13 Ekim 2019 Pazar

Acil Para Lazım, Nasıl Bulurum?

kaynak:  https://www.herkeseyekredi.com.tr/acil-para-lazim-nasil-bulurum/


Acil Para Lazım ise Dikkat Edilmesi En Önemli Nokta Tefecilerden Uzak Durulmasıdır

Günümüz ekonomisinde zaman zaman kriz ortamları oluşabiliyor. Özellikle sabit gelir karşısında artan ihtiyaçlar ve kriz durumlarının yarattığı olumsuzluklar bireyleri acil para lazım, nasıl anında para bulabilirim araştırmalarına itiyor. Bireylerin nakit sıkıntısını gidermek için her zaman borç bulmak çözüm olmayabiliyor. Bu durumlarda yapılabilecek çok şey olabilir.

Ama yapılmaması gereken tek şey; Senetle Kredi ya da Senetle Para vereceğini söyleyen Tefeci lere gitmektir. Nakit para bulma konusunda farklı alternatifler bulunuyor. Bunlar arasında şartları en uygun olanlar içerisinden seçimler yapılabilir. Ancak araştırmaların yapılması ve illegal yöntemlere başvurulmaması nakit sıkıntısından daha fazla sorunlarla karşılaşılmasına neden olacaktır. Bulduğunuz her nakit parada faiz işleyeceğini de unutmamalısınız.

Faiz oranları yüksek aracılar kullanmak yerine faiz olmayan aracılar araştırmak ilk etapta en kolay yöntem olacaktır. Bu da eş, dost ve akraba gibi bireylerden alınabilecek borç destekleri olacaktır. Acil para lazım olduğunda bazı kriterlere çok dikkat etmek gereklidir:
 • Çok fazla araştırma yapılmalıdır.
 • Türk ceza kanuna göre suç sayılan yöntemlerden uzak durulmalı, güvenilir olmayan yöntemlere başvurulmamalıdır.
 • Karşınıza çok fazla yöntem çıkabilir. Ancak karar vermeden önce detaylı bir şekilde bilgi edinmelisiniz. Daha da önemlisi bu yöntemleri uygulamış bireylerle irtibat kurarak yöntemin sağlayacağı artıları ve eskileri bir arada değerlendirmelisiniz.
 • Hangi yöntemi seçerseniz seçin, bunun bir borç olduğunu unutmamalısınız. Ve mutlaka ilerleyen dönemlerde borcu karşılayıp karşılayamayacağınızı hesaplamalısınız.Bu kriterler eşliğinde ilk ve en güvenilir yöntem aile ve arkadaşlarla konuyu görüşmek olacaktır. Aşağıdaki yazımızda sizlere Acil Paraya ihtiyaç duyduğunuzda nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili uzman görüşlerini paylaşmaya çalıştık.

  A.) Aile ve Arkadaşlarla Konuyu Görüşmek

  Acil Para Lazım olduğunda arkadaşlarınız ve aile çevrenizden destek alarak sorunlarınıza önemli çözümler bulabilirsiniz. İş dünyasında temel yapı önemli bağlantılar edinmektir. Şirketlerin bile çalışma süreçlerinde zor zamanları olacaktır. Bu durumlarda farklı iş adamlarından ya da şirketlerden borç para istenebilir. Tefeciler ile resmi kurumların ayrımının yapılabilmesi çok önemlidir.

  Her zaman bu şekilde borç istemek normal sayılmaz. Ancak çok zor durumlarda faiz ödemesi yapmamak adına tercih edilebilecek bir yöntemdir. Finansal anlamda iflas etmemek adına düşünülebilir. Arkadaş, eş dost ve aileden nakit ihtiyacını karşılamak hem kolay, hem de risksiz bir yöntemdir. Borç alırken Türk Lirası, döviz ya da değerli maden olarak borç alınabilir. Her iki tarafı da zarara uğratmayacak seçenek altın cinsinden borç alınmasıdır. Döviz ya da Türk lirası değer kaybedebilir ya da kazanabilir. Ancak altın her iki tarafında zarar etmeyeceği güvenli bir borç verme tekniğidir.

   B.) Acil Krediler

  İnternette bir pazarlama kampanyası olarak kullanılan acil krediler acil para lazım araştırmalarında hep karşınıza çıkar. İnternetten yaptığınız araştırmalarda çoğu zaman yanıltıcı içerikler sunuluyor. Ancak yine de bu kategoride acil nakit ihtiyacı olanlar için sunulan kredilerde bulunuyor. Acil krediler sadece acil paraya ihtiyacı olanlar için oluşturulmuş seçeneklerdir. Pek çok bankanın müşterileri için bu şekilde hazırladığı kredi paketleri bulunuyor.
  Bankalar bu kategoride önceliği kendi müşterilerine veriyor. Bireyler bu şekilde bir yöntem kullanacaklar ise öncelikle kredi teklifi talep etmelidir. Kendi bankanızdan aldığınız teklifi farklı bankalardan alacağınız teklifler ile karşılaştırabilirsiniz. Bu şekilde ödeme tutarı, faiz oranı ve geri ödenecek rakam üzerinde hangi seçenek daha karlı ise seçiminizi o bankadan yana kullanabilirsiniz. Hangi krediyi kullanırsanız kullanın krediyi kullanmadan önce kredinin yükleyeceği finansal yükü çok iyi bir şekilde analiz etmeniz gereklidir.Bankalardan internet üzerinde kredi başvuruları da yapabilirsiniz. Herhangi bir risk durumunuz yok ise çok kısa bir süre içinde para hesabınızda olacaktır. İnternet üzerinden yaptığınız başvurularda gelir belgesi de talep edilmiyor. Başvurularda bankalar kredi notunuza bakar. Özellikle kredi notunuz 1700 gibi bir puanda ise rahatlıkla anında kredi kullanabilirsiniz. İnternet hesabınız yok ise banka şubelerinden internet bankacılığını açtırmanız gereklidir.
  İnternet üzerinden bile olsa kredi başvurusu yapmak için normal mesai saatleri içinde başvurularınızı yapmanı gereklidir. Başvuru yapıldıktan sonra kredi notunuz düşük değil ise aynı gün içinde krediniz onaylanarak paranız banka hesabınıza geçebiliyor. Bu şekilde acil para lazım araştırmalarınızda ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

  Kredi Notu Hesaplama

  Acil nakde sıkıştığınızda kredi kullanabilmek için kredi kartı limitinizin belirli oranlarda olması gereklidir. Bankalar bu limitleri ve kredilerini verirken kredi notunu baz alır. Referans olarak alınan kredi notu geçmiş dönemlerde bankalarla yaptığınız çalışmalar analiz edilerek hesaplanır. Yapılan analizlere göre kredi notu aralıkları bulunuyor. Bunlar;
  • 0 ile 500 arasındaki kredi notu düşüktür. Bu gruptaki bireylerin kredi alma olasılığı oldukça düşüktür.
  • 500 ile 800 arasındaki kredi notu riskli görülen gruptur. Bu grupta olan bireyler ipotek ya da kefil göstererek kredi alabilirler.
  • 800 ile 1100 arasındaki kredi notu ise az riskli grup olarak tanımlanır. Kefil gösterilerek bu grupta da kredi kullanılması sağlanabilir.
  • 1100 ile 1400 arasında kredi notu bulunan grup ise ödemelerini geciktirmeyen ve kredi notu iyi olan aralık olarak tanımlanabilir.
  • 1400 ve üzerindeki grup ise her durumda kolayca kredi alabilecek notu en iyi olan kademedir.
  Kredi notunda bazı noktalar değiştirilemez. Ancak kredi notu yükseltilebilir. Bunu için tüm kredi borçlarınızı ve kredi kartlarınızı zamanında ödemeniz önemlidir. Bankalarla çalışmalarınızda düzenli ödemeler yapar iseniz kredi notunuz yükselecektir.

  C.) Kredi Çekemiyorum?

  Bazı durumlarda kredi kullanılmayabilir. Kara listede olan bireyler bunlar içinde yer alıyor. Ayrıca gelir beyan edilmemesi durumunda ve sigortalı çalışılmaması da kredi çıkmamasına neden olacaktır. Bu durumda olan bireyler kredi başvurusu yapamıyor. Bu durumlarda bireyler kredi aracılık hizmeti veren kurumlara ya da kişilere yönelebiliyor. Kredi aracılık hizmeti şu şekilde yapılmaktadır.Teminat göstererek kendi adına kredi çekmektedir. Kurumlar elde etiği nakit parayı tüketiciye satar. Sistem aracı kurumlarla bu şekilde ilerler. Tüketici çekilen kredi faizinin yanında aracılık hizmeti veren kurum tarafından sunulan aracılık masraflarını da ödemek durumdadır. Bu da çekilen kredi tutarının üzerine yüze 5 ile 10 arasında komisyon eklenmesi anlamına gelir. Esasında bu işleyiş bir nevi tefeciliktir. Ve suçtur. Bu nedenle tavsiye edilmez.

  Senetle Kredi Veren Tefeci’lere Dikkat

  Bu şekilde çalışan kurumsal genelde araba galerisi üzerinden ya da inşaat şirketi üzerinden tüketicilere olmayan satış ile fatura keser. Faturadan doğan ödeme sorumluluğu da senet olarak düzenleniyor. Ürün satışı varmış gibi yapılan işlemde kurumlarda ya da kişiler o hizmeti ya da ürünü almış gibi borçlandırılıyor. Bu da işi kılıfına uydurmak olarak tabir edilebilir. Ve bu durum çok ciddi bir suçtur.
  Son yapılan yasal düzenlemeler ile tüketicilere gelirinin üç katına kadar kredi kartı limiti için başvuru imkanı veriliyor. Asgari ücretle çalışan işçi 5-6000 TL’ye kadar kredi kartı limiti elde edebiliyor. Bankalar sundukları kredi kartı limitlerini finansman olarak kullandırıyor. BDDK tarafından verilen bu hak ile tamamen yasal bir şekilde kredi kartı limitini artırarak limit kapsamında nakit avans çekilebilir. Kredi kartlarında ya da kredilerde çekilen nakit avans çekimleri için bankalar 9 aya kadar taksitlendirme yapabiliyor.Bankadan bankaya değişen faiz oranları geri ödeme tutarında da farklı rakamlar ortaya çıkaracaktır. Ancak bu aracı kurumlardan yasal olmayan metotlarla alınacak nakit paraya oranla daha güvenli ve geri ödemesi çok daha düşük olacaktır. Resmi kurumlar üzerinden yapacağınız borç alacak takiplerinde yaşadığınız sorunlarla ilgili olarak hukuki platformlarda rahatlıkla hakkınızı arayabilirsiniz. Bu şekilde herhangi bir kaybınız olmaz. Ancak illegal yöntemler kullanarak borç alacak takibi yaptığınızda yasal yollardan bir destek alamaz ve çok fazla kaybınız olabilir.

  D.) Kredi Kartı İle Altın Alıp Satmak 

  Sayılan yöntemler uygun olmadığında kredi kartı ile altın alıp satma metodu uygulanabilir. Uzman görüşümüz bu yönteme başvurmamanızdır. Elektronik eşyaları ve akla gelebilecek pek çok ürün içerisinde altın alım ve satımı arasındaki fark en az olduğu seçenektir. Altın alımı yapıldıktan sonra farklı bir kuyumcuya satarak zarar etmeden nakde çevrilebilir. Bu alanda acil para araştırmalarında geri ödemesi en karlı seçeneklerden biri de olacaktır.
  Pek çok tüketici kredi kartı limitinden dolayı nakit avans çekemiyor. Yüksek limitli kredi kartlarından nakit avans taleplerinizde ise çok yüksek oranlarda faiz oranları ile karşılaşabiliyorsunuz. Özellikle bu yöntem ile bu durumdaki tüketiciler altın alımını tek çekim olarak yaptıktan sonra asgari tutar üzerinde bile ödeme yaparak ödeme yaptıklarında daha düşük faiz oranları ile ödeme imkanı elde edebilir. Altın alımlarında belirli taksitlendirme seçenekleri bulunuyor. Bu seçeneklerde kullanılarak borcunuzu daha uzun vadede ödeyebilirsiniz. Bu yöntemde yasalara uygun olmaması nedeni ile uygulama aşamasında çok fazla tavsiye edilmez.

  Kuyumculardan Kredi Kartı İle Altın Alınır mı?

  Nakit paranız olmadığında her kuyumcudan kredi kartı kullanarak altın almanız mümkündür. Alacağınız altının fiyatı sabit olsa kredi kartını kullanmış olduğunuz banka sizden komisyon alacaktır. Komisyon oranları değişebilir. Yüzde 2 komisyon oranı kullanan bir banka 1000 liralık bir alışverişe 20 lira komisyon uygular. Avantajlı kredi kartları ile alışverişlerinize taksit uygulayabilirsiniz. Kredi kartı ile altın alımlarınızda taksit imkanı yapılan yasal düzenlemeler ile sınırlandırılmıştır. Bu nedenle bankalar en çok 3 taksit imkanı ile kredi kartına altın alışverişlerinizde taksit yapabiliyor. Taksit oranı ticari kredi kartlarında ise 12 olabiliyor. Aynı taksit oranı cep telefonlarında da ticari kartlar için geçerlidir. Burada da Senetle Para veren Tefeci lere dikkat etmenizi şiddetle öneriyoruz.

  E.) Taksitle Alıp, Peşin Satmak

  Acil Para Lazım olduğunda ilk akla gelen yöntem bir şeyler satmaktır. Elektronik eşya ya da beyaz eşya gibi malların senetle ya da taksitli olarak alınmasının ardından satışının yapılması da nakde ihtiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz seçenektir. Türkiye’nin her yerinde taksitle mal alabileceğiniz firmalar bulunuyor. Bu firmalarda aldığınız ürünleri farklı bir firmaya peşin olarak sattığınızda anlık nakit sorunlarınızı çözebilirsiniz. Ancak bu metotta alımı ve satımı arasında değer kaybı en az olan ürünleri tercih etmeniz önemlidir.
  Aksi taktirde borcunuzu taksitlendirmeye çalışırken daha büyük bir borcu ödeme ile yüz yüze kalabilirsiniz. Bu ürünlerde elektronik eşyalar ve cep telefonları olmaktadır. Bu ürünlerin satışı kolay olacaktır. Bunun yanında ürünlerin alım ve satım arasında çok fazla fark olmayacaktır. Tüketiciler taksitli olarak satın aldıkları bu ürünleri internet aracılığı ile de satabiliyor. Bazı siteler kullanarak hesap açılabilir ve ürünler çok rahat bir şekilde satışa sunulabilir. Bu şekilde çok fazla zarar etmeden nakit para elde edebilirsiniz.

  F.) Operatörlerden Taksitle Telefon Alıp Satmak

  Tüm operatörlerden faturanıza ek taksitler ile cep telefonu satın alabiliyorsunuz. Dosya masrafı ve sigorta ödememenize rağmen, geri ödemesinin bankalara göre fazla olacağından, uzman görüşümüz bu yönteme de başvurmamanızdır. Telefon alabilmenizin şartı ise en az altı ay faturalı olmaktır. Bunun yanında gelir beyan belgesi de talep edilebiliyor. Bu şartlar sağlandığında faturaya ek cep telefonu satın alabilirsiniz. Alınan cep telefonunun aynı gün içinde bile satışının önünde herhangi bir engel bulunmuyor. İphone gibi markalar ülkemizde çok fazla rağbet görüyor. Ya da anlık piyasada en çok talep gören modeller arasından ödeme alanında bütçenize en uygun modellerden seçimler yaparak hattınıza ek ödeme seçenekleri ile cep telefonu satın alabilirsiniz.
  Bu telefonları nakit olarak değerlendirebilir ve acil para araştırmalarınızda çözüm olarak tercih edebilirsiniz. Operatörlerden bu şekilde cep telefonu satın alarak peşin paraya çevirmek geri ödeme alanında daha fazla cebinizden para çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle peşin paraya çevirmek için popüler telefon marka ve modellerini seçmek borcunuzu kapatayım derken daha çok borçlanmanızın önüne geçecektir.

  G.) Acil Para Lazım Olduğunda İkinci El Eşya Satışı Yapmak

  Kullanmadığınız eşyaları ikinci el eşya pazarında satarak nakit elde edebilirsiniz. Bunun için internet üzerinden kullanabileceğiniz mobil uygulamalarda bulunuyor. Satış yapmadan önce Pazar araştırması yaparak ürünün değerini iyi bir şekilde saptamak önemlidir. Bu şekilde iyi bir fiyat ile ürününüzü satışa sunduğunuzda anında nakde çevirebilirsiniz. Özellikle kargolanması kolay olan ürünler ve elektronik eşyalar çok daha kısa bir sürede satılabilir. Antika değeri olan eşyalar özellikle çok daha değerli ve nakde çevirdiğinizde çok daha fazla işinizi görecektir. Satacağınız eşya kullanmadığınız ve belirli bir maddi değeri olan eşyalarınız arasından olması daha çok zarara uğramanızın da önüne geçer.

  H.) Sosyal Medya Yöntemi

  Acil Para Lazım olduğunda herkes ilk önce İnternetten ön araştırma yapar. Sosyal medya üzerinde takipleşerek farklı kazanç kapısı elde edebilirsiniz. Özellikle yaşadığınız yer küçük bir ilçesi ise ve çok geniş rakamlarda takipçi sayınız bulunuyor ise bu çok izole bir reklam ağı oluşmasını sağlar. Bu da ilçenizde faaliyet gösteren esnaflar için altın değerindedir. Potansiyeli günümüzde hala tam olarak kavranamamış olsa bile bu şekilde aktif bir sosyal medya kullanıcısı iseniz esnaflarla anlaşarak ürün tanıtımı yapabilir ve bu şekilde ek gelir elde edebilirsiniz. Aktif bir sosyal medya kullanıcısı hesaplarını etkin bir şekilde kullandığında başarılı reklam faaliyetleri yürütebilir.
  Artan takipçileriniz daha fazla esnaf ile anlaşma yapmanıza olanak verecektir. Zaman içerisinde ek iş olmasından daha çok asıl işiniz olabilecek bu iş ile başarılı ürün tanıtımları yaptığınızda iş alacağınız esnaflar artacaktır. İlçe sınırlarındaki potansiyeli doğru analiz etmek ve mantıklı bir iş planı çerçevesinde firmalarla görüşmek sizi başarıya götürecektir. Ayakları yere basan çalışmalar yapmak zaman içinde çalışmalarınızın ilerlemesini ve gelişmesini sağlayacaktır.Sosyal medya günümüzün yetenekli girişimcileri için acil para lazım araştırmalarında değerlendirebilecekleri çok avantajlı bir alandır.
  Giderek daha iyi anlaşılan bu sektörde ürün tanıtımı ve reklamların gerçek kullanıcılar üzerinden yapılması firmalara daha geniş bir tanıtım imkanı verecektir. Aktif olarak sosyal medya hesaplarını kullanan bireyler yeteneklerini bu şekilde değerlendirdiğinde önemli kazançlar elde edebilir. İşini ciddiye alması gereken bireyler çalışma planı hazırlayarak bu şekilde devam ettiğinde çok daha pratik bir şekilde, kısa zamanda önemli oranlarda kazançlar elde edebilir.

  I.) Satışa Aracılık Etmek

  Son zamanlarda ülkemizde en çok gelişen sektörlerden biri inşaat sektörüdür. Alt sektörlerdeki iş hacimleri de bu şekilde büyüyor. Özellikle arsa alım ve satım faaliyetleri alanında çok fazla hareketlilik bulunuyor. Bazı popüler bölgelerde arsa alım satımındaki yoğun hareketlilik Tapu Müdürlükleri önünde saatlerce kuyrukların uzanmasına neden oluyor. Son birkaç yıldan bu yana oldukça popüler olan arsa alım satımı, uzun zamandan bu yana çok fazla talep görüyor. Acil Para Lazım olduğunda her hangi bir emlakçı ile geçici süreliğine iş bazında anlaşma yapabilirsiniz.
  Bu şekilde popüler alanlardaki arsa sahipleri ile görüşerek alıcılar ile bağlantı kurabilir ve arsanın satışını gerçekleştirmeniz halinde komisyon talep edebilirsiniz. Hatta bu şekilde geçimini sağlayan pek çok kişi bulunuyor. Özellikle çevresi geniş olan kişiler için bu şekilde çalışmak oldukça kazançlı bir iş kapısı bile olabiliyor. Bu nedenle emlak sektöründe günümüzde çok fazla girişimci bulunuyor. Bu alanda iyi analizler yapan, popüler arazileri belirleyen ve alıcılar ile satıcıları buluşturan emlakçılar çok başarılı kazançlar elde edebiliyor.

  i) Devletten Nakit Para İhtiyacının Karşılanması

  Çok acil para lazım ise bu yöntemi kullanabilirsiniz. Ancak üzerinize kayıtlı iş yeri olması gereklidir. Bu şekilde devletin verdiği teşvik ve hibe imkanlarından faydalanabilirsiniz. Her yıl kobilere hibe desteği kalkınma ajansı kredileri olarak farklı teşvikler verilmektedir. Hem özel sektör, hem de sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin geliştirmeyi amaçlayarak kobilere önemli bütçeler ayrılıyor. Devlet ve Bankalar yasal Tefeci değildir. Sizleri Gerçek Tefeciler den uzak tutmak için her türlü fedakarlığı yapmaya çalışan kurumlardır.

  Kobilerin Acil Para Lazım Olduğunda Hibe Alma Yolları

  Uygun bir proje fikri olan potansiyel başvuru sahiplerine mali destek uygulanmaktadır. Bunun yanında ajansa ilk olarak KAYS üzerinden başvuru yapılmalıdır. Başvuru formu proje kurallarına göre doldurulduğunda başvuru sisteme kabul edilmiş olur. Proje sahipleri ücretsiz olarak verilen proje yazma eğitimlerine katılabiliyor. Bütçe kalemleri mümkün oldukça detaylandırılmalıdır. Eğer faaliyetlerinizde yer almayan bir bütçe kalemi ortaya çıkarda projeniz revizyona tabi tutulabilir.
  Projenizin uygulanabilmesi adına ruhsatlar ve izinler alınmış olmalıdır. Gerekli belgeler sunulduğunda projeler için değerlendirme süreci başlar. Yönetim kutulu onayının alınması ile birlikte mali destek programları dahilinde hibe desteği sağlanır. Bu alanda acil para lazım araştırmalarında bireysel olarak başvurulabilecek bir metot olmasa da iş yeri sahipleri için değerlendirilebilecek bir girişimcilik desteği olacaktır.

  Hibe İçin Kimler Başvurabilir?

  • Esnaf ve sanatkarlar odasına ya da ticaret ve sanayi odasına bağlı KOBİ statüsündeki işletmeler hibe desteği programlarına başvurabilir.
  • İşletmeler teklif çağrısından en az üç ay öncesinde kurulmuş olması istenir. İşletmelerin tescil edilmesi de gereklidir.
  • İşletmeler tek başlarına ya da ortakları ile birlikte başvuru yapabilir.
  • İşletmeler uygulama süresi içinde gerçekleştirilebilecek projeler için başvurmalıdır.
  • Acil Para Lazım olduğunda, başvuru yapan işletme ya da ortağı vergi levhaları kayıtlı olması, tanımlanabilir ve doğrulanabilir olması çok önemlidir.
  Tefeci
  Tefeci

  J.) Finansal Kiralama Yöntemi

  Ticari kuruluşlar taşıt edineme alanında bu yöntemi kullanarak peşin para ile otomobil alacak ticari kuruluşlar için finansman oluşturabiliyor. Peşin parası ile otomobil almak isteyen orak bu parayı ticari işletmeye vererek otomobil ortaklığı elde ediyor. Ticari işletme üzerinde aldığı otomobilin mülkiyetini ortağın yakınlığına göre verebiliyor. Özellikle kendi aracı olan bireyler oto kiralama alanında araçlarını bu şekilde bir firmaya kiralayarak gelir elde edebiliyor.Ülkemizde artan otomobil kullanımlarının yanında artan otomobil fiyatları bireyleri daha çok otomobil kiralama alanına yönlendiriyor. Aracınızı bu şekilde günlük kiralayarak bu alandaki arz talep dengesinde nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bir firma üzerinden kiralamak istemediğiniz aracınızı kendinizde sahibinden.com gibi siteler üzerinden kiralayarak, nakde çevirebilirsiniz.

  Acil Para Lazım ise Tefecilerden Uzak Durulmalıdır

  Ekonomik imkansızlıklar nakit paraya olan ihtiyacın artması gibi durumlarda acil para lazım araştırmaları yapabilirsiniz. Ancak her ne olursa olsun tefecilerden uzak durmanız gereklidir. Bu durum gerekliliğin ötesinde suçtur. Türk Ceza Kanununda açıkça belirtildiği üzere tefecilik yapmak suç olduğu kadar, tefeciden para almakta aynı şekilde suçtur. Parayı alan kişi kanunlar gereğince mağdur olarak değerlendirilmez. Bu nedenle yaşayabileceğiniz sorunlar karşısında tamamen tefecinin insafına kalırsınız. Suçun ortaya çıkması durumunda ise tefeci ile birlikte yargılanırsınız.
  Bir diğer tehlike ise tefeciler senet yapmaktadır. Paranın tamamını ödemeniz halinde senedi geri verirler. Bu borç alacak dengesinde kabul edilmemesi gereken bir durumdur. Ödemelerinizi tamamlasanız bile senedinizi alamayabilirsiniz. Ayrıca tefeciler verdiği borca yüksek oranlarda faiz uygulamaktadır. Bu da bankaların verdiği borçlarla karşılaştırıldığında geri ödemelerde ciddi sorunlarla karşılaşmanıza neden olur. Ve aldığınız borcun kat kat fazlasını geri ödemek durumunda kalırsınızBu şekilde illegal yöntemlerle borç almak, nakit sorununuzu anlık çözse bile ileriki dönemlerde çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakabilir. Üstelik hukuk karşısında kendinizi savunabileceğiniz bir mecra bulamazsınız.

  Acil Para

  Acil nakit ihtiyaçları her zaman karşınıza çıkabilir. Bu gibi durumlarla bir daha karşılaşmamak adına yaşantınızda bazı değişiklikler yapmanız önerilir. Hatta tasarruf yapmaya niyetlendiğinizde ilk adımı atmak her zaman zordur. İlk adım sonrasında atacağınız küçük adımlar finansal hayatınızın daha iyiye gitmesini sağlar. Tasarruf yaparken bazı kriterlere dikkat etmeniz gereklidir. Bunlar arasında:
  • İhtiyacınız olmayan şeyleri satın almayın.
  • Senetle kredi ya da senetle para vereceğini iddia eden Tefeci’lerden uzak durun.
  • Televizyon yayıncılarının tek amacı izleyicileri özendirmek ve reklamlarını yaptıkları bazı ürünlere talebi artırmaktır. Bu tuzağa düşmemek adına televizyonları kapatarak daha faydalı hobiler bulabilirsiniz. Bu şekilde ilerleyen zamanlarda acil para lazım diye bir sıkıntı yaşamazsınız.
  • Çocukların eğlencesi için çok para harcamanıza gerek yoktur. Çocuklarınız için en büyük eğlence onlara ayıracağınız vakittir. Bu nedenle gereksiz harcamalar yaparak çocuklarınızın daha çok mutlu olacağını düşünmeyin.
  • Hazır gıdalar tüketme alışkanlığınız var ise hemen terk edin. Evinizde basit ve sağlıklı gıdalar tüketmek daha sağlıklı ve ekonomik bir yaşam sağlayacaktır.
  • Bir ürünü satın almadan önce 7 gün erteleyin. Bir haftanın sonunda hala ürünü satın almaya gerçekten ihtiyacınız var ise ve hayatınızın her aşamasında kullanılabilir ise satın almaya karar verin. Aksi halde almaktan vazgeçin.
  • Alışveriş öncesinde liste yapın. Bu yöntem ile ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almaktan kurtulabilirsiniz. Geri kalan para ile de tasarruf edersiniz. Acil para bulmak için daha sonraları strese girmenizin önüne geçin.
  • Hediye almak yerine hediye hazırlayabilirsiniz. Kurabiyeler, mumlar, sabunlar ve yiyecek karışımları ile evinizde ucuza ve güzel hediyeler hazırlayabilirsiniz. Kendi dokunuşlarınız ile hazırlanan hediyeler hediye sahiplerini daha çok mutlu eder.
  • Dışarı çıkmak yerine arkadaşlarınızı davet etmek çok daha ekonomik ve keyifli ortamlar oluşturacaktır.
  • Sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan kurtulmak hem sağlığınızı korumak, hem de para biriktirmek adına işinizi kolaylaştırır. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için tek ihtiyacınız tüm cesaretinizi toplayarak kararlı şekilde devam etmektir.
  • Kahvaltıyı ihmal etmeyin, dışarı da yeme alışkanlığında vaz geçin ve artan yemeklerinizi mutlaka ertesi gün tüketin.

  Acil Para Lazım

  • Alışverişleriniz için sezon sonu indirimlerini bekleyin. Örneğin kışlık ayakkabıları bahar aylarında alabilir ve yüzde 50 oranında indirimlerle tasarruf elde edebilirsiniz.
  • Rahatlamak için alışverişe gitme hastalığından kurtulun. Spor yaparak, sevdikleriniz ile vakit geçirerek daha mutlu ve huzurlu olabilirsiniz.
  • Beyaz eşyalarınıza bakım yaptırmak, kombi gibi cihazları periyodik olarak bakımlarını yaptırmak daha uzun ömürlü ve enerji tasarruflu bir şekilde kullanım imkanı verecektir.
  • Fiyat karşılaştırmaları yaparak, en ucuz marketi bulabilirsiniz. Hatta yemeklerinizi market indirimlerine göre ayarlayabilir ve faturalarınızın düşmesini sağlayabilirsiniz. Daha da önemlisi Acil para bulmanın yanında, para da biriktirebilirsiniz.
  • Enerji tasarrufu ampuller kullanmak basit gibi görünse de daha ekonomiktir. Hem uzun ömürlü kullanımlar sunması açısından, hem de daha az elektrik tüketmesi anlamında tasarruf sağlar.
  • Eski kıyafetlerinizi atmak yerine onararak kıyafetlerinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Bu şekilde sürekli yeni kıyafetler için ekstra bütçe ayırmak zorunda kalmazsınız.
  • Her ne olursa olsun gelirinizin yüzde 15’ini farklı bir hesaba aktarın ve ay sonunu elinizdeki paraya göre tamamlamaya çalışın. Bu şekilde acil ihtiyaçlar için kenarınızda her zaman kullanabileceğiniz bir kaynak elde edebilirsiniz. Bu da özellikle çalışan kişilere ciddi bir motivasyon getiriyor. Özellikle acil para lazım başlığı altında çareler aramak yerine bu şekilde kendi derdinize çare olabilirsiniz.
  Dönem dönem acil para ihtiyaçlarımız olabilmektedir. Bu tip durumlarda yapmanız gereken operatörünüz üzerinden alacağınız bir cihaz sayesinde bu ihtiyacınızı gidermektir.
  Bazı durumlarda acil para ihtiyaçlarınızı kredi danışmanlık firmaları ile görüşerek de çözebilirsiniz. Bu firmaların Banka Kredileri üzerine Danışmanlık veriyor olmaları önemlidir. Bankalar dışında kredi çekme yollarına başvurmanız, hem maliyet hemde hukuki açılardan zararlı olabilecektir.

  .