19 Eylül 2019 Perşembe

kredi kartı borcu ödenmezse ne olur

: 14.06.2019
  1. Takvim yılı içerisinde 3 kez asgari tutar ödemesi geciktirilen kredi kartı nakit kullanıma kapatılır.
  2. Üst üste üç kez asgari ödemesi yapılmayan kredi kartı kullanıma tamamen kapatılır.
  3. Kapatılan kredi kartının kullanıma açılması için dönem borcunun tamamının ödenmesi gerekir.
Kredi kartı borçları ödenmediği durumda izlenecek süreç, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu kapsamında düzenleniyor. Yazımız da bu kanun ve kapsamında çıkarılan yönetmeliklere göre hazırlandı.  

Kredi Kartı Borcu Geç Ödeme Faizi

Kredi kartı borcunun geç ödenmesi durumunda, 2019 yılının 3. çeyreği için asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için en fazla aylık %2,65 gecikme faizi, dönem borcunun asgari ödeme tutarı dışında kalan kısmı için ise en fazla aylık %2,15 akdi faiz (alışveriş faizi) uygulanabiliyor. Aynı zamanda akdi faiz, kredi kartı nakit çekimlerinde uygulanabilecek en yüksek faiz oranıdır. Kredi kartı faizleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve hesaplamak için Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Yasal Takip Durumunda Yüksek Faiz Uygulanıyor mu?

Kredi kartı borcu için yasal takip başlatılsa bile akdi ve gecikme faizi oranları üzerinde bir oran, bankalar tarafından yasal olarak uygulanamıyor. Ayrıca kredi kartı borcu için hesaplanan faiz üzerine faiz uygulanamıyor. Yani akdi ve gecikme faizi her zaman anapara borcu üzerine uygulanabiliyor.

bilgi: hesap kurdu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme