22 Eylül 2019 Pazar

ING açıkladı, Türkiye de kaç kredi kartı var


ING Grubu, ING uluslararası araştırmalar kapsamında açıklanan yeni teknolojiler raporunu yayınladı. Her yıl Türkiye’nin de içinde bulunduğu 13 Avrupa ülkesine ek olarak ABD ve Avusturalya’dan toplam yaklaşık 15 bin kişi ile internet ortamında gerçekleştirilen araştırma, yeni teknolojilerin geleceğine dair önemli bilgiler sundu.


Buna göre; araştırmaya katılanların yüzde 22’si kartları tercih ettiğini söyledi. Türkiye’den araştırmaya katılanlar ise yüzde 46 ile çok daha yüksek oranda nakitsiz bir dünya tercih ettiğini belirtti. Bu tercihi belirtenlerin oranı ABD’de yüzde 18, İngiltere’de yüzde 20, Almanya’da ise yüzde 16 oldu. Araştırmaya katılanlara hangi durumlarda ne şekilde ödeme yapmayı tercih ettikleri de soruldu. Global anketin sonuçlarına göre katılımcılar çoğunlukla kahve ve yemek ödemelerinde, toplu taşımada, taksi veya cepte taşımak için nakit tercih ettiğini söyledi. Önemli bir oran da arkadaşlara ve aileye borç verirken nakit tercih ettiğini belirtti.

Kredi kartı sayısı giderek artıyor

Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte Türkiye'de kart kullanımı da giderek artıyor. Banlararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre kredi kartı adet sayısı;

♦ 2017'de 62 milyon 453 bin
♦ 2018'de 66 milyon 304 bin
♦ 2019'un ilk 6 ayında 67 milyon 913 bin