11 Eylül 2019 Çarşamba

ekşi sözlükten bu seferde bir patronun gözünden kriz ve krize bakış

kaynak: https://eksisozluk.com/entry/95198202


açılın, uzaktan görülüp kriz yok denilen adam geldi:
halim vaktim yerinde. beni tatil yerinde de görürsünüz, çocuklarımı özel okula bırakırken de, lüks lokantada da, yeni alınmış arabamda da, hatta -nasıl bir zenginlik göstergesi bilmiyorum ama- avmde de.

şirket sahibiyim çünkü. şirketin sabit giderleri milyonlar cinsinden. gelirleri de aynı cinsten. benim için akşam ödenecek hesap büyük bir rakam değil. rakı balığa gideceğime, tavuk döner yesem şirketi 1 gün ekstra yaşayacak değil. site içinde bahçeli bir ev, 2 milyonluk araba alırsam düşünürüm ama, yemek yerken, tatile giderken hesap yapmaya ihtiyacım yok.

fakat işsizlikten kendini asmayı düşünen adamdan daha net biliyorum krizi. evet, günlük hayatımı etkilemiyor -şimdilik- fakat 35 yıllık şirketimin üzerinde bir son kullanma tarihi var artık. gelirler, sabit giderleri bile karşılamıyor. cebimdeki para belli. o kadar kişinin maaşını, sgksını, devletin türlü çeşit haracını, banka kredilerini kaç yıl daha ödeyebileceğim belli.

kriz ortamında batık vermemek için vadeleri kısalttık, tehlikeli müşterileri tamamen bıraktık. sonuç: tl cinsinden 3 yıl önce yaptığım cironun 1/3ünü yapabiliyorum. ama şirket biraz küçülmesine rağmen, personel, enerji vb. giderlerim arttı aynı dönemde. sonucun sonucu: zarar ediyorum, işler açılmazsa etmeye devam edeceğim. sonucun sonucunun sonucu: bu gidişle 2021 yılında bir ara, şirketle vedalaşacağız. artık batar mıyız, satar mıyız, o arada olacaklara bağlı.

fakat o ana kadar ne çalışanımın maaşını aksatacağım, zammını kısacağım, ne de kendi (çok da har vurup harman savurmadığım) hayatımdan taviz vereceğim. bana uzaktan bakmayın, bi gelin işler nasıl diye sorun. o zaman gösteririm krizi.

sen benim yediğime içtiğime, kullandığım arabama bakarak 2021'imi görmezsin. ben görüyorum. 2013'ten, ama özellikle 2016'dan bu yana buraya yavaş yavaş nasıl geldiğimizi görüyorum, yön değiştirmezsek nereye gideceğimizi de görüyorum. artık yön değiştirsek bile bazı kişi ve şirketleri kurtarmak için çok geç kaldığımızı görüyorum. iş dünyasının içindeyim, yüzlerce tedarikçi ile ve müşteri ile görüşüyorum. rakiplerim de dahil herkesin ne durumda olduğunu biliyorum. sen sadece benim yediğimi içtiğimi görüyorsun.