9 Eylül 2019 Pazartesi

Pablo Escobar Hakkında 35 Şaşırtıcı Gerçek

kaynak: https://paratic.com/pablo-escobar-hakkinda-sasirtici-gercekler/
1980’li yıllarda dünya uyuşturucu trafiğinin neredeyse % 90’ını kontrol eden Pablo Escobar’ı az çok tanıyorsunuzdur. Hele de ünlü Netflix dizisi Narcos’dan sonra Pablo Escobar ismini duymamış olmanız imkansız. Peki, ünlü uyuşturucu baronu hakkında daha fazlasını öğrenmeye ne dersiniz?
Tam adı Pablo Emilio Escobar Gaviria olan Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı; ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala merak edilen isimler arasındadır. Zira o bir döneme damgasını vurmuş, 1980’li yıllarda neredeyse tüm dünyanın uyuşturucu trafiğini kontrol eder hale gelmiştir. Araba hırsızlığıyla suç dünyasına giriş yapan Escobar, önce kendi bölgesindeki uyuşturucu kartelini öldürtmüş, daha sonra da önüne çıkan bütün engelleri bir bir ortadan kaldırmıştır.
1989’da Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin 7. adamı olarak belirlenen Escobar, bir uyuşturucu baronu olmasına rağmen yaptığı hayır işleriyle de halkın gözünde bir kahraman olmayı başarmıştır. Fakat yarattığı bu imajı çok uzun süre koruyamamış, devlete karşı savaş açan Escobar sonunda kurşunlanarak öldürülmüştür.
Peki, Narcos dizisi ile son yıllarda daha da çok ünlenen Pablo Escobar hakkında daha fazlası? Gelin, alt başlıklarımızda bilinmeyenlerle dolu Pablo Escobar’ın hayatındaki önemli olayları ve bir dönemin tek adamı olan baron hakkındaki şaşırtıcı gerçekleri tek tek inceleyelim. Ama dilerseniz, daha önce Pablo Escobar kimdir sorusunu kısaca cevaplayalım. Zira bu bilgiler, hem netflix dizileri denildiğinde akla gelen ilk yapım Narcos’u bilenler hem de bilmeyenler için okunması gereken nitelikte.

Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Escobar Kimdir?
Bütün dünya tarafından tanınan Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı, hem nefret edilen hem de sevilen bir kişilik olmuştur. Ve hissedilenler farklı olsa bile o her daim dikkat çekmiş, her zaman ilgiyle takip edilmiş. Tam adı Pablo Emilio Escobar Gaviria olan baron, 1949 yılında Rionegro’da dünyaya gelmiş. Ufak tefek suçlara henüz küçük bir çocukken başlamış, karaborsa ürünlerden sonra kaçakçılık yapmanın daha çok para getirdiğini anlayarak bu alana yönelmiş. Hızla yükselen hırslı genç, kısa sürede ismini duyurmayı başarmış, rakiplerini tek tek ortadan kaldırarak uyuşturucu trafiğinin kontrolünü eline almış.
24 yaşındayken ileride karısı olacak 13 yaşındaki Maria Victoria Henao ile tanışan Escobar, ailesinin bütün karşı çıkmalarına rağmen 2 sene sonra 1976’da Maria’yla evlenmiş. Bir sene sonra çiftin ilk çocuğu Juan Pablo dünyaya gelmiş, 1984’de de kızları Manuela doğmuş. Hem çocuklarına hem de eşine fazlasıyla düşkün olan Pablo Escobar, kızı doğum gününde bir unicorn istiyor diye aldığı ata kanat ve boynuz eklettirmiş. Yani Pablo Escobar 1980’li yıllarda bir yandan uyuşturucu kaçırma işinden tomar tomar para kazanırken, bir diğer yandan da iyi bir aile babası olmuştur diyebiliriz.
Ayrıca yaptığı hayır işleriyle de halkın gözünde bir kahraman imajı yaratmayı başarmış dünyanın en zenginleri arasında olan baron. 1991 yılında tutuklandığında Escobar’a kendisinin yaptırdığı La Catedral isimli lüks hapishanede kalması için izin verilmiş. Fakat başka bir hapishaneye gönderilmek istendiğinde buradan kaçmış. Ve 16 ay boyunca kaçmaya devam eden Pablo Escobar, 2 Aralık 1993’de yakalandığı çatıda vurularak öldürülmüş. Polislerin cesedinin yanında gülümseyerek poz verdiği Escobar, binlerce kişinin katıldığı bir cenazeyle son yolculuğuna uğurlanmış.

Pablo Escobar Hakkındaki Şaşırtıcı Gerçekler

Pablo Escobar Hakkındaki Şaşırtıcı GerçeklerKısaca Pablo Escobar kimdir sorusunu incelediğimize göre şimdi uyuşturucu baronu hakkındaki şaşırtıcı gerçeklere geçebiliriz. Bakalım; Escobar’ı yalnızca Narcos’dan tanıyanlar, onun hakkındaki bu gerçekleri öğrendikten sonra da diziyi aynı bakış açısıyla seyredebilecekler mi?

1Pablo Escobar Ne Zaman Doğdu?

Pablo Escobar Kimdir? Pablo Escobar, 1 Aralık 1949’da çiftçilik yapan babası ile köy öğretmeni olan annesinin 7 çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Yoksulluğu hiçbir zaman sevmeyen Escobar’ın gelecekte ne kadar zengin olacağı daha o zamanlardan belliymiş.

2Escobar’ın Çocukluğu!

Escobar’ın çocukluğu!Escobar’ın çocukluğundan beri hırslı bir kişiliğe sahip olduğu bilinmektedir. Zira Escobar, ileride bir milyoner olacağına, daha arkadaşlarıyla oyun oynaması gereken yaşlarındayken karar vermiş. Hatta, söylenilenlere göre Escobar’ın hayallerinden biri de Kolombiya Başkanı olmakmış!

3Escobar Suç İşlemeye Ne Zaman Başlamış?

Escobar suç işlemeye ne zaman başlamış?Escobar’ın suç hayatına oldukça küçük bir yaştayken, mezar taşları çalıp başka köylere satmasıyla başladığı söylenmektedir. Daha sonra ise Escobar; kaçak sigara ve sahte piyango biletleri satışı yaparak, suç dünyasında ismini duyurmaya başlamıştır.

4Escobar’ın Yükselişi!

Escobar Suç Dünyasına Giriyor!Suç dünyasına girdikten sonra hızla yükselen Escobar, ABD dışında pek çok ülkeye satış yapmış, hatta ticareti için bir okyanus adasına havaalanı yaptırmıştır.

5Pablo Escobar Bu Kadar Paket Lastiğiyle Ne Yapmış?

Pablo Escobar bu kadar paket lastiğiyle ne yapmışBu ismin o dönemler ne kadar zengin olduğunu, sahip olduğu nakit parayı aylık olarak balyalamak için harcadığı 2.500 adet paket lastiğinden anlayabilirsiniz.

6Escobar’ın Parasının Saklı Olduğu Yerler!

Escobar’ın parasının saklı olduğu yerlerEscobar sahip olduğu tonlarca parayı; duvarların içerisinde, depolarda, bodrum katlarda vs. saklamıştır. Paraların saklandığı yerde çıkan bir yangın, sel ya da farelerin kemirmesi sonucunda, Escobar’ın kaybedeceği para miktarı 100 milyon doları buluyormuş. Ve her yıl baronun % 10’luk serveti fareler tarafından mideye indiriliyormuş.

7Evindeki Manidar Dekorasyon!

Evindeki Manidar Dekorasyon!Pablo Escobar, ilk uyuşturucu ticareti yaptığı uçağını, büyük malikanesine bir hatıra olarak koydurmuş.

8Escobar Her Ne kadar Suçlu da Olsa, Aynı Zamanda Fedakar ve İyi bir Babaymış!

Escobar her ne kadar suçlu da olsa, aynı zamanda fedakar ve iyi bir babaymışEscobar tutuklu olduğu hapishaneden kaçmayı başarmış, ancak Kolombiya ormanlarını geçmek Escobar ve ailesi için hiç de kolay olmamış. Buna ek olarak, rivayet o ki ailesiyle birlikte sığınmış olduğu dağ evinde soğuktan titreyen kızını ısıtabilmek için 2 milyon dolar nakit parayı bir an bile tereddüt etmeden yakmış.

9Escobar’ın En Büyük Korkusu Neydi?

Escobar’ın en büyük korkusu neydiEscobar’ın en büyük korkusu, suçluların iade edilmesi sistemiydi. İşte bu yüzden de Kolombiya’nın 10 milyar dolar değerindeki devlet borcunu ödemeyi seve seve kabullenmiştir.

10Escobar’ın Gücü!

Escobar’ın gücüEscobar’ın kurduğu uyuşturucu imparatorluğu, Kolombiya hükümetinden çok daha güçlü ve büyükmüş.

111993 Yılındaki Büyük Saldırının Şüphelisi!

1993 yılındaki büyük saldırının şüphelisi1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi’nin bodrum katına yerleştirilen bombanın patlaması neticesinde binada büyük hasar oluşmuş, 6 kişi hayatını kaybetmiş ve 1000’den fazla kişi de yaralanmıştır. Neticede, Pablo Escobar bu saldırının arkasındaki şüpheli isimler arasında da karşımıza çıkmaktadır.

12Pablo Escobar’ın Learjet’i

Pablo Escobar’ın Learjet’iDev isim, uyuşturucu kaçakçılığından kazanmış olduğu paraları Kolombiya’ya sokmak için Learjet marka özel bir iş jeti satın almıştır. Bu jet, her uçuşu sırasında Kolombiya’ya 100 milyon dolar civarında nakit para taşıyormuş.

13Denizaltıyla Uyuşturucu Taşıyan Baron!

Denizaltıyla Uyuşturucu Taşıyan Baron!Escobar’ın uyuşturucu ağını o kadar genişletmiş ki uçakların, helikopterlerin, tırların ve gemilerin yetmediği durumlarda denizaltı bile kullanmış.

14Modern Robin Hood!

Modern Robin HoodEvet, sayısız insanı katleden ve zehir tacirliği yapan bu isim aynı zamanda modern Robin Hood olarak da ünlenmiş. Nitekim Escobar, fakir insanlara yardım ediyor ve onlar için; evler, okullar, hastaneler vs. yaptırmıştır.

15Halkın Desteğini Kaybeden Escobar!

Halkın Desteğini Kaybeden Escobar!Arandığı dönemde hem Amerika’ya hem de Kolombiya’ya karşı savaş açmış, öldürülecek her polis için para ödülü koymuştur. Ayrıca arasının bozulduğu bürokrat Cesar Gaviria’nın bineceği uçağı da düşürmüş, 110 kişinin ölümüne sebep olmuştur.

16Çocuk Kaçakçısı!

Çocuk kaçakçısıPablo Escobar, Kolombiya’nın en büyük 2. şehri olan Medellin’in yöneticilerinden birinin çocuğunu kaçırmış ve bunun neticesinde fidye olarak 100.000 dolar elde etmiştir.

17Pablo Escobar’ın Hayatı Boyunca Kaç Kişiyi Öldürmüş Olabileceğini Tahmin Edebilir misiniz?

Pablo Escobar’ın hayatı boyunca kaç kişiyi öldürmüş olabileceğini tahmin edebilir misinizPablo Escobar’ın 200 yargıç ve 1000 polis, gazeteci ve bürokratla birlikte toplam 4000’den fazla insanın ölümünden sorumlu olduğu tahmin ediliyor.

18Hatıra Fotoğrafı!

Hatıra Fotoğrafı!ABD tarafından her yerde arandığı dönemde Escobar, oğluyla birlikte Beyaz Saray’ın önünde fotoğraf çektirerek anı ölümsüzleştirmiş.

19Pablo Escobar’ın Serveti Ne Kadar?

Pablo Escobar’ın serveti ne kadarEscobar’ın oğlu olan Juan Pablo Escobar yapmış olduğu bir açıklamada; Forbes’in yalan haber yaptığını, çünkü servetinin ne kadar olduğunu hiç kimsenin bilemeyeceğini açıkça belirtmiştir. Veliaht Pablo’nun yapmış olduğu bu açıklama bize gayet mantıklı göründü.

20Escobar’ın Kullanmış Olduğu Halk Otobüsü!

Escobar’ın kullanmış olduğu halk otobüsüYine bir firar sırasında Escobar ve ordusu, güvenli bir yere sığınabilmek için şoför koltuğunda Escobar’ın oturduğu bir halk otobüsü ile kaçmışlardır.

21 Pablo Escobar’ın Yapmış Olduğu İnanılmaz Açıklama!

Pablo Escobar’ın yapmış olduğu inanılmaz açıklamanın ne olduğunu biliyor musunuz“Ben çiçek ihracatı yapan iyi kalpli ve dürüst bir adamım” şeklinde açıklama yapan Escobar, bu cümlesiyle tüm dünyayı şok etmiştir.

22Escobar’ın Bonny&Clyde Otomobili!

Escobar’ın Bonny&Clyde otomobiliTüm büyük suçluları romantik bir şekle sokmayı seven Escobar, Bonny Elizabeth Parker ile Clyde Chestnus Barrow isimli dünyaca ünlü suçluların yasal güçlerden kaçarken kullandığı otomobili satın almıştır.

23Pablo Escobar ile Eşi!

Pablo Escobar ile eşiPablo Escobar, ileride eşi olacak kız arkadaşıyla görüşmeye başladığında 24 yaşındaydı. Kız arkadaşı ise sadece 13!

24Escobar’ı Konu alan Mükemmel bir Yapım!

19. Escobar’ın zalimliğini konu alan mükemmel bir yapımOrijinal adı Escobar: Paradise Lost olarak bilinen 2014 yapımı Escobar: Kayıp Cennet’i eğer hala izlemediyseniz, çok şey kaçırmışsınız demektir. Bu harika filmi bir an önce izlemelisiniz derim!

25Pablo Escobar’ın Sıra Dışı Şakaları!

Pablo Escobar’ın sıra dışı şakalarıDünyanın en büyük ve güçlü suçluları arasında gösterilen ismin tuhaf şakalar yapmaktan hoşlandığını biliyor muydunuz? Evet, kulağa biraz garip geliyor ama durum bu! Örneğin; Escobar bir adamından kahve getirmesini istemiş ve daha sonra ağzının köpürmesini sağlayacak bir ilaç almış. Bunun neticesinde, adamını kendisini zehirlemeye çalıştığını söyleyerek suçlayan Escobar, zavallının suratına 10 dakika boyunca silahını doğrultarak, şaka mağdurunun hayatı boyunca unutamayacağı dakikalar yaşamasına sebep olmuş.

26Çocuklarının Doğum Günlerindeki İlginç Gelenek!

Çocuklarının doğum günlerindeki ilginç gelenekBir Meksika geleneği olarak bilinen ve özel törenlerde içi şeker ya da oyuncakla doldurulan Pinatas isimli unsurlar, Escobar’ın çocuklarının doğum günlerinde şeker yerine parayla dolduruluyormuş.

27Escobar ve Sarayları Aratmayan Malikanesi!

Escobar, saray gibi bir malikaneye sahiptiEscobar’ın kendisi ve ailesi için satın aldığı 20 kilometrekare büyüklüğündeki ev (Morroquin), içerisinde hayvanat bahçesi bile olan saray mahiyetinde bir malikane olarak tasarlanmış Zürafaların, su aygırlarının, fillerin ve daha başka pek çok türün bulunduğu hayvanat bahçesinin haricinde, tenis kortu, havaalanı ve futbol sahası gibi tesisler bulunuyormuş.

28Ölümünden Sonra Malikanesine Ne Oldu?

Ölümünden Sonra Malikanesine Ne Oldu?Don Pablo ve El Baron takma isimleriyle de tanınan Escobar’ın malikanesi ölümünden sonra bir tema park haline getirilmiş.

29Escobar’ın Ustaca Tasarlanmış Kaçakçılık Metodu!

Escobar’ın ustaca tasarlanmış kaçakçılık metoduDünyaca ünlü suçlunun tasarlamış olduğu metot, sanıyorum o zamanlarda kimsenin aklına gelmezdi. Zira Escobar, bu uyuşturucuyu Amerika’ya sokabilmek için sıvı kokaine batırılmış pantolonları kullanıyormuş. Ayrıca uçakların lastiklerinde de uyuşturucu taşıyormuş.

30“Pablo Escobar My Father” İsimli Kitap Hakkında Ne Biliyorsunuz?

“Pablo Escobar My Father” isimli kitap hakkında ne biliyorsunuzBu kitap, ünlü ismi en iyi tanıyan kişilerden biri olan Escobar’ın oğlu Juan Pablo Escobar tarafından yazılmıştır.

31Pablo Escobar’ın BİLİNEN Ölümü!

Pablo Escobar’ın ölümüAtalarımızın da dediği gibi, su testisi su yolunda kırılmış. Nitekim Pablo Escobar, 1993 yılında girmiş olduğu silahlı çatışmada vurularak öldürülmüştür. Bununla birlikte; Amerika, Escobar’ın ölümünü tarihteki en büyük insan avı olarak nitelendirmiştir.

32Escobar’ın Yakalanma Sebebi?

Escobar'ın Yakalanma Sebebi?Ailesine fazlasıyla düşkün olan Kolombiyalı uyuşturucu baronunun yakalanmasının sebebi, oğluyla yaptığı uzun telefon görüşmesi olmuş.

33Escobar’dan Sonra Düzeni Bozulan Kolombiya!

Escobar'dan Sonra Düzeni Bozulan Kolombiya!Escobar’ın ölümünden sonra Kolombiya’daki karteller birbirine girmiş ve yıllardır korunan düzen bozulmuştur. Hatta 1994 yılındaki FIFA Dünya Kupası’nda kendi kalesine gol atan futbolcu Andrés Escobar’ın öldürülmesi de yeraltı dünyasının düzeninin ne kadar bozulmuş olduğunun örnekleri arasında gösterilmektedir.

34Pablo Escobar ve Ailesinin Bilinmeyen Yönleri!

Pablo Escobar'ın Oğlunun Babası Hakkındaki AçıklamalarıPablo Escobar’ın oğlu Sebastian Morroquin, babasının hayatını anlatan Narcos dizisini eleştirerek, gerçeklerin çarpıtıldığını söylemiş. Çünkü Escobar ve ailesi, son yıllarda bir sürü maddi sıkıntı çekmiş. Babasının arandığı yıllarda, yanında kimsesinin kalmadığını söyleyen Morroquin, milyonlarca dolarları olduğu halde dışarı çıkamadıkları için aç kaldıklarını belirtmiş.

35Pablo Escobar İntihar mı Etti?

Pablo Escobar İntihar mı Etti?
Ona göre babası, ailesini kurtarmak için bile bile ölüme gitmiş. Çünkü hayatının hiçbir döneminde telefon kullanmayan ve telefonun ölüm olduğunu söyleyen Escobar, o gün oğluna 7 kez telefon açmış. Buna ek olarak; Escobar oğluna hep eğer bir gün kuşatılacak olursa silahındaki 14 kurşunu düşmanlarına, son kurşunu da kendisine sıkacağını söylermiş
Ayrıca intihar etmek için sağ kulağa ateş edilmesi gerektiğinin üzerine basan Escobar’ın otopsi raporunda da ölüm nedeninin sağ kulaktan giren kurşun olduğu belirtiliyormuş. Kısacası; bir döneme damgasını vuran ünlü uyuşturucu kaçakçısı, oğluna göre ailesini koruyabilmek için ölmeyi tercih etmiş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme