24 Eylül 2019 Salı

araç değer kaybı nedir tüm detaylar

kaynak: https://www.hesapkurdu.com/kasko-sigortasi/rehber/arac-deger-kaybi

Araç değer kaybı, herhangi bir kazaya karışıp onarım gören aracın ikinci el piyasasındaki değerinde gerçekleşen düşüşü belirtmek için kullanılır. Herhangi bir kazaya karışıp, hasar görmüş olan araç iyi bir biçimde tamir edilse dahi değerinde bir düşüş olur. 
Burada dikkat edilmesi gereken nokta hasarlı bölgenin hiç onarım görmemiş veya benzer şekilde bir onarım görmemiş olmasıdır.
Örnek vermek gerekirse; gerçekleşen bir kaza sonucu herhangi bir işlem görmüş parçanın başka bir kazada hasar alması değer kaybı sayılmazken, hasarlı olan parçanın değiştirilmesi değer kaybı sayılır.
Aracınız için ne kadar vergi ödeyeceğinizi Araç ÖTV ve KDV Hesaplama sayfamızdan kolayca öğrenin.
Aracınızın ikinci el satış fiyatını hesaplama aracımızı kullanarak kolayca öğrenin.

Araç Değer Kaybı Şartları

Araç değer kaybını talep edebilmek için gereken şartlar şunlardır:
 1. Aracın değer kaybını alabilmek için kazada haklı olan taraf olmalısınız. Kazaya sebebiyet veren taraf aracının değer kaybını talep edemez.
 2. Araç değer kaybı başvuruları için iki senelik bir zamanaşımı uygulanır. Bu süre zarfında başvurunuzu yapmazsanız hakkınızı kaybetmiş olursunuz.
 3. Trafikte bulunan her sürücünün sigortası olduğu varsayılır. Eğer kaza yapan kişinin sigortası yoksa ödemeyi kendisi yapmakla yükümlüdür.

Değer Kaybı Hesaplama

Araç değer kaybı hesaplamasına etki eden birçok değişken bulunur. Bu hesaplamada bazı değişkenler araç ile ilgiliyken bazıları da araç kullanım biçimi ile alakalıdır. 
Değer kaybı hesaplanırken dikkat edilen değişkeler:
 • Aracın üretim senesi
 • Aracın hasar geçmişi ve niteliği
 • Aracın kilometresi
 • Aracın marka ve modeli
 • Aracın trafiğe çıkış tarihi
 • Aracın pazar değeri
Plakadan araç hasar kaydı sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı öğrenmek için ilgili yazımızı inceleyin.

Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Araç değer kaybını kazaya neden olan sürücünün karşılaması gerektiği için kusurlu tarafın sigorta şirketi devreye girerek ödeme yapılır. 
Böyle bir durumda kara araçları branşında ruhsat sahibi olan sigorta eksperlerinden alınan araç değer kaybı ekspertiz raporu ile sorumlulardan herhangi birine ya da tümüne birden dava açılabilir.
Ayrıca sigorta şirketlerine karşı açacağınız davalar için araç değer kaybı ekspertiz raporunuz ile Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuruda bulunarak araç değer kaybı tazminatınızı tahsil edebilirsiniz.

Kasko Sigortası Araç Değer Kaybını Karşılar mı?

Normal şartlarda, kazadan dolayı araç değer kaybı yaşanması halinde trafik sigortası devreye girer. Ancak kazaya karışan araç bir tane olmayabilir ve kazaya sebep olan farklı şahısların da aracında değer kaybı olmuş olabilir. Böyle bir durumda trafik sigortası, kazada hiçbir suçu olmayan ya da suç oranı en az bir kişinin değer kaybını karşılar. 
Kasko poliçelerinde onarımdan kaynaklanan araç değer kayıplarını teminat altına alınmadığından kasko sigortasından bunun karşılanması istenemez. Ancak bazı sigorta şirketleri kasko sigortası kapsamında araç değer kaybı teminatına yer vermektedir.
Araç kasko değeri öğrenmek ve diğer araçlarla karşılaştırmak için kasko değer listesi sayfamızı, 1 dk. içinde kasko teklifi almak için ise kasko hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Araç Değer Kaybı Davalarında Zaman Sınırı Var mı?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre araç değer kaybını tahsis etmek için dava açabileceğiniz süre 2 yıldır. Zamanaşımı süresi kaza tarihinden itibaren başlar. Bu başlangıç tarihini baz alınarak en geç 2 yıl içinde araç değer kaybı davası açılması gerekir.

Araç Değer Kaybı Dilekçe Örneği

………………………… SİGORTA ANONİM ŞİRKETİNE

........  adına kayıtlı, Sigorta A.Ş’ye sigortalı 16 XX 16  Plaka sayılı araç  Cumhuriyet Bulvarı üzerinde seyir halinde iken, adıma kayıtlı 34 XX 000 plaka sayılı araca çarpması sonucu maddi  hasarlı  kazaya sebebiyet vermiştir. Aracımın bakım ve onarımı ilgili sigorta şirketi tarafından giderilmiştir. Ancak değer  kaybına ilişkin ödeme yapılmamıştır. Kazada 16 XX 16  plakalı araç tam kusurlu  bulunmuştur.
             Fazlaya ilişkin dava ve talep haklarımız saklı kalmak kaydıyla; aracımda meydana gelen 750 TL tutarındaki  değer kaybının aşağıdaki  hesap numarama gönderilmesini ve mağduriyetimin giderilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.
                                                                                                                                        ADI SOYADI
                                                                                                                                  TC  NO:........................
                                                                                                                                   İmza:
GSM                       :
Adres                     :
Hesap bilgileri        :
Hesap Sahibi          :

Ekler:
 • Tramer kayıtları
 • Kaza Tespit Tutanağı
 • Her iki tarafa ait araç ruhsatları
 • Her iki tarafa ait sürücü belgeleri
 • Sigorta poliçesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme