24 Eylül 2019 Salı

PASAPORT NASIL ALINIR? – PASAPORT ÇIKARMA İŞLEMLERİ & GEREKLİ EVRAKLAR & ÜCRETLER

kaynak: https://www.bizevdeyokuz.com/pasaport-nasil-alinir-pasaport-cikarma-islemleri-gerekli-evraklar-ucretler/ADIM ADIM BORDO PASAPORT ÇIKARMA İŞLEMLERİ

1. Pasaport İçin Gerekli Evrakları Toplayın

Pasaport başvurunuzun kabul edilmesi için tüm evraklarınızı eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekiyor. Hazırlamanız gereken evrakları aşağıda anlattık. Dosyanızın eksik olmadığından emin olun.

2. Pasaportunuzun Geçerlilik Süresine Karar Verin

Bordo pasaportların minimum 1 yıl, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır. Geçerlilik süresi uzadıkça devlete yapılması gereken ödemenin miktarı artar. Örneğin 2019 ücretlerine bakacak olursak:
1 yıllık pasaport için 284,40 TL Pasaport Harcı + 133,50 TL Defter Bedeli = 381,90 TL ödemeniz gerekir.
10 yıllık pasaport için 811,60 TL Pasaport Harcı + 133,50 TL Defter Bedeli = 945,10 TL ödemeniz gerekir.
TAVSİYEMİZ: 10 yıllık pasaport alın. Hem vize işlemleri için daha elverişli, hem de bütçenizi için karlıdır. İleride konuyu daha detaylı anlattık.

3. Pasaport Harç ve Defter Bedelini Ödeyin

Bordo pasaport alacakların pasaport defter bedeli ve pasaport harcı olarak devlete iki ödeme yapması gerekiyor.
Pasaport Harcı – Bunu işlem bedeli olarak düşünebilirsiniz. Hangi pasaporta başvurursanız başvurun işlem bedeli sabittir.
Pasaport Defter Bedeli – Cüzdan bedeli olarak bilinir. Bunu da pasaportun geçerlilik süresi için ödediğiniz bedel gibi düşünebilirsiniz. Pasaportun geçerlilik süresi artınca defter bedeli de artar.
Yazının devamındaki Harç ve Defter Bedeli bölümünde hangi süre için ne kadar ödeme yapılası gerektiğini ve bu ödemelerin nerelere yapılması gerektiğini anlattık.
➤ Öğrenciler harç ödemeden pasaport çıkartabilirler. HARÇSIZ ÖĞRENCİ PASAPORTU ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

4. Pasaport Başvurusu İçin Randevu Alın

Bordo Pasaport çıkartmak için, tüm belgeleriniz hazır olduğunda epasaport.gov.tr adresinden, size uygun konumdaki il nüfus ve ilçe emniyet müdürlüklerinin birinden, sistemdeki boş gün ve saatlerden birini seçerek online randevu almanız gerekiyor. İlla ikamet ettiğiniz bölgeden almanız gerekmiyor.

5. Pasaport Teslimatı

Pasaportunuz başvuru esnasında belirttiğiniz adrese kurye veya kargo ile gönderiliyor. Devlet randevu gününden sonra 5-7 iş günü içinde elinizde olacağını taahhüt ediyor. Eğer zamanınız darsa nasıl daha hızlı pasaportunuza kavuşabileceğinizi Pasaport Teslimatı bölümünde anlattık.


PASAPORT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Her şeyden önce, TC kimlik numaranız nüfus kağıdınızda yazıyor mu? Eğer yazmıyorsa pasaporta başvuramazsınız. Önce Nüfus Müdürlükleri’de nüfus cüzdanınızı yenilemeniz gerekiyor. (Yurt dışındaysanız bağlı bulunduğunuz Dış Temsilcilik’te yapabilirsiniz) Nüfus cüzdanınızın ön yüzündeki bilgilerde herhangi bir eksiklik varsa kimliğinizi değiştirmeniz gerekiyor. Fakat bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğü’nden alabileceğiniz Geçici Kimlik Belgesi ile başvuru yapabilirsiniz. Eğer arka yüzündeki medeni hal, aile sıra no, cilt no, nüfusa kayıtlı mahalle ve köy hanesinin değişikliği söz konusuysa bu gibi durumlar başvuru yapmanıza engel değil.
Bordo pasaport (umumi pasaport) çıkarmak için gereken belgeler aşağıdaki gibi;
  1. Nüfus Cüzdanının Aslı (Fotokopisini de bulundurmakta yarar var)
  2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf:  Vesikalık fotoğraf olmaz, biometrik fotoğraf olması şart. Sizin bir şey yapmanız gerekmiyor, fotoğrafçıya gittiğinizde “pasaport için biometrik fotograf istiyorum” demeniz kafi. Onlar zaten biliyor ve sizi yönlendireceklerdir. Baş öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük olmayacak, nötr bir yüz ifadesiyle ağzı kapalı olarak çekilecek, beyaz ve desensiz fon kullanılacak ve  50×50 veya 50×60 mm ebatlarında olacak.
  3. Eski Pasaportlar: Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı
  4. Pasaport Harcı ve Pasaport Bedeli Dekontları:  01.2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, talep edilen sürelerine göre alınacak defter ve harç bedellerinin ödendiğini belgelemek için dekontlar
  5. Eğer pasaport başvurusu reşit olmayan yada engelli bir birey için yapılıyorsa muvafakatname gerekir.
Muvaffakatname çocuğun pasaport işlemlerinden haberiniz olduğunu ve izin verdiğinizi ifade eden bir belgedir. Reşit olmayanın ebeveynleri evliyse her ikisinin de muvaffakatname vermesi gerekir. Eğer boşanmışlarsa,sadece çocuğun velayetinin verildiği bireyin muvaffakatname vermesi gerekir. Ayrıca çocuğun velayetinin kendisinde olduğunu kanıtlayan mahkeme kararının aslını da getirmesi gerekiyor. Pasaport engelli bir birey için çıkartılıyorsa kanuni temsilcileri kimse, onların muvaffakatname vermesi gerekir. Eğer, engelli birey 18 yaşından büyükse ve fiziksel engeli varsa kendisi pasaport başvurusunda bulunabilir eğer engeli zihinsel ise mahkeme tarafından vasi kararı istenir. Muvaffakatnameyi, noterlerde ya da İlçe Nüfus Müdrülükleri’ndeki pasaport bürolarında düzenletebilirsiniz.
Not: Ebevynlerden herhangi biri cezaevindeyse o kişinin muvafakatnamesi gerekmiyor. Fakat kişinin cezaevinde olduğuna dair cezaevi yönetiminden belge alınması gerekiyor.
Not: Ebevynlerden herhangi biri vefat etmişse de sağ olanın muvafakatı isteniyor.

İşçi Veya İşçi Ailesi Statüsüyle Pasaport Almak İsteyenler İçin

Yurtdışında işçi olarak çalışan kişiler, Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR), yurtdışında geçimlerini sağladıklarına dair belge alırlarsa ilk iki yılı harçsız olarak işçi statülü pasaport alabiliyorlar. Aynı şekilde başvurulduğunda yurtdışında işçi olarak çalışan kişinin eşi ve 18 yaşını geçmeyen çocukları da bu haktan yararlanabiliyor.


PASAPORT HARCI VE PASAPORT DEFTER BEDELİ – 2019 GÜNCEL PASAPORT ÜCRETLERİ

Bordo Pasaport sahipleri için toplam pasaport ücreti = pasaport harcı + defter ücreti olarak belirleniyor. Hepsini de aynı anda aynı kuruma ödeyebiliyorsunuz. Ödeme miktarını nasıl belirleyeceğinizi ve nereye yatıracağınızı aşağıda yazdık:

2019 Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

Harç BedeliDefter BedeliToplam
6 AY170,00 TL 133,50 TL303,50 TL
1 YIL248,40 TL133,50 TL381,90 TL
2 YIL405,50 TL 133,50 TL539,00 TL
3 YIL575,90 TL 133,50 TL709,40 TL
4 – 10 YIL811,60 TL 133,50 TL945,10 TL

1. Pasaport Defter Bedeli (Cüzdan Bedeli)

133,50 TL defter (cüzdan) bedeli ödenmesi gerekiyor. İster 1 yıllık ister 10 yıllık pasaport çıkartıyor olun bu fiyat sabit kalıyor.

2. Pasaport Harç Bedeli

Ödenmesi gereken bir diğer miktar da pasaport harç bedeli. Pasaportların geçerlilik süresi en az 1 yıl, en fazla 10 yıl olabiliyor ve pasaportunuzun geçerlilik süresine göre de ödemeniz gereken miktar belirleniyor.

Harç Bedeli Ne Kadar?

Yukarıdaki tablodan göreceğiniz üzere 2019’de 6 aylık 170 TL, 1 yıllık harç bedeli 248.40 TL , 2 yıllık 405,50 TL, 3 yıllık 575,90 TL olarak belirlenmiş. Fark edeceğiniz üzere 4 yıldan sonra süre uzasa da ödenecek harç artmıyor. İster 4, ister 5, 6, 7, 8, 9 ya da 10 yıl olsun ödemeniz gereken tutar 811,60 TL.

Hangi geçerlilik süresini tercih etmeli?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bizim önerimiz 10 yıllık pasaport almanız. Çünkü uzun vadede 10 yıllık pasaport hem daha hesaplı, hem de vize işleri için daha elverişli.
Çünkü Türkiye’nin vize uygulamasına tabi olduğu ülkelere giriş için pasaportunuzun bitim tarihine en az 6 aylık bir süre olması gerekiyor. Türkiye’den vizesiz giriş yapabileceğiniz ülkelere giriş için ise en az 3 aylık pasaport geçerliliğinizin olması bekleniyor. Hatta 6 ve 3 aylık geçerlilik paylarının, ziyaret edilen ülkeden ayrıldıktan sonra bile devam ediyor olması çok önemli. Örnek vermek gerekirse, 1 Ocak 2019’da Schengen ülkelerinden birine giriş yapacak ve 20 Ocak’ta çıkış yapacaksanız, pasaportunuzun süresinin en az 20 Temmuz 2019’a kadar geçerli olması bekleniyor. Bazı devletlerin ülkeye girişte Umuma Mahsus pasaportlarda aradığı minimum geçerlilik sürelerini öğrenemek için tıklayın.
Ayrıca, 10 yılda her bir yılda bir pasaport çıkarmaya kalsanız 10 kez 381,90 TL, yani 3,819 TL verirsiniz. Ya da şöyle bakalım: Çok sık yurtdışına gitmiyorsanız her gerektiğinde 1 yıllık almak aklınıza yatsa da aslında yine de 10 yıllık daha mantıklıdır. Çünkü;
10 yıl içinde, her sene 1 kez 1 yıllık pasaport çıkarırsanız 381,90 x 10 yıl = 3,819 TL verirsiniz.
10 yıl içinde, 2 senede 1 kez 1 yıllık pasaport çıkarırsanız 381,90 x 5 yıl = 1,909,5 TL verirsiniz.
18 yaşından küçüklere ise en fazla 5 yıllık pasaport verilebiliyor.
Yurt dışına çıkış harcının pasaport çıkarma işlemleri ile hiç bir alakası yoktur.

Harç ve Defter Bedeli Ödemelerini Nereye Yapılıyor?

Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan bankalara ya da Maliye Bakanlığı’na bağlı il ve ilçelerin defterdarlık, mal müdürlüklerinde harç ve defter ödemenizi yapabilirsiniz. Veznelerine nüfus cüzdanınızla giderek pasaport harç ve defter bedeli yatıracağınızı söylemeniz yeterli. Size ikisi için ayrı dekont verecekler. İkisini de başvurunuza eklemeniz gerekmekte. Eğer tek dekont verildiyse, üzerinde hem harç hem de defter bedeli yazdığından emin olun.

Önemli

– Yanınızda mutlaka nüfüs kağıdınız olmalı çünkü işlem için TC kimlik numaranız gerekiyor.
– Ödemeniz karşılığında size dekont verecekler. Bu dekontun üzerinde TC kimlik numaranız, adınız ve soyadınız yazar. Bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun.
– Harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.
– Dekontlar daha sonradan değiştirilemiyor. O yüzden pasaport sürenizle ilgi kesin karar vermeden ödeme yapmayın.
– Harç bedeli her sene değişiyor. Pasaport ücretinizi (harç, defter bedelleri) ödediniz fakat başvurunuzu daha tamamlamadan pasaport fiyatları yükseldiyse ne yazık ki bankaya gidip aradaki farkı yatırmanız gerekiyor. Eğer fiyat artışı siz başvuruyu tamamen tamamladıktan sonra olursa bu sizi etkilemez.

ANLAŞMALI BANKALAR:

Akbank
Aktifbank
Albaraka Türk Katılım Bankası
Alternatif Bank
Anadolubank
Arap Türk Bankası
Citibank
Denizbank
BurganBank
FibaBanka
Finansbank
Garanti Bankası
HSBC Bank
ING Bank
Kuveyt Türk Katılım Bankası
Odeabank
Şekerbank
T.C. Ziraat Bankası
ICBC Turkey Bank A.Ş.
TurkishBank
Turkland Bank
Türk Ekonomi Bankası (TEB)
Türkiye Finans Katılım Bankası
Türkiye Halk Bankası
Türkiye İş Bankası
Türkiye Vakıflar Bankası
Yapı ve Kredi Bankası
Ziraat Katılım Bankası

PASAPORT RANDEVUSU

Dosyamız hazırsa artık, il nüfus ve ilçe emniyet müdürlüklerinden pasaport başvurusu için randevu alabiliriz. Randevu  Randevu Portalı adresinden alınıyor. Aynı zamanda 09:00- 18:00 saatleri arasında +90 312 462 91 46 ve 47’yi Acil Pasaport hattını arayarak da yapabilirsiniz. Sayfa içinde nasıl ilerleyeceğinizi anlattık: 
⚫ Sayfaya varır varmaz en ortada mavi kutu içinde “Randevu Al” butonunu göreceksiniz:
⚫ “Randevu Al”a tıkladıktan sonra açılan pencereden “Pasaport”a tıklayacaksınız.
⚫ Önce Pasaport türünüzü seçeceksiniz.
⚫ Karşınıza ödemeyi nasıl yapmanız gerektiğine dair bir uyarı penceresi çıkacak. Onu güzelce okuduktan sonra “Yukarıdaki Metni Okudum” kutucuğunu işaretleyip devam edeceksiniz.
⚫ Türkiye’den başvuruyorsanız “Başvurumu Türkiye’den Yapacağım” seçeceksiniz.
⚫ TC Kimlik kartınız varsa “Var”ı seçeceksiniz.
⚫ Bir sonraki aşamada sizden başvuruyu kendi adınıza mı yoksa bir aile üyeniz için mi yapacağınız, ardından da başvuru yapacağınız il ve nüfus ilçe müdürlüğü soruluyor.
⚫ Bir sonraki ekranda sizden TC numaranızı isteyecek. Gerekli boşluğa TC kimlik no’nuzu yazdıktan sonra yan kutucuğa adınızı, soyadınızı, güvenlik sayılarını, e-mail adresiniz ve telefonunuzu giriyorsunuz.
⚫ Şimdi sizden, doğum tarihiniz, anneannenizin isminin 4. harfi veya dedenizin isminin baş harfi gibi bir dizi güvenlik sorusunu yanıtlamanız bekleniyor.
⚫ Şimdi daha önce belirttiğiniz e-mail adresinize, 15 dakika geçerlilik süresi olan, 15 dakika içinde kodu girmezseniz aktivasyonu kaybolacak bir güvenlik kodu gelecek onu karşınıza açılacak penceredeki boşluğa yazacaksınız.
⚫ Nihayet seçtiğiniz ildeki tüm İl Nüfus Müdürlükleri’nin müsaitliklerini gösteren ekrana geliyorsunuz:
⚫ Hangi Nüfus Müdürlüğü en yakın hangi tarih ve saatte boş görebilirsiniz. Kendinize uygun gördüğünüz randevuyu üzerine basarak seçebilirsiniz.

Pasaporta Acil İhtiyacınız varsa…

Mesela bugün 7 Ağustos ve ben İstanbul’da pasaport başvurusunda bulunmak istiyorum. Bakırköy 22 Ağustos’a kadar randevu veremiyor ama Sarıyer Nüfus Müdürlüğü 15 Ağustos’ta boş. İşim eğer acilse randevumu Sarıyer’den almam mantıklı olur. Türkiye içindeki herhangibi bir Nüfus Müdürlüğü’nden alabilirsiniz. Ayrıca, illa ekranda belirtilen gün için randevu almak zorunda değilsiniz. İleri ki bir tarih için de randevu alabilirsiniz.
Eğer pasaport işlemlerinizin, randevu tarihinizden önce tamamlanması gerekiyorsa randevu tarihinizden önce gidip şansınızı deneyebilirsiniz. Müsait olurlarsa işlemlerinizi yapma şansları var. Ama unutmayın bu tamamen pasaport memurunun insiyatifine kalmış.

Randevu günü

Pasaport türünüze göre sizden istenilen belgelerle beraber randevu yeri ve saatini seçmiş olduğunuz il nüfus müdürlüğüne randevu saatinden en az yarım saat öncesinden gidip belgelerinizi bizzat teslim edin. Aynı gün, eğer daha önce parmak izi vermemişseniz, bir kereye mahsus olarak elektronik parmak iziniz de kayda alınıyor. Başvuru işlemi normal şartlarda ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanıyor.

Önemli:

Bu işlemi sizin yerinize vekaleten ya da değil, başka kimse yapamaz. Pasaport başvurunda bulunan kişiler, yaş ayrımı gözetilmeksizin, İl ya da İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde şahsen bulunmak zorunda.  Yani çocuklarınız, eşiniz ya da annenizin pasaport başvurusu randevusuna siz gidemezsiniz. Onlara tabi ki eşlik edebilirsiniz ama onların bilfiil orada bulunması gerekmekte. Ancak, randevu sayfasındaki “e-pasaport başvuru randevusu almak istiyorum” başlığı üzerinden eşiniz veya çocuklarınız için de e-Pasaport başvuru randevusu alabiliyorsunuz, o ayrı. Yani onlar için randevu alabilirsiniz ama onların yerine randevuya gidemezsiniz.
Eğer ilk defa pasaport çıkarmaya gidiyorsanız görevlilerden sizi yönlendirmelerini istemekten çekinmeyin.


PASAPORT TESLİMATI

Hadi gözünüz aydın! 😀 Pasaportunuz size kurye veya kargo ile başvururken belirttiğiniz adrese gönderiliyor.

Pasaport kaç günde elinize ulaşır?

Bordo pasaportların evinize ulaşması başvurudan sonra 10 gün kadar alabilir. Şimdiye kadar bize her zaman başvurudan sonraki 3. iş gününde teslimatı gerçekleşti ama devletin taahhüt ettiği süre,  5-7 iş günü basım + 3 gün kargo/ kurye olarak 10 gün. Bu süreler yoğunluğa göre değişebiliyor. Özellikle bayram, resmi tatil, yılbaşı, sömestr gibi dönemler en yoğun dönemler. Bu yoğun dönemlerde süreler uzayabilir.

Pasaportunuz normalde sadece size teslim ediliyor. Fakat randevuya gittiğinizde, pasaportunuzu teslim alacak başka bir kişi belirleyebiliyorsunuz. Yurt içinden başvurularda, pasaportunuz PTT’ye teslim edildiğinde, başvuru sırasında verdiğiniz telefon numarasına postanızın barkot numarası ve teslimat aşamaları ile ilgili bilgilendirme mesajları da geliyor.

Pasaporta Acil İhtiyacınız varsa…

Pasaportlar Ankara’daki Gölbaşı Pasaport Basım Merkezi‘nde basılıyor. Kargonun teslimat süresini beklemek yerine gidip direkt matbaadan teslim alabilirsiniz. Ya da başvuru sırasında ismini belirttiğiniz kişi de sizin için teslim alabilir. Pasaportunuzun hangi gün basılacağını başvuru sırasında polis memurundan öğrenebilirsiniz.

Pasaportunuz geldi ama siz yoktunuz?

1 kere geldiler yoktunuz. 2. kez tekrar geliyorlar. 2 defa da başvuruda belirttiğiniz adreste yoksanız, pasaportunuz 7 gün içinde teslim alınmak üzere size en yakın Ptt şubesine gönderiliyor. 7 gün içinde teslim alınmayan pasaportlar başvuruyu yaptığınız Emniyet Müdürlüğü’ne geri gönderiliyor. Eğer başvuru yurt dışından yapılmışsa, pasaportunuzu sadece o ülkedeki Türk Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu’ndan teslim alabiliyorsunuz.
Pasaportunuzun başvuru takibini, Randevu Portalı internet adresinden online olarak yapabiliyor veya başvurulan pasaport şubesine nüfus kağıdınız ile giderek pasaportunun hangi aşamada olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Kişisel bilgilerin gizliliği prensibi çerçevesinde pasaport takip no gibi kişisel bilgilerin sanal ortamda, elektronik posta yoluyla bildirilmesi mümkün olmadığından başvuru yapılan yere bizzat gitmeniz gerekiyor.


Diğer tüm sorularınız için www.epasaport.gov.tr adresini kullanabilir veya daha acil sorularınız için çalışma saatleri içinde Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Şube 0312 462 91 46 veya Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı’nı 0312 462 91 47 nolu telefondan arayabilirsiniz.