5 Temmuz 2019 Cuma

Periyodik bakımlar yapılmazsa araç garanti dışı kalır yalanı tek tek çürütüldü
otomobili olan ve garantisi devam eden arkadaşlar için küçük bir bilgilendirme yapacağım.

sorumuz: garantisi devam eden aracımın periyodik bakımlarını (yağ ve filtre değişimi gibi) markanın kendi servisi dışında yaptırırsam elektro-mekanik parçalarının garantisi bozulur mu?

cevabımız: hayır bozulmaz. (bkz: blok muafiyeti tebliği)
2005 yılından beri yürürlükte olan ve en son 2017'de revize edilen bu kanunla ilgili sözlükte neden bir başlık açılmamış anlayabiliyorum çünkü bu konuyu bu ülkede bilen sayısı 3 ü 5 i geçmez, devlet organlarımızda konu ilgili bir duyuru çalışması yapmadığından toplum bu konudan bir haber.

anahtar kelimemiz (bkz: blok muafiyeti tebliği) olacaktır.

nedir bu blok muafiyeti tebliğinin amacı; 4054 sayılı rekabetin korunması hakkında kanunun 4 üncü maddesi hükümlerinin uygulanma tebliğidir.

tebliğin kapsamı; yeni motorlu taşıtların alımı, satımı veya yeniden satımı; motorlu taşıtların yedek parçalarının alımı, satımı veya yeniden satımı ve motorlu taşıtlara yönelik bakım ve onarım hizmetlerinin sağlanması konulu dikey anlaşmaların, dikey sınırlamalar içermeleri halinde, bu tebliğde düzenlenen koşullara
uymak kaydıyla, 4054 sayılı kanunun 4 üncü maddesindeki yasaklamadan kanunun 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasına dayanılarak grup olarak muaf tutulmalarını kapsar.
herkesin anlayabileceği bir şekilde bu tebliğin bize ne anlatığını yazıp ilgili kaynakları ekleyerek yazıyı sonlandıracağım.
bu tebliğ bize aracın sarf olan malzemelerinin yani garanti kapsamına girmeyen parçalarının (mazot filtresi, yağ, hava filtresi vs.) kendi servisi dışında yetkili bir serviste eş değerleri ile değiştirebileceğimizi söyler. burada markanın kendi servisi dışındaki yetkili servisten kasıt "tse 12047" nolu yetki belgesi olan ve kullandığı malzemelerin tse standartlarının bulunduğu servistir.
e-devlet üzerinden yetki belgeli servis sorgulama

eş değer parça sorulama
dikkat edilmesi gerekenler;

*bakımın yapılacağı serviste yetki belgesi olması,

*kullanılan ürünlerin tse tarafından eş değer belgeli olması,

*marka servisi dışında yetkili serviste yapılan bakımlarda kullanılan malzemelerin marka modellerinin açıkça yazılı olduğu belge/faturaların alınması ve saklanması. bu belgeler marka servisinin yapacağı itirazlarda gerekli olacaktır.
kısaca bu tebliğ araç markasının servisine diyor ki kardeşim yakıt filtresine, kullandığın yağa, hava filtresine garanti veriyor musun? onlarda hayır vermiyoruz diyor kanunda o zaman kullanıcı benim standartlarım çerçevesin açılan yetkili servislerde eş değer parçalar ile değişim yapabilir ve sende elektro-mekanik garantiyi bozamazsın diyor.
bu tebliği tüm servisler biliyor fakat işlerine gelmediği için çamura yatıyorlar, kanuni olarak kullanıcı her daim haklı çıkacaktır bu konuda. ne yazık ki ülkemizde yazılı olan kanunlar yazıda kaldığı için ve toplum olarak da hak savunma konusunda zayıf olduğumuzdan sürekli olarak hak kaybı yaşamaktayız. düzelmesi için haklarınızı bilin ve ona göre davranın.
umarım yazım bilgilendirici olmuştur.
kaynaklar :

blok muafiyet tebliği 2017/3

blok muafiyet tebliğinin incelenmesi ile ilgili tez çalışması
kaynak: https://eksisozluk.com/entry/92132542

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme