4 Ağustos 2019 Pazar

iPhone 11 Geliyor!
iPhone 11
Apple, Eylül ayında yapacağı dev etkinlikte iPhone 11, iPhone 11 Max ve iPhone XR 2019 modellerini görücüye çıkaracak. Basına sızan görüntüleri ve yayımlanan videolarıyla uzun süredir gündeme oturan iPhone 11’le buluşmaya fazla zaman kalmadı. iPhone 11 ne zaman çıkacak, özellikleri neler ve fiyatı ne kadar olacak? En çok merak edilen sorulara yanıtlar bu yazımızda. İşte, iPhone 11’le ilgili ortaya çıkan tüm detaylar.
Sızdırılan birçok render görüntüsünün ve tasarım tahminlerinin ardından YouTube‘da bir konsept tasarımcısının tasarladığı en net iPhone 11 videosu da dikkat çekti. Biz de dünyanın en değerli şirketlerinden ve en büyük ekonomilerinden olan Apple’ın en güçlü markalarından birisi haline getirdiği iPhone serisinin yeni üyesi iPhone 11’le ilgili bilinenleri bir araya getirdik.

3 farklı versiyona sahip olacak

Google Pixel 4 akıllı telefona rahip olacağı öngörülen yeni iPhone; sol üst köşede, yine çıkıntılı bir bölme içerisinde yer alacak 3 sensörle kullanıcılarla buluşacak. iPhone 11’in,  iPhone XS ailesinde olduğu gibi birisi büyük ekranlı olması bekleniyor. Daha üstün özelliklere sahip sürüm, birisi ortanca ve ana sürüm şeklinde gruplanacak. Diğeri ise uygun fiyatlı ve düşük donanımlı sürüm olan 3 farklı versiyona sahip olması yüksek ihtimal. 
Yeni iPhone ailesi, görünüm olarak iPhone XS ailesiyle ayırt edilemeyecek. iPhone 11 Max ve iPhone 11’in gri, altın, gümüş ve mavi renk seçeneği; iPhone 11R’ın ise siyah, beyaz, sarı ve kırmızı renk seçeneğiyle gelmesi bekleniyor.
iPhone 11

İnce çerçeveli ekran

Yeni iPhone ailesinin çerçevelerinin cihazın her kenarında aynı ölçüde ve daha ince olması, gövde boyutları aynı kalsa da ekran boyutunun az da olsa 2018 modellerden daha büyük olması bekleniyor. iPhone 11 ve iPhone 11 Max, OLED ekran paneline; iPhone 11R ise LCD ekrana sahip olacak.
iPhone 11R, LCD ve OLED ekranın üretime yansıyan farkı nedeniyle daha ucuz olacak.  iPhone 11’de suya dayanıklı ekranlar olması bekleniyor. Bunun yanı sıra parmak izi okuyucu teknolojisinin de ekrana gömülü olarak yeni iPhone’larla geri döneceği söyleniyor.
iPhone 11

12 MP x 3’lük arka kamera kombosu

Yeni iPhone ailesinin en yüksek modeli 11 Max’te üç arka kamera sensörü; iPhone 11’in ve 11R’ın iki arka kamera sensörü bulunacak. iPhone 11 Max modelinde büyük olasılıkla 12 MP çözünürlüğünde bir geniş açı lensi olacak. Geniş açı sensör haricindeki diğer iki sensör, optik görüntü sabitleyiciye sahip olacak ve flaş ışığı daha parlak ışık saçabilecek.
iPhone 11’in ön kamerasının 10 MP olacağı, arka kamerasının 14 MP çözünürlüğünde olacağı ve 10 MP telefoto lensin eşlik edeceği söyleniyor. Apple’ın su altı fotoğrafçılığı için bazı kamera yazılımları geliştirdiği söylentileri göz önünde bulundurulursa üçüncü kameranın eklenmesi muhtemel.

Son kullanıcıya özgü AR uygulamalar

3B kameralar iPhone 11’de bulunmayacak olsa da yeni model ailesi, Apple’ın AR teknolojilerine olan yatırımlarının belirgin göstergesi olacak. iPhone X ile TrueDepth teknolojisi, Animoji ve FaceID gibi detaylı yüz tanıma gibi son kullanıcıya özgü AR uygulamalarını hayatımıza sokan Apple, iPhone 11’de de TrueDepth donanımı kullanacak.
TrueDepth sensörlerinin ekran altına gömüleceği de söyleniyor.  Bu özelliğin ekrana gömülü kameralara geçişi temsil eden bir adım olması muhtemel. Apple’ın, Sony tarafından üretilen sensörlerle ön kamera etrafındaki donanımı güçlendirmesi, bu sayede yüz kilidinin daha hızlı açılması ve daha kaliteli portre fotoğrafları çekmenin mümkün olması bekleniyor.

Batarya kapasitesinde artış

Şarj paylaşma özelliği ilk olarak Huawei Mate 20 ile karşımıza çıkmış, Samsung Galaxy S10 ailesiyle yaygınlaşmıştı. Apple da  şarj paylaşma özelliğini iPhone serisine getirecek. 2019 model iPhone, bir önceki modelden yüzde 20-25 daha yüksek enerji kapasitesine sahip olacak. iPhone 11 bataryasının 3.000 mAh dolaylarına yaklaşması, iPhone 11 Max’ın iPhone XS Max’in 3.174 mAh’lik bataryasından yüzde 10-15 daha fazla batarya kapasitesine sahip olması, iPhone 11 R’da yüzde 5 batarya kapasitesi artışı olması bekleniyor.
iPhone 11

A13 yongası

iPhone 11’in kalbinde, Apple’ın tasarladığı ve akıllı telefon sektörünün en önemli yonga üreticilerinden TSMC’nin ürettiği A13 yongası bulunacak. iPhone 11 ailesinde kablosuz bağlantıya ilişkin Wi-Fi 6 standardı gibi yenilikler olacak. Ancak 5G teknolojisi2020’de çıkacak iPhone’lara ertelendi.  Söylentilere göre A13 yongası, kamera konusunda pek çok yenilik getirecek ve Siri’yi Google Asistan’a bir adım daha yaklaştıracak.

iPhone 11 fiyatı

Ortamın ya da vücudunuzun kokusunu alabilen sensörler,  yüzdeki kırmızı kan damarlarına kadar tarama yapabilen Sony üretimi kızılötesi sensörler gibi heyecan verici özelliklere sahip olacağı söylenen iPhone 11’in aile üyelerinin başlangıç fiyatları şöyle olacak:
  • iPhone 11 Max:  1.149 dolar
  • iPhone 11: 999 dolar
  • iPhone 11R: 749 dolar

iPhone 11 çıkış tarihi

Apple, iPhone 5’ten bu yana Eylül ayında ürünleri tanıtmayı gelenek haline getirdi. 12 Eylül tarihinde ısrarcı olan şirketin, FA 2019 fuarının tarihlerinden (6-11 Eylül) dolayı tanıtım tarihinde değişiklik yapması olası.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme