinemaya ‘fuck’ kelimesi ile veda etmiştir.

Gazetedeki Detaylar

eyes-wide-shut-filmloverss-paper
Bill New York sokaklarında yürürken biri tarafından takip edildiğini fark eder. Ne yaparsa yapsın takip edeni atlatamaz ve karanlık New York sokaklarında canı için tehdit altında kaldığını düşünüp paniğe kapılır. Ne yapacağını bilemediği için bir gazete satan büfenin önünde durur ve bir gazete, New Yor Post almaya karar verir. Ancak gazetenin üstünde büyük harflerle ‘Lucky to be Alive’ (yaşadığın için şanslısın) yazar. Bunun üzerinde Bill bir kafeye girer ve onu takip edenin gelip gelmeyeceğini bekler. Bu bekleme içerisinde de gazeteye göz atar ve Marion’un öldürüldüğünü görür. Ölüme karışan kişilerin ismi ile bir anda malikanedeki konuşmaları bağdaştıran Bill gazetedeki detaylar ile beraber hem izleyiciyi koltuklarında gerilimin kucağına atar hem de izleyiciyi filmin içine almayı başarır.

Mentmore Malikanesi ve Gerçeklere Dayanan Maskeli Partiler

eyes-wide-shut-filmloverss-3
Arthur Schnitzler’in Traumnovelle isimli novella’sından senaryoya uyarlanan film Eyes Wide Shut’ta Kubrick Bill’i bir anda beklemediği bir partinin içerisine çeker. Bill ile beraber izleyici de şifre ile bir malikanenin kapısından girer ve içerideki erotizm dolu gerilimli yolculuğun bir parçası olur. Bu gerilim ve erotik maceranın mekanı olarak seçilen yer ise İngiltere’deki Mentmore Malikanesi’dir. Bu malikane 1800’lü yıllarda Buckinghamshire’de Rothschild ailesi tarafından kır evi olarak inşa edilmiştir. Ve daha sonra bu malikane gizli bir şekilde yapılan maskeli partilerin mekanı olmuştur. Aynı zamanda bu partilerin katılımcıları arasında sürrealist ressam Salvador Dali’nin de yer aldığı bilinir. Bu partileriyle ünlü olan malikaneyi filmdeki maskeli erotizm şehveti için kullanan Kubrick bir noktada gerçek ile kurgu arasındaki duvarı yıkmış ve bu yıkımla beraber erotizmi gerçek hayata indirgemiştir.

Filmdeki Cameo Görüntüleri

eyes-wide-shut-cameo-filmloverss
Cameo Görüntü ya da kısaca Cameo bir filmde veya bir yapımda ünlü birinin görülmesi ve bu görülme ile beraber aslında sinemadaki bir duvarın yıkılmasıdır. Bu duvarın yıkılmasıyla beraber bir anda izleyici gerçek hayatın varlığını hisseder böylelikle filmdeki duygu daha gerçekçi bir hale gelir. Eyes Wide Shut’taki cameo’lar ile beraber de izleyici gerilimi, erotizmi, şehveti ve tutkuyu daha da çok hissetmiştir. Filmin birçok sahnesinde cameo görüntü görünmektedir. Bunlardan ilki doktor Bill’in muayenehanesine gelen hastalardır. Bir anne ve oğlu Bill’in muayenehanesine gelir. Bu iki kişi aslında Stanley Kubrick’in kızı ve torunudur. Anne olarak Bill’in yanına gelen kadın Katharina Kubrick ve annesinin yanında gelen küçük çocuk Kubrick’in torunu Alex Hobbs’tur. Filmdeki bilinen diğer üç cameo ise şu şekildedir: Lisa karakteri olarak filmde yer alan kişi set dekoratörü Lisa Leone’dir, kitap satıcı olarak gördüğümüz karakter Kubrick’in asistanı Emilio D’Alessandro’dur ve filmdeki uzun boylu kahya filmin yapımcıları arasında olan ve birinci yönetmen asistanı olan Brian W. Cook’dur. Eyes Wide Shut’taki yönetmen cameo’su ise Sonata Cafe’de gerçekleşir. Sonata Cafe’de Bill’in masasının karşısındaki bölmede oturan kişi ise Stanly Kubrick’in ta kendisidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme