28 Temmuz 2019 Pazar

Zeki İnsanların 15 Ortak Özelliğiapılan araştırmalar IQ seviyesi yüksek olan insanların bazı ortak özelliklere sahip olduklarını göstermiştir. Bu özellikler zeki insanlarda kişiden kişiye ufak farklılıklar göstermekle birlikte çoğunlukla ortaktırlar. Genel olarak bu özelliklere sahip olan bireylerin, toplumun diğer bireylerine oranla daha zeki oldukları sonucuna varılabilir.

1- Hızlı Öğrenirler


İyi bir dinleyici, gözlemci ve araştırmacıdırlar. Öğrenme kapasiteleri yüksektir ve bunu en etkin şekilde kullanırlar. Bir şeyi öğrenirken konu üzerinde uzun süre odaklanabilirler.

2- Mükemmeliyetçidirler


Yaptıkları her işi mükemmel bir şekilde yapmaya çalışırlar. Standartları çok yüksektir. Bu yüksek standardı yakalayamadıklarında kendilerini başarısız hissederler.

3- Objektiftirler


Önyargısızdırlar. Farklı fikirlere açıktırlar. Duyduklarına körü körüne inanıp dolduruşa gelmezler. Sorgulayıcı yaklaşırlar. Olaylara farklı yönlerden bakabilme yetileri sayesinde objektif bir değerlendirme yapabilirler.

4- Meraklıdırlar


Doymak bilmeyen çocuksu bir merak içindedirler. İlgilerini çeken her konuyu öğrenmek isterler. Bunun doğal bir sonucu olarak da çok iyi birer gözlemci ve araştırmacıdırlar.


5- Gece Kuşudurlar


Tam olarak nedeni bilinmese de, yapılan araştırmalar, geç saatlere kadar uyumayan insanların daha zeki olduklarını net bir şekilde ortaya koymaktadır.

6- Empati Kurabilirler


Kendilerini karşısındakinin yerine koyabilir ve onun gözüyle bakabilirler. Bencilce davranmazlar. Şefkatli, merhametli, hoşgörülü ve anlayışlıdırlar. Tatsız durumlar karşısında toleransları yüksektir.

7- Duygusaldırlar


Duygularını yoğun yaşarlar. Bu yüzden duygusal olarak hassastırlar. Başkalarının kendileri hakkındaki düşüncelerine önem verirler. Çevreleri tarafından doğru anlaşılmak ve doğru değerlendirilmek isterler.

8- Derin ve Analitik Düşünürler


Bir şeye karar vermeden önce konu ile ilgili derin ve analitik bir değerlendirme yaparlar. Konunun artılarını ve eksilerini her yönüyle masaya yatırırlar. Sonuçta mantıklı ve net bir karar verirler.

9- Hayal Güçleri Yüksektir


Hayal güçleri oldukça iyidir. Dünyaya çok geniş bir perspektiften bakabilirler. Sınırlara ve şablonlara bağlı kalmadıkları için sıra dışı ve orijinal fikirler üretebilirler.

10- Sakin ve Olgundurlar


Sakin, olgun ve mütevazidirler. Az ve öz konuşurlar. Abartılı davranışlardan ve gösterişten uzak dururlar. Eleştirilere açıktırlar ve bunları yapıcı bir şekilde değerlendirirler.

11- İradelidirler


Davranışlarının kontrolleri kendilerindedir. Başkalarının yönlendirmelerine ihtiyaç duymadan, doğru ile yanlışın ayırdına çok net şekilde varabilirler. Bu yüzden akıllarına yatmayan bir şeyi onlara yaptırmak neredeyse imkansızdır.

12- Kendi Kendilerine Yeterler


Çevrelerinde sürekli insanların olmasına ihtiyaç duymazlar. Kendi kendilerineyken de mutludurlar. Boş sohbetlerden sıkıldıkları için kendilerine değer katan insanlarla vakit geçirmeyi tercih ederler.

13- Çok Yönlüdürler


Meraklı oldukları için astronomi, felsefe, psikoloji, müzik, spor gibi pek çok alana ilgi duyarlar. Kolay öğrenebilmelerinin avantajını da kullanarak bu alanlarda yeteneklerini hızla geliştirebilirler.

14- Adaletlidirler


Dürüst ve adildirler. Haksızlığa karşı hiç tahammülleri yoktur. Bu haksızlık kendi lehlerine bile olsa, vicdani değerleri ile bağdaşmadığı için bu durumu kabul edemezler.

15- Espri Anlayışları İyidir


Olumlu veya olumsuz her türlü olaydan zekice bir espri üretebilme yetenekleri vardır. Kendileri ile barışıktırlar ve içinde bulundukları olumsuz durumla bile alay edebilirler. Her şeyi çok ciddiye almazlar, daha geniş ve olumlu düşünürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme