24 Eylül 2019 Salı

Engelli raporu ile araç nasıl alınır

23.05.2018 Güncelleme: 02.05.2019
Ülkemizdeki uygulanan kanuni düzenlemeler, engelli kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak için ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödemeden araç satın almalarına olanak sunuyor. 
Engelli indirimiyle araç alırken bilinmesi gerekenler:
 • 1.6 motor gücünün üstünde araç alınamaz. 
 • Aracı aldıktan sonra 5 yıl içinde yeni bir araç alınırsa ÖTV indirimi kullanılamaz.
 • Sadece sıfır km araç alınabilir. 2. el araçlarda bu şekilde bir indirim uygulanmaz.

1 dk. içerisinde online olarak 20 sigorta şirketinden sigorta teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko fiyatları sayfamızı ziyaret edin. 

%90 Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır?

Mevcut ÖTV kanununun yedinci maddesi; en az %90 engelli kişilerin ÖTV ödemeden araç almalarına müsaade ediyor. %90 engelli bir kişinin araç alabilmesi için gerekli şartlar:
 • %90 ve üzeri engelli olduğuna dair sağlık raporu bulunmalı.
 • Bu araçlar, ağır engelli sınıfında bulunan kişilerin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları ya da profesyonel şoförlerce kullanılabileceğinden ehliyet şartı aranmaz.
 • Aracın alımı sırasında trafik tescil işlemi yapılırken, araç sahibinin yakını ya da şoförün de kaydedilmesi gerekiyor. Bundan dolayı aracı kullanacak şoförün iş akdi de noter tarafından düzenlenmeli.
 • Bu araçlarda engelli kişilerin kullanımı için özel bir düzenek olmadığından, sürücüde aracın mensubu olduğu sınıfın ehliyetinin olması yeterli.

%40 Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır?

Engelli kişiler için ÖTV avantajından yararlanmanın bir diğer yolu da, kendi kullanmaları için bir araç satın almalarıdır. %40 engelli bir bireyin araç alabilmesi için gerekenler:
 • Tam teşekkülü hastaneden alınan engelli sağlık raporu (Raporda H sınıfı veya engel durumuna uygun kod numaralı ehliyet alınmalı, özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi mutlaka bulunmalı)
 • Tüm şartlar sağlandığında ÖTV avantajından yararlanarak araç almak isteyen engelli kişi kurs ve sınav süreçlerinden geçmeli. 
 • Kurs ve sınav süreçlerinden geçen engelli kişilerin H sınıfı ehliyet almaları zorunlu. 
 • Trafik tescil işlemlerinde kişinin engeli hakkında belgeler ve H sınıfı ehliyeti kayıt altına alınarak ÖTV muafiyeti uygulanır.

Engelli Raporu ile Araç Alırken Bilinmesi Gerekenler

 • İSPARK gibi belediyeye ait park olanaklarından da ücretsiz olarak yararlanabilirler.
 • Pek çok alışveriş merkezinde, engelli araçları için özel ücretsiz park yerleri bulunur. 
 • Bu tip araçların ödünç verilmesi mümkün değildir.  
 • Aracı satmak istediğinizde beş yıl içinde yapılacak satışlarda ÖTV ödenmesi gerekir. Ancak beş senelik süre sonunda araç ÖTV ödenmeden satılabilir.
10.000 TL 60 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:
Banka KredileriFaiz OranıAylık Taksit
QNB Finansbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu
%1,29
257 TL
ING İhtiyaç Kredisi Başvurusu
%1,29
257 TL
Burgan Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu
%1,49
273 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele
*Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor.

Engelli Araç İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Hesaplama yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta, aracı alacak kişinin engel oranıdır. Araba alınacak kişinin engeli %90’ın üzerinde bulunuyorsa ÖTV %0; engeli %90 altında olanlarda ise alınan ÖTV %26.3 olacaktır.
Araç satın alırken faydalanacağınız indirimlerden biri de KDV indirimidir. Normal şartlarda ödenmesi gereken KDV %18’dir. Ancak engelli indiriminden faydalandığınız zaman, bu oran yaklaşık %15.254’e kadar düşüyor.
KDV ve ÖTV üzerinden yapılan ayrı ayrı indirimler, aracın toplam satış fiyatı üzerinden yaklaşık %30 ile %32 arasında değişen bir indirime denk geliyor.
Örnek: Normal satış fiyatı 40.000 TL olan bir aracı satın almak isterseniz, özürlü indirimiyle beraber bu aracın fiyatı yaklaşık olarak 27.500 TL’ye denk gelerek, hemen hemen 12.500 TL’lik bir indirim alınmış oluyor.

Engelli Raporuyla Alınan Arabanın Satışı Nasıl Olur?

Engelli raporu ile satın alınan bir aracın satış işlemleri birkaç prosedür takibi sonrası gerçekleşiyor.  Engelli kişilere kolaylık sağlamak için düzenlenen raporlara ait satış ve tescil işlemleri, 4 farklı sürecin izlenmesi durumunda meydana geliyor.

Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Başka Bir Engelli Şahsa Satılması

Satış ve tescil işlemleri noterde düzenleneceği için tescile ait bir belge oluşturulması gerekiyor. Bu belge geçici bir belge oluyor. İlgili aracın satış tescili belge ücreti noter tarafından alınıyor. Araç satımı sırasında kullanılan tescil belgesi, noter tarafından iptal edilerek arşive ekleniyor.
Tescil işlemleri sonrasında aracı satın alacak engelli kişinin mevcut engeline göre araçta tadilat ve düzenleme işlemi uygulanacaksa tadilat projesi hazırlanmalı. İlgili araç bu aşamaların ardından aracı satın alan kişinin ikamet ettiği bölgede bulunan trafik tescil kuruluşuna başvurulması gerekiyor. Tüm bu aşamalrın sonunda araç tescil belgesi oluşturuluyor.

Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Engelsiz Bir Kişiye Satılması

Engelli raporu ile satın alınan bir aracın, hiç bir engeli olmayan normal bir kişiye satılması işlemleri, engelli bir kişiye satılıyormuş gibi aynı işlemlerden geçiyor. Yalnızca aracın plakasında yer alan engelli işareti, ilgili trafik tescil kuruluşu tarafından kaldırılıyor.

Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Diplomatik Kurum ya da Şahıslara Satılması

Bu satış sırasında tescil ve noter işlemleri, diğer satış işlemlerinde olan aşamalardan oluşuyor. Noter tarafından tahsis edilen satış tescili belge ücretinin yanında motorlu araç trafik belge ücreti de noter tarafından alınıyor.
İzlenecek olan normal prosedürlere ek olarak Dışişleri Bakanlığı’ndan takrir belgesi alınıyor.Trafik tescil kuruluşunca ibraz ediliyor ve ilgili araç bu belgeye tescil ediliyor. Satın alım işlemleri sırasında gerekli muayene ve tadilat işlemleri için de gerekli belgeler oluşturuluyor. Son olarak aracın plaka işlemleri, ilgili trafik tescil kurumunca düzenleniyor.

Engelli Raporu ile Alınmış Bir Aracın, Yabancı Uyruklu Bir Kişiye ya da Şirkete Satılması

Engelli raporu ile satın alınan bir aracın yabancı bir kişiye ya da bir şirkete satılması esnasında izlenmesi gereken prosedürler, aracın normal bir kişiye satılması esnasında uygulanan prosedürler ile aynı. Ayrıca, aracın bir şirkete ya da kuruluşa ait olduğunu belirtebilmek için plakalarda ilgili trafik tescil kurumu tarafından düzenleme yapılabiliyor.

İlgili Yazılar:

Engelli Raporu ile Alınmış Araçların Satış Süresi

Engelli raporu ile alınan araçlar, bakanlar kurulu tarafından düzenlenen belirli yasalar çerçevesinde satılabiliyor. Uygulanacak olan prosedürler dışında engelli araçların satılabilme şartlarından biri de aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren geçen süre olarak belirtiliyor.
Engelli raporu ile satın alınan bir aracın başka bir engelli şahsa satılabilmesi için aracın üretim senesi üzerinden 3 sene geçmesi koşulu bulunuyordu. Son çıkan yasal düzenlemelere bakıldığında bu şart ortadan kaldırıldı. Bu bağlamda engelli raporu ile alınan bir araç, herhangi bir süre zorunluluğu olmadan başka bir engelli kişiye satılabiliyor. Fakat bu son yasal değişiklikler araçların yalnızca engelli kişilere satışını kapsadığı biliniyor.
Özürlü raporu ile alınan araçların normal kişilere satışında ise süre prosedürü uygulanıyor. Bu nedenle engelli araçlarının normal şahıslara satılabilmesi için aracın trafiğe çıkış tarihinden başlayarak 10 yıl geçmesi gerekiyor. Bu 10 sene içinde aracın satışı, devri ya da hibesi yapılamıyor. Aracın gümrük vergis ödendiği zaman engelli araçları, normal bir vatandaşa satılabiliyor.

Engelli Kişinin Vefatı Sonrası Araç Satışı

Engelli raporu ile satın alınan aracın sahibi vefat ettiği zaman aracın satılabilmesi ya da devredilebilmesi için aracın trafiğe çıkış tarihinden başlayarak 5 yılın geçmesi gerekiyor.  Aracın bu süre içinde satılabilmesi için gümrük vergilerinin ödenmiş olması şartı bulunuyor.

Engelli Üzerine Araç Alımı Nasıl Olur?

Engelli vatandaşlara pozitif ayrımcılık yapılması, bir devlet politikası... Engellilerin hayatlarını normal akışında ilerletebilmeleri için devlet tarafından desteklenmeleri gerekiyor. Bu sebeple devlet, kanun ve yasalar koyuyor. İşte engelli kişilerin araba almalarını kolaylaştırmak için çıkarılan yasa da bunlardan biri... Bu yasaya göre engelli raporu ile araç alımı %45 ÖTV indirimine tabi tutulmuş durumda. Bu yasanın hangi durumlarda, kimlere nasıl indirim yapılacağı kanunlarla belirtilmiş.

veri: hesapkurdu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme