31 Temmuz 2019 Çarşamba

FED başkanının tek bir ifadesi dolarda rüzgarı çevirdi


Fed Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Temmuz toplantısının ardından basın konferansında açıklamalarda bulunuyor.

ABD ekonomisi için görünümün destekleyici olmayı sürdürdüğünü ifade eden Fed Başkanı, faiz indiriminin aşağı yönlü risklere karşı sigorta olmasının hedeflendiğini söyledi. Powell, zayıf küresel büyüme ve imalatın ABD için risk oluşturduğunu söyledi.

Powell, faiz indirimine enflasyonun hedefe ilerlemesini desteklemek için gidildiğinin altını çizerken, son dönemde güvenin geri geldiğini vurguladı.

ABD ekonomisinin son haftalarda güçlü duruş sergilediğini ifade eden Fed Başkanı, sorunların aşağı yönlü riskler ve düşük enflasyon olduğunu belirtti.

Powell, ticaret belirsizliği ve enflasyonun nasıl geliştiğinin izleneceğini söyledi ve küresel zayıflığın, ticaret gerginliklerinin ABD ekonomisini etkilediğini dile getirdi.

Faiz indiriminin sigorta ve risk yönetimi yönünün olduğunu ifade eden Fed Başkanı, "Biz ticaret politikasını eleştirmiyoruz, bu bizim işimiz değil." dedi.

Fed fonlama vadelileri göre genişleme beklentisi Powell'ın konuşması sırasında azaldı.

"Ekonominin performansı para politikasının çalıştığını gösteriyor." diyen Powell, sözlerini "Zayıf küresel büyümeye çok dikkatli bir şekilde bakıyor olacağız." diye sürdürdü.

"Ticaret yeni bir şekilde değerlendirmemiz gereken bir unsur." diyen Powell, tüm küresel zayıflığı ticaret politikasına bağlamadığını ekledi. Ancak Powell, "Ticaret politikasına ilişkin belirsizlik beklediğimizden daha fazla oldu." dedi.

Powell, "İşletmelerin yüksek faizin bir engel olduğu yönünde şikayet ettiklerini duymuyoruz." dedi.

Faiz indirimi genişlemeci döngünün başlangıcı değil

Powell faiz indiriminin genişleme döngüsünün başlangıcı anlamına gelmek zorunda olmadığının sinyalini verdi. Fed Başkanı, "BU UZUN DÖNEMLİ BİR FAİZ İNDİRİMİ DÖNGÜSÜNÜN BAŞLANGICI DEĞİL." dedi. Buna karşın "Tekrar faiz indirebiliriz." dedi.

Powell, para politikasını bir miktar daha genişlemeci hale getirmenin uygun olduğunu sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder