30 Temmuz 2019 Salı

Pazara hükmeden benzin istasyonlarının sayı dağılımı, sektörde hangi grubun kaç benzin istasyonu varTürkiye’de kaç akaryakıt markası var? Bu firmaların durumu ne? En çok kazanan akaryakıt markası hangisi?

Bu yazımızda milyonlarca TL’nin döndüğü akaryakıt sektörü üzerine kısa bir gözlem yapacağız. Son günlerde oldukça hareketli akaryakıt sektöründe EPDK istatistiklerine göre pazar payının büyük bir kısmını 5 marka paylaşıyor. Bu markalar Petrol Ofisi, Opet, Shell, BP ve Total olarak göze çarpmakta.(EPDK 2018 Yurtiçi Satış Miktarları Tablosuna göre sıralama yapılmıştır.)

1)OMV PETROL OFİSİ ANONİM ŞİRKETİ

Petrol Ofisi %22,41’lik pazar payı ile en yakın rakibinin yaklaşık 6 puan önünde sektörün açık ara lideri konumunda.1941 yılında devlet eliyle kurulan şirket 1983 yılında anonim şirketi halini almış 2000 yılında ise tamamen özelleşmiştir. Devlet tarafından kurulmuş olmasından ötürü kırsal kesimlerde oldukça yaygın olan marka Yaklaşık 13 binden fazla  istasyonun neredeyse yüzde 20sine (3,300) sahip. Bu pazar payını almasında en çok istasyona sahip akaryakıt firması olması büyük etkiye sahip.


2)OPET PETROLCÜLÜK ANONİM ŞİRKETİ

Pazarın en büyük 2. Markası olan ve kuruluşu 1982’ye dayanan Opet %16,61’lik paya sahip. Şu anki yönetim kurulu başkanı Fikret Öztürk’ün girişimleriyle kurulmuş,2002 yılında hisselerinin yüzde 50’sinin Koç Holding’in almasıyla da büyük bir sıçrama gerçekleştirmiştir. Yine kendi markaları olan Sunpet ile birlikte tüm istasyonların yüzde 10’una sahip olan şirket yaklaşık 1300 ün üstünde  istasyonuyla hizmet vermeye devam ediyor.


3)SHELL&TURCAS PETROL ANONİM ŞİRKETİ

Hollanda merkezli ve kuruluşu 1800’lü yıllara dayanan devasa şirket 1923’ten beri Türkiye’de hizmet vermektedir. %14,98 payıyla Opet’in hemen arkasında olan firmanın 1000’in üstünde istasyonu var. 

4)BP PETROLLERİ ANONİM ŞİRKETİ 
%8,14 Pazar payıyla geri kalsa da 1957 yılından beri istasyonculuk yapan BP’nin 600'ün üzerinde istasyonu mevcut.


5)TOTAL OİL TÜRKİYE ANONİM ŞİRKETİ

Bu dev Fransız firması %5,07’lik payıyla 5.sırada yer alıyor. İlk hizmetine 1924 yılında başlayan şirketin ülkemize gelmesi 1992 yılını bulmuştur. Sayısı 450’ün üstünde olan istasyonlarıyla hizmetine devam etmektedir. Ve bu 5 büyüğün arkasından da geriye irili ufaklı bir sürü şirket geliyor.son sahibi Demirören olmuştur.

AKARYAKIT MARKALARININ LİSTESİ 


100'ün üstünde Akaryakıt Markalarının listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz. 


Petrol Ofisi Goldoil Hipet Turkishoil Primera Lepet
Opet Asmira Akaryakıt Hypco Uzun Akaryakıt Soft Oil Nasoil 
Shell Gemaoil Best Oil Qplus Lion Pet Ataerk 
BP United Petroleum Lig Oil Ypet Aston Oktav Bng Gitaş 
Total Euroil Mas Memoil Avrasya Naturel Gaz 
Türkiye Petrolleri Class Netoil Pacific Kentoil Hisar 
Lukoil Welloil Daspet Tekoil Eksen eva petrol
Aytemiz Damla Oil Petro Time İpragaz E Maxpet 
Moil Delta/Gulf Starpet Kale GazEcopet 
Alpet Çekoil Mola Eurogaz Uzun 
Kadoil Emir Pars Sunpet Norm Gaz 
Turkuaz Energy Petline Aygaz Aksaray MMK 
Termo Enkoil Petsa Petrol Yupet TümTürk 
Bpet Ergaz Pluspet Milangaz Azure 
EnergyRiha Remoil Sellsa Surpet 
Soil T7 Petrolleri Rpet-Sanoil Powerwax Lükss 
7kıta Meram Gaz Sanoil Koçgaz Arvina 
Akpet Güvenal Gaz SmartGo SRF Petrol 
Anapet Habaş Socar Mogaz GamaPet 
Antoil Hemoil Teco İmajpet TEB Petrol 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme