28 Ağustos 2019 Çarşamba

SON DAKİKA: etil alkole öyle bir zam geldi ki

Sigara ve içkiye peş peşe zam yapan iktidar bu kez de eczanelerde satılan etil alkole yüzde 100 zam kararı almasının yanı sıra yine eczanelerde satılan etil alkol miktarına da sınırlama getirdi.
Zam ve sınırlama kararının, evlerde yapılan içkinin önüne geçme amaçlı olduğu yorumları yapılıyor.
Sol Haber'deki habere göre, son yıllarda içki türlerine yapılan fahiş zamlar nedeniyle tüketiciler evlerde kendi alkollü içkilerini yapmaya yöneldi. 
Bunun önüne geçmek amacıyla, eczanelerin aylık etil alkol alımına iki litre sınırlaması getirilirken, yine etil alkolün depodan satış fiyatına yüzde 100'ü geçen oranda zam yapıldı.
Eczacılar etil alkolün özellikle kulak ve cilt rahatsızlıklarının tedavisi için yazılan majistral reçetelerde kullanıldığını, söz konusu reçetelerinse belirli bazı eczaneler dışında hazırlanmadığını, bu tip reçeteleri hazırlayan eczanelerin aylık etil alkol ihtiyacının iki litreden fazla olduğunu ifade ediyor.
Eczanelerin özellikle kulak burun boğaz ve dermatoloji doktorlarının yazdığı reçeteleri hazırlamada kullandığı etil alkol alımına iki litre sınırlaması getirildi.
Geçtiğimiz hafta Sağlık  Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan valiliklere gönderilen genelgeye göre, eczaneler bundan sonra depolardan ayda sadece 2 litre etil alkol alabilecek. 
Söz konusu genelgede, "...ilinizde faaliyet gösteren eczaneler tarafından tıbbi kullanım amaçlı etil alkolün sadece ecza depolarından aylık 2 litre olarak temin edilmesi, Etil alkol satışının yapıldığı eczane bilgilerinin yazımız ekinde yer alan form doğrultusunda doldurularak her ayın ilk haftası Müdürlüğünüze gönderilmesi gerektiği hususu ecza depolarına bildirilmiştir" denildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder