19 Eylül 2019 Perşembe

öğrenim kredisi KYK bursları geri ödenmezse ne olur

İşsizler, askere gidecek olanlar, lisans eğitimine ara vermeden  yüksek lisansa başlayacak öğrenciler  www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifresi ile borç erteleme talebinde bulunabilmektedir. Eğer bu durumlardan hiçbiri geçerli değilse ve ödeme gerçekleştirilemiyorsa bu durumda günlük gecikme zammı uygulanır.
Gecikme zammıyla beraber borç şu şekilde hesaplanır:  Alınan toplam kredi + Yİ-ÜFE ilavesi + borç ödenmezse aylık %1.40 gecikme zammı.
  • Hiç ödeme yapmayan ya da iki veya daha fazla taksitini düzenli ödemeyenler;
Hiç ödeme yapmayan ya da iki veya daha fazla taksitini düzenli ödemeyen öğrencilerin öğrenim kredisi borçları, 1 Ağustos 2016 tarihi itibariyle vergi dairesine aktarılmaktadır. Bu tarihe kadar Ziraat Bankası üzerinden yapılan bütün ödemeler sisteme işlenmiş olup, öğrencilerimizin borçlarından düşürülerek kalanborçları vergi dairesine aktarılmaya başlanmıştır. Vergi dairesine devredilen borçlara ait sorgulama, ödeme gibi işlemleri devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından İnternet Vergi Dairesi’nden yapabilirsiniz.
Vergi dairesine yönlendirildiğini nasıl anlarım diye endişelenmeyin. Eğer yönlendirilme yapıldıysa KYK Ziraat Bankası ödeme sayfasına girdiğinizde “Borcunuz vergi dairesine yönlendirilmiştir.” yazısıyla karşılaşacaksınız.
BORCUNUZUN HANGİ VERGİ DAİRESİNE DEVREDİLDİĞİNİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Not! :  Düzenli ödeme yapıp hiç gecikme faizi işlenmemiş öğrenciler ve ödeme planında en fazla bir taksit aksatması bulunan öğrenciler ödemelerini aynı şekilde Ziraat Bankası üzerinden yapmaya devam edeceklerdir. Bu öğrenciler için herhangi bir değişiklik yoktur. “Borcunuz vergi dairesine yönlendirilmiştir.” yazısıyla karşılaşmadığınız sürece Ziraat Bankası’ndan ödeme yapmaya devam edebilirsiniz.
BORÇ   GECİKME DURUMUBORÇ   ÖDEME YERİ
Gecikme   YokZiraat   Bankası
En   fazla bir taksit aksatmasıZiraat   Bankası
İki   veya daha fazla taksiti düzenli ödemeyenlerİnternet   Vergi Dairesi
Hiç   ödeme yapmayanlarİnternet   Vergi Dairesi

KYK kredi borcum vergi idaresine yönlendirildiğinde ödemeyi nasıl yaparım?

Vergi dairesine aktarılan borçlar Ziraat Bankasından ödenmemektedir. https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=kykodeme bu sayfada gerekli bilgileri girdikten sonra ödemek istediğiniz dönemi seçip tüm kredi kartları ve banka kartları ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme