26 Eylül 2019 Perşembe

Elektrik, su, doğalgaz, internet, İSKİ, BEDAŞ, TTNet, Superonline ABONELİK İPTAL işlemleri nasıl yapılır?

Faturaların abonelik işlemleri ve iptal işlemleri
için kurumlara başvuruda bulunup saatlerce sıra beklenmek suretiyle ancak gerçekleştirilebilmekteydi. Tüketicilerin mağduriyetlerinin giderilebilmesi için firmalar harekete geçmiş ve artık bazı kurumlar abonelik işlemlerini yalnızca GSM veya intenet üzerinden yapılmasına olanak sağlıyor.

BEDAŞ abonelik iptali nasıl yapılır?

BEDAŞ abonelik iptal işlemleri için www.ckbogazici.com.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. CK Enerji Boğaziçi Elektrik’in yapmış olduğu açıklamalarda daha önce abonelik iptali için en yakın şubeye başvuruda bulunulması gerekmekteydi. Ancak şuanda BEDAŞ resmi web sayfasına giriş yapılarak menüde yer alan ‘’abonelik iptal’’ sekmesiyle iptal işlemi tamamlanabileceği gibi, Müşteri Hizmet Merkezleri ile irtibata geçerek de iptal işlemleri başlatılabilmektedir.
Abonelik sözleşmesinin iptal edilebilmesi için;
Abone başkasının adına kayıtlıysa başvuru sahibinin işletme yetkili olduğunu gösteren noter onaylı vekaletnameyle başvuruda bulunması gerekmektedir.
Vefat eden bir kişi adına abonelik varsa veraset ilamında belirtilmiş mirasçılar tarafından iptal işlemi gerçekleştirilebilir.
Muris adına kayıtlı bulunan güvence bedelinin iadesi; mirasçı veya mirasçıların 
tamamını temsil eden bir kimse tarafından alınabilir.

Abonelik sırasında ödenen güvence bedeli Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmenliği’nde belirlenen şartlara göre güncellenir. Buna göre güvence bedeli güncellenen ve tüketicinin sonlandırılan abonelik sözleşmesiyle firmaya olan bütün borçların ödenmesi sonrasında güncellenen güvence bakiyesi en geç beş iş günü içerisinde PTT şubelerinden alınır.
İptal işlemi gerçekleşmez ise; //www.bedas.com.tr/tr/aysMusteri/15/musteri_islemleri adresi üzerinden şikayet talebinde bulunmanız gerekmektedir. Şikayet bildiriminden kısa süre sonra firma başvuru sahibine geri dönüş yapacaktır. EPDK şikayet hattına ise https://tuketici.epdk.org.tr/epdk.be/ adresinden erişim sağlanır.

İSKİ abonelik iptal işlemi

İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri (İSKİ) abonelik iptalini e-Devlet şifresi bulunan bütün vatandaşlar e-Devlet üzerinden yapabilir. E-Devlet Kapısı’nda ‘’Hizmetlerim’’ menüsünde İSKİ’yi seçerek işlem yapabilirsiniz.

İGDAŞ doğalgaz abonelik iptal işlemi

İGDAŞ doğalgaz abonelik işlem iptali için şahsi başvuru yapılması gerekmektedir. İstanbul Vatan Caddesi’ndeki genel merkeze dilekçe ile iptal başvurusu yapmanız gerekiyor. İptal başvurusunda bulunurken T.C. kimlik kartınız ve doğalgaz abonelik numaranızı yanınızda bulunmalısınız ve iptal başvurusu tamamlandıktan sonraki 3 gün içerisinde iptal işlemi gerçekleşir.

TTNET ve Türk Telekom iptal işlemi

Türk Telekom iptal işlemleri de başvuru dilekçesiyle yapılabilmektedir. Türk Telekom Ofis/Grup Mağazalarına başvuruda bulunarak veya faks çekerek iptal işlemi başlatılabilir. Faks çekerek abonelik feshetmek için müşterilerin abonelik bilgilerinin yer aldığı imzalı bir dilekçeyle resmi kimlik belgesinin kopyasını 0312 306 07 16’ya faks çekmesi gerekiyor.

Vefat eden kişinin aboneliği nasıl iptal edilir?

Hak sahibi eğer vefat ederse fesih işlemleri konusunda hat sahibi varisinin veya başvuru sahibinin bir yakınının Türk Telekom Ofis/ Grup Mağazalarına başvuruda bulunması veya fesih başvurusunu faks ile iletmesi gerekmektedir. Başvuru sırasında vefat eden hak sahibine ilişkin bu evraklardan bir tanesi bulunmalıdır;
TÜİK ölüm belgesi, defin belgesi, veraset ilamı, abonenin yaşamını yitirdiğine dair sağlık kuruluşu tarafından yazı tutanak rapor, abonenin ölümünü gösteren mahkeme kararı gerekmektedir.

Superonline abonelik iptal işlemi

Superonline abonelik iptal işlemi 0850 502 6149 faks numarasına göndereceğiniz faksla gerçekleşebilir. Abonelik sözleşmesini feshedilmesi için bir diğer yol Superonline’ye doğrudan başvurmak olacaktır.