1 Eylül 2019 Pazar

Birinci Dünya Savaşında Kaç Kişi Öldü?

KISACA ÖZET 
Birinci Dünya Savaşında ölen insan sayısı tam olarak bilinmemektedir. Tarihçilerin yaptığı farklı tahminlere göre Birinci Dünya Savaşında 16 milyon ile 19 milyon arasında kişi hayatını kaybetmiştir. Yaralı sayısının da 20 milyon ile 23 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.
Birinci Dünya Savaşı insan kayıpları açısından tarihin o güne kadar gördüğü en kanlı savaştır. Ordular arasında meydana gelen çatışmaların yanı sıra, sivil halka karşı yapılan katliamlar, hastalıklar ve yetersiz beslenme sebebiyle milyonlarca insan hayatını kaybetti.
1. Dünya savaşında kaç kişi öldü?
Kimyasal silahlar dünya tarihinde ilk kez Birinci Dünya Savaşında kullanıldı.
Kayıpların yüksek olmasının birinci sebebi teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan ağır ve öldürücü silahlardır. Dünya tarihinde kimyasal silahlar ilk kez bu savaşta kullanılmıştır.
Siper savaşları çatışmalarda ölen asker sayısının çok yüksek olmasına sebep olmuşlar. Özellikle Batı Cephesinde, çatışmalar karşılıklı siperlerle kilitlenmiş ve iki taraftan da herhangi ciddi bir ilerleme olmadan aylarca sürmüştür.
Hastalık ağır kayıpların bir diğer sebebidir. İspanyol gribi ve tifüs gibi salgılar yüzünden yüz binlerce asker hayatını kaybetmiştir.
Hava bombardımanları ve sivillere karşı yapılan planlı katliamlar sivil kayıplarının çok fazla olmasına sebep olmuştur. Ayrıca hastalık ve yetersiz beslenme sivil kayıplarını arttıran diğer iki önemli faktördür.

Birinci Dünya Savaşında Ölü Sayısı

Birinci Dünya Savaşında kaç kişi öldü sorusuna tarihçiler farklı cevaplar vermektedir. Özellikle sivil ölümlerin hesaplanmasında karşılaşılan zorluklar yapılan tahminlerin farklılaşmasına sebep olmaktadır.
Tahminlere göre 1. Dünya Savaşında ölen insan sayısı 16 ile 19 milyon arasındadır. Ölen asker sayısı tahminen 9 milyon ile 10 milyon arasındadır. Hayatını kaybeden sivil sayısı da yaklaşık olarak 7 milyon ile 9 milyon arasındadır.
Yaralanan asker ve sivil toplam sayının da 20 milyon ile 23 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ülkelere Göre Ölü Sayısı

Ülkelere göre savaşta ölen insan sayısı sivil ve asker toplam olarak şu şekildedir (tahminlere göre yaklaşık sayı):
Rusya: 3 milyon
Osmanlı Devleti: 3 milyon
Almanya: 2,5 milyon
Avusturya-Macaristan: 1,9 milyon
Fransa: 1,7 milyon
İtalya: 1,1 milyon
İngiltere (Sömürge topraklarıyla birlikte): 1,1 milyon
Sırbistan: 1 milyon
Romanya: 600 bin
Bulgaristan: 180 bin
Yunanistan: 160 bin
Belçika: 140 bin
Amerika Birleşik Devletleri: 110 bin
Portekiz: 90 bin
Afrika’da çatışmalar, açlık ve hastalık sebebiyle ölen sivil sayısı: yaklaşık 600 bin