13 Ağustos 2019 Salı

Araba Almak İçin En İyi ZamanSatılık arabalar, sıfır ve ikinci el şeklinde iki ana gruba ayrılır. İster sıfır ister ikinci el araba almak istiyor olun, elbette en kârlı alışverişi yapmak istersiniz. Bunun için de araba almak için en uygun zamanın hangisi olduğunu bilmeniz gerekir. Ne zaman araba almalı, 2. el araba hangi ayda alınırgibi soruların cevapları hem mevsimsel hem dönemsel koşullara göre farklılık gösterir. Çünkü sıfır kilometre ya da ikinci el araç satın almak için en uygun zaman, bazı sosyo-ekonomik parametrelere göre belirlenebiliyor. Piyasa değerini belirleyen bu parametreler de sahibinden satılık arabalar ile galeri, oto pazarı ya da online platformlar üzerinden satılan arabalar için ortak etki yaratabiliyor.
“Hangi ayda araba almak lazım?” sorusunun cevabını merak edenler için otomotiv piyasasının aylara göre ritminden bahsedebiliriz:
  • Ocak ve şubat aylarında araba kampanyaları devam ettiğinden piyasa hareketli değildir.
  • Hem alımlarda hem de satışlarda en canlı aylar mart, nisan ve mayıstır.
  • Yazın bitişine denk gelen eylül ayında, araç piyasasında hareketlilik yoğun yaşanır ve ekim ayında da bu canlılığın etkileri görülür.
  • Yıl sonu araba kampanyaları kasım ve aralık aylarında yapılır. Fakat yeni modellerin yakında çıkacak olması nedeniyle bu aylar aynı zamanda bir bekleyiş dönemi olarak da geçebilir. Örneğin 2017’de kasa değiştirecek arabaların hangileri olacağını bekleyen büyük bir kesim bulunuyor.
İkinci El Araba Almak İçin En Uygun Zaman
Sıfır araç piyasasındaki kur değişimlerinden yeni ÖTV zammı gibi uygulamalara, ikinci el araç piyasasındaki fiyatları belirleyen faktörler çok çeşitli. Örneğin 2017 ÖTV zammından ikinci el araçlar etkilenmeyeceği için ikinci el piyasasında canlılık olacağı aşikar. 
Ayrıca piyasa koşulları dönemsel ve günlük hareketlerden etkileniyor olsa da sizin ne zaman bir arabaya ihtiyacınızın olduğu da önemli bir parametredir. Avantajlı fiyatlarla ikinci el araba satın almak istiyorsanız acele etmeyin ve ikinci el otomobil piyasasını dikkatle inceleyin. Fakat acilen bir otomobile ihtiyacınız varsa piyasa koşullarını incelemeniz size fayda sağlamayabilir. “Benim acelem yok, en doğru zamanı bekleyebilirim.” diyorsanız ikinci el araba almak için en uygun dönemlere dair ipuçlarımızı inceleyebilirsiniz.
  • Bayram öncesi dönemler genellikle insanların en az bir haftalık seyahat planı yaptıkları ve bu sebeple de araca ihtiyaç duydukları özel zamanlardır. Bayram öncesinde ailesiyle tatile ya da memlekete gitmeyi planlayan bir baba, bir süredir ertelediği otomobili almaya karar verir. Bayram ziyaretine yeni arabasıyla gitmek isteyenlerin, bayram tatiline kendi aracıyla çıkmak isteyenlerin ve memleketten dönerken yanında getireceği erzakları hava yoluyla ya da otobüsle taşımanın güçlüğünü hesaba katanların ikinci el piyasasına akın ettiği dönemdir bayram öncesi. Yani otomotiv piyasasında fiyatlar, talebin artmasıyla yükselebilir. Bu yüzden bayram sonrası dönemlerin araba almak için uygun zamanlar olduğunu söyleyebiliriz.
  • İkinci el otomotiv piyasası dönem dönem yapılan vergi indirimlerinden de etkilenir. Bu indirimler yaklaşık iki hafta sonra piyasa değerlerine yansımaya başlar. Uygun fiyatla ikinci el araba almak için söz konusu indirimleri takip edebilirsiniz.
  • Çok kesin bir sonuç vermemekle birlikte, yıllar bazında yapılan istatistikler gösteriyor ki ülkemizde ocak-nisan arası dönem ikinci el piyasası biraz durgunlaşıyor. Dolayısıyla bu ay aralığı, avantajlı fiyatlarla ikinci el araba almanın daha fazla mümkün olduğu bir dönemdir.
  • Yine otomotiv sektörünün uzun yıllar deneyimlediği üzere, hava şartlarının çok kötü olduğu dönemlerde de ikinci el piyasasında bir durgunluk yaşanır. Bu dönemlerde araç satışı azaldığı için acil satış yapmak isteyen satıcılardan uygun fiyatla ikinci el araba almak daha fazla mümkün olabilir.
ikinciyeni.com’daki Fiyatlar Piyasa Koşullarından Etkilenir mi?
İkinci el otomobil satışını online bir platforma taşıyan ve açık artırma yöntemiyle sunan ikinciyeni.com, sunduğu tüm otomobiller için piyasa koşullarını analiz eder. Zaten açık artırma, söz konusu araç için belirlenen bir açılış fiyatı ile başlayıp alıcıların vereceği fiyatlarla şekillenir. Bu yüzden kârlı ve adil bir ortamda ikinci el araba alışverişi yapmış olursunuz.
Araba Alırken Etrafınızdan Duyduklarınız Ne Kadar Doğru?
Araba alımlarında “Eski kasa sıfır araba almayıp yeni kasayı beklemeli”, “Eski kasa değer kaybeder”, “Yeni kasa yeni teknoloji demek. Eski kasanın teknolojisi kötü olur” gibi inanışlar mevcut. Peki, bunlar doğru mu?
Eski Kasa Araba Alınır mı?
Yeni kasadan hemen önce çıkan eski kasa araba modelleri, cazip araba kampanyalarıyla satışa sunulur. Yeni kasalar ise zamlı fiyatlarla satışa çıkarılır. Bu daha çok tasarımla ilgilidir. Teknolojik donanımlar ya da motor seçenekleri de bu fiyatta etkili olabilir ama yeni kasanın daha pahalı olmasındaki genel sebep, tasarımdaki değişikliktir. Yani eski kasanın son modelinin teknik ve donanımsal açıdan sorunlu olduğu inancı yanlıştır.
Faiz Düşünce Araba Almak
Faizlerle birlikte araç kredisindeki düşüşler de araba alırken dikkat edilen etkenlerdir. Genellikle faizler ve araba fiyatları arasında ters orantı vardır. Faizler düşünce araba fiyatları yükselir. Bu da arabanın toplam tutarında pek bir değişiklik olmayacağı anlamına gelir.
En İyi Araba Modelleri, Tüm Özellikleri Kusursuz Olan Arabalar mıdır?
Bazı arabalar performanslarıyla bazıları düşük yakıt tüketimi ile bazıları geniş bagaj hacimleriyle bazıları ise düşük fiyatları ile ön plana çıkarlar. Bir araç bu ve bunun gibi tüm özelliklere aynı aynda sahip olamaz. Önemli olan optimum değerleri bünyesinde bulunduran, sizin önceliklerinize hitap eden arabayı seçmektir. 
ikinciyeni.com’da satışa sunulan ikinci el otomobiller arasında seçiminizi yapmak için açık artırmalarımıza göz atın.