6 Ağustos 2019 Salı

Ülkelerin altına yönelmesi üzerine ekşisözlükten bir yazı


merkez bankalarının yeni favorisidir. ne zamandır kafa patlatıyorum, son zamanlarda birçok ülkenin merkez bankası rezervlerini altına çevirmeye başlamış... sanki bir şeye hazırlık var gibi.

bu kaçış en belirgin şekilde 2008 krizinde görüldü. abd tarihinde bastığı doların 4 katını bir anda 2008 krizinde bastığı için diğer ülkeler güvenli liman olarak altına kaçıyor olabilir. bir de abd'nin taktiği şu: bu bastığı dolarları borsalara pompalıyorlar, hisse alıp hem şirketleri batmaktan kurtarıyorlar hem de piyasaya para pompalamış oluyorlar... tabii sadece borsa ile sınırlı değil ama en göze batanı bu.

neden derseniz faiz artıracağı zaman en çok tepki buralardan geliyor, piyasaları dinlemiyoruz biz faiz artırmaya devam edeceğiz diyemiyorlar... çünkü faiz arttıkça piyasalar tepe taklak gidiyor, o yüzden de ortada sıkışıp kaldılar ve şimdi yeniden faiz indirme noktasına geldiler. bu da büyük bir hezimet olarak hanelerine eklendi.

baktığın zaman kullanım açısından dolardan sonra euro geliyor, bakıyorsun onların da durumu iyi değil... çünkü avrupa merkez bankası başkanı parasal genişlemeye gidileceğinin sinyalini verdi, eğer bu olursa yeniden bol bol para basacaklar demektir. bu da altına kaçmak için başka bir sebep olabilir.

peki rusya ve çin ne yapıyor derseniz, onlar deli gibi altın alıyor. yalnız çin rusya gibi göstere göstere değil, gizli gizli alıyor... kapalı bir ülke oldukları için alıp bir anda açıklama yapıyorlar, ilginç bir stratejileri var. :) bu iki ülke dışında bizim ülke de dolar rezervlerini altına çevirmiş, bizim dışımızda hindistan falan da var. aşağıdaki linklerden bakabilirsiniz, sonra kaynaksız kaynaksız yazmışsın demeyin.:)

https://www.bloomberght.com/…siyle-yukseldi-2210563

https://tr.euronews.com/…uyor-turkiye-ikinci-sirada

https://www.paraanaliz.com/…la-altin-istiyor-33052/

gördüğünüz gibi birçok merkez bankası son sürat altına kaçmış, bu da beni şüphelendirmeye başladı... yoksa küresel para sistemi çöküp, altın yeniden sahneye mi çıkıyor? neler olacağını bekleyip göreceğiz. :)

not: yatırım ve batırım tavsiyesi değildir.

https://eksisozluk.com/entry/92706031

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder