7 Eylül 2019 Cumartesi

Süper Lig Maçlarını kaçak (internetten yasal olmayan yollardan) İzlemenin Cezası Nedir?

Kanunun "Yayınların Düzenlenmesi" başlıklı 13. maddesinin 4. fıkrasında yer alan "Futbol müsabakası yayınlarının, TFF tarafından belirlenen usul ve esaslar dışında haksız ve yetkisiz olarak radyo, televizyon, internet veya herhangi bir yayın veya iletişim aracıyla canlı veya banttan yayınlanması, çoğaltılması, dağıtılması, satılması, izlenmesi veya izletilmesi halinde, TFF’nin veya yayıncı kuruluşun şikayeti üzerine 5/12/1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 71 inci maddesindeki cezai hükümler uygulanır."

Türkiye'de en çok takip edilen spor dalı olan futbol ilgi görmesinin yanında pahalı bir futbol dalı da aslında canlı izlemesi biletli televizyonda izlemesi ile abonelikli olan futbol maçlarını izlemenin bir bedeli var.

Dünya'nın sayılı ligleri arasında yer alan Türkiye Süper Ligi 4 büyük takımı ve 14 köklü kulübü ile en çok takip edilen ligleri arasında yer alıyor. Yayıncı kuruluşu tarafından abonelik sistemi ile satılan futbol maçlarını izlemek için haftalık aylık ve yıllık olarak abonelik sistemi uygulanmaktadır. Spor olmasınnı yanında büyük bir sektörde olan futbol gerek transferleri gerek sponsor anlaşmaları gerekse yayıncı bütçeleri ile önemli bir para transfer alışverişinin olduğu sektör rolü oynuyor. Futbol sevgisinin hat safya çıktığı ülkemizde her ne kadar stad doluluğunda istenilen seviyelere gelinmesede gerek yasal yolla gerekse usülsüz yoldan canlı maç izleyenler her hafta maçları canlı takip ediyor. Yasal olmayan yollarda maç izlemenin ilk yolu olan periscope yayınları maç saatlerinde erişim engeli koyularak aşılsada yasaları delerek maçları yasal olmayan yollardan izleyenler için ne gibi yaptırımlar uygulanıyor. Peki "İnternetten korsan olarak maç yayınlamanın ya da görüntü vermenin cezası ne olacaktır?" derseniz; 1 YILDAN 5 YILA KADAR HAPİS VE AĞIR PARA CEZASI!!!

kaynak: http://www.kamuajans.com/genel/kacak-super-lig-maclarini-izlemenin-cezasi-nedir-h530866.html