3 Ağustos 2019 Cumartesi

BİYOLOJİK SAATİNİZİ KEŞFEDİN
06.00-08.59

Kalp krizi tehlike bölgesi


Uyanmak için iyi bir zaman
Kalp krizi riski yüksek
Erkeklerin en çok testosteron hormonu salgıladıkları dönem

Dikkatli olun. Günün kalp krizi riskinin en yüksek olduğu zaman dilimi. Damarlar daha sert, kan daha katı, tansiyonunuz da günün en yüksek seviyesinde. Bunların hepsi kalp krizi riskini artıran faktörler. Üstüne üstlük, vücudunuz vites yükseltmeye başlarken, uyku hormonu melatonin üretimi de duruyor. Spor yapmak için iyi bir zaman değil.09.00-11.59

Zihnin en uyanık olduğu zaman dilimi.


Kortizolun en yüksek olduğu seviye
En üst düzeyde uyanık olduğunuz dönem
Kısa süreli hafızanın en güçlü olduğu dönem

Muhtemelen iştesiniz ve yoğun bir düşünce sürecine girmiş olmalısınız. Stres hormonu kortizol doğal zirvesinde. Kortizol beyninizin alarm durumunu güçlendiriyor. İnsanlar, öğle yemeği öncesinde genellikle daha verimli oluyorlar, kısa erimli bellekleri de güçlü. Meşgul olmaya devam edin, derin bir düşüş yolda.12.00-14.59

Biyolojik öğle uykusu


Midenizdeki faaliyetler artıyor
Öğle yemeği sonrası vücudun uyanıklığında gerileme
Yol kazaları ölümlerinde artış

Öğle yemeğinde karnımızı doyurduktan sonra mide faaliyetlerinde artış yaşanıyor. Ancak farkındalık ve uyanıklık durumunda gerilemeye yol açtığı için bu hızla 'biyolojik siesta'ya neden olur. Saat 14.00'ten sonra, özellikle de yaşlılar arasında ölümlü yol kazalarında artış görülür. Vücut uyuşmuştur, içki içmek için de kötü bir zamandır.15:00-17:59

Spor yapın!


Akciğer ve kalp-damar sisteminin en güçlü olduğu an
Vücudun iç ısısı zirveye ulaşıyor
Spor yapmak için ideal zaman

Gidin ve terleyin! Vücudun ısısı öğleden sonra geç saatlerde artar, ciğerler ve kalp daha iyi çalışır, kaslar da yüzde 6 daha güçlüdür. Bazı insanlar bu dönemi dünya rekoru kırma şanslarını arttırmak için fırsat olarak görürler.


18.00-20.59

Yediklerinize dikkat edin


Ağır yemek için kötü bir zaman
Karaciğer alkolle daha iyi başediyor
Sezgisel düşünme daha iyi

Yemeğe ya da bir şeyler içmeye hazır mısınız? Çünkü çok geçe bırakmak istemeyebilirsiniz. Son araştırmalar, vücudun yiyecekleri işleme sisteminin geç saatlere doğru değiştiğine işaret ediyor. Akşamları çok yemek yemek obezite ve diyabet riskini artırabilir. Fakat canınınız içki istiyorsa karaciğer bu vakitte alkolle daha iyi başedebiliyor.


21.00-23.59

Uyumaya hazırlanıyorsunuz


Melatonin üretimi başlıyor
Vücut ısısı düşüyor
Uyumak için iyi bir zaman

Uyku zamanı yaklaşıyor ve beyindeki pineal bezi uyumanıza yardımcı olmak için bol bol melatonin hormonu salgılamaya başlıyor. Vücut ısınız düşüyor ve biyolojik saatiniz koltuktan yatağa geçme zamanınızın geldiğini söylüyor. Bu durum, "tarla kuşu" olan sabah insanlarında, "gece kuşu" olan gece insanlarından daha erken görülür.


00.00-02.59

Vücut kendini kapatır


Uyku hormonu melatonin zirveye ulaşıyor
Dikkat ve uyanıklık en düşük seviyede
Beyin kendini yıkarken, hafızayı da güçlendiriyor.

Artık uyku zamanı. Vücuttaki hormonal değişiklikler uyku vaktinin geldiğini söylüyor. Beyin kendini zor geçen bir günün ardından oluşan atık toksinlerden arındırırken, bağırsaklar da gece için kendilerini kapatıyor. Hâlâ uyanıksanız, dikkatiniz gece çalışırken kaza yapma riski doğuracak kadar düşük seviyede. Dikkatli olmalısınız.


03.00-05.59

Vücut hızla uykulu hale gelir


En düşük iç vücut ısısı
Ciddi astım nöbetleri yaygın şekilde ortaya çıkar
Normal doğumların büyük bölümü gerçekleşir

Hâlâ gecenin derin bir saati ve vücudunuzun uyanmasına, yataktan çıkmanıza daha var. Uyku hormonu melatonin seviyesi yüksek, ama şafak vakti yaklaştıkça da azalıyor. Vücudunuzun iç ısısı düşmekte enerjiniz de cilt onarımı gibi başka yerlere yöneliyor.


03.00-05.59

Vücut hızla uykulu hale gelir


En düşük iç vücut ısısı
Ciddi astım nöbetleri yaygın şekilde ortaya çıkar
Normal doğumların büyük bölümü gerçekleşir


Hâlâ gecenin derin bir saati ve vücudunuzun uyanmasına, yataktan çıkmanıza daha var. Uyku hormonu melatonin seviyesi yüksek, ama şafak vakti yaklaştıkça da azalıyor. Vücudunuzun iç ısısı düşmekte enerjiniz de cilt onarımı gibi başka yerlere yöneliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme