30 Temmuz 2019 Salı

Geçinemiyorum diyenlere ideal bütçe örneği1
NEDEN BÜTÇE YAPMALIYIZ?

Gelirimiz belli ama ya giderlerimiz? Bunu bilmek için mutlaka yazmamız gerekiyor. Gelirinizi kontrol etmeniz, harcamalarınızın nerelere ne kadar gittiğini görmeniz için yazının sonunda bir tablo bulunuyor. Gelirinizi bu bütçe kalemlerine dağıtın. Bakalım en fazla harcama hangi bütçe kalemize gitmiş.
2
İSTEK Mİ İHTİYAÇ MI?

Bütçe yaparken harcamalarınızın nerelere gittiğini yazın. Hangi harcamalarınızın İhtiyaç, hangi harcamalarınızın istek olduğunu görürsünüz. Eğer bütçeniz denkleşmiyor, borçlanıyorsanız harcamalarınızın birçoğu isteklerinizden oluşuyor demektir. Örneğin 2. bir ayakkabı gibi.
3
NEDEN ÖNCE BİRİKİME PARA AYIRMALIYIZ?

Çünkü harcamalarımızı yapmadan hemen birikime para ayırmazsak para kalmıyor. Birikim yapılamıyor. Maaşınızı alır almaz en az % 10’unu birikime ayırın. Birikimin doğru formülünü hatırlayın GELİR – BİRİKİM=GİDER
4
KİRANIZ GELİRİNİZİN %25’İNİ GEÇMEMELİ

Harcamalar içinde en çok kiraya gidiyor. Kiranız gelirinizin % 25’ini geçmemeli. Eğer Konut kredisi alacaksanız aylık ödeyeceğiniz taksit gelirinizin % 40’ını aşmamalı. Ev kendinizin ise veya aileniz ile yaşıyorsanız birikim oranını artırmalısınız.
5
GIDA HARCAMALARINIZ NE KADAR OLMALI?

Bütçe içinde ikinci en çok harcama yaptığımız kalem gıda. En çok isteklerimize harcama yaptığımız yerde gıda. Tasarruf yapacağımız para avına çıkacağımız kalem de gıda. Gıda harcamaları gelirimizim % 20 sini geçmemeli. Mutfak alışverişlerinizi kampanyaları takip ederek düşürebilirsiniz. Tabi ki en çok da dışarıda yeme alışkanlığından hem sağlığınız için hem de cebiniz için vaz geçeceksiniz.
6
PARA AVINA HAZIR MISINIZ? FATURALARI GÖZDEN GEÇİRİN

Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet, TV faturalarınızı düzenli olarak inceleyin. Özellikle cep telefonu ve internet sağlayıcılar yeni kampanyalar düzenliyorlar. Her ay kendi tarifenizle karşılaştırın. 5 liralık bir fark bile yılda 6o lira yapmakta. Elektrikten, sudan, doğalgazdan yapacağınız tasarruflarla bütçenize kaynak yaratırsınız.
7
ULAŞIM BÜTÇEMİZ NE KADAR OLMALI?

Ulaşıma Gelirinizin % 14’ünü ayırmalısınız. Arabanız varsa ve masrafları bu oranları aşıyorsa bir daha düşünün. Araba bütçeniz için istek mi ihtiyaç mı? Örneğin haftanın belirli günleri toplu taşıma kullanın.
8
TATİL İÇİN ÖNCEDEN BİRİKTİRİN

Tatil herkesin hakkı. Tatil için önceden biriktirin. Erken rezervasyon fırsatlarını takip edin. Uçak biletlerini promosyon zamanında çok ucuza alabilirsiniz.
9
ZAAFLARINIZDAN KURTULUN BÜTÇENİZİ DENGELEYİN

Bütçe açığının en önemli kalemi zaaflarımızdır. En büyük zaaf ise sigara alışkanlığı. Günde 1 paket sigara içiyorsanız bu ayda 270 lira, yılda 3.240 lira eder. Eğer asgari ücret alıyorsanız yılda 2,5 ayınızı sigara almak için çalışıyorsunuz. Yani 2,5 ay evinize para girmiyor, borçlanıyorsunuz demektir.
10
İŞTE İDEAL BÜTÇE ÖRNEĞİ

İşte size 3.000 liralık ideal bütçe örneği. Kendi durumunuza göre bütçe kalemlerinin yüzdelerini değiştirebilirsiniz. Âmâ toplamında % 100’ü tutturmanız gerekmektedir. Hadi hemen başlayın bakalım sizin bütçeniz ideal mi? Hangi bütçe kalemleri yüksek hangisi ideal. Bir sonraki aya fazla olan kalemleri ideal oranlarına getirmeye çalışın.

kaynak: https://www.paradurumu.com/butce/gecinemiyorum-diyenlere-ideal-butce-ornegi-haberi-3106

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme