19 Ekim 2019 Cumartesi

Bilinçli Tüketicilerin İhtiyacı Olan Yaratıcı Fikirler


Tuvalet kağıdı rulolarını, eski kazakları, artan sabunları değerlendirmenin yolları ve daha fazlası…Ürün ambalajları ile yapabileceğiniz, evde oldukça işinize yarayacak pratik fikirlere ihtiyacınız varsa bu yazımız ilginizi çekecek.

Hiç kimsenin evinde olmayan dekoratif objelere sahip olmak istiyorsanız yaratıcı fikirlere ihtiyacınız var demektir. Dekoratif sabunlar, renkli ışıklandırmalar, yepyeni abajurlar, örgü telefon kılıfları ve çantalar, çocuklarınız için eğlenceli oyuncaklar yapabilmek için ambalajları çöpe atmadan yaratıcılığınızla yeni objeler yapabilirsiniz. Üstelik tüm bunları çocuklarınızla birlikte hayata geçirirseniz ruhsal yönden güçlü, paylaşımcı ve iletişim yönü kuvvetli çocuklar yetiştirirsiniz. Evde pratik tasarımlar yaparak;
Boş zamanlarınızı değerlendirirsiniz
Geri dönüşüme katkı sağlarsınız
Tasarruf yaparsınız
Çocuklarınızla iletişiminizi ilerletirsiniz
Çocuğunuzun el becerisinin gelişmesine katkıda bulunursunuz
Hayatınıza renk katarsınız

Evinizde hayata geçirebileceğiniz ve sosyal etkinliğe dönüştüreceğiniz pratik fikirler için aşağıdaki örneklerimizi deneyebilir ve kullanışlı ürünler tasarlayabilirsiniz.
Çiçek ekin

Çiçeklerle, toprakla ilgilenmek stresinizi ve yorgunluğunuzu üzerinizden alır. Üstelik tohumlarını ektiğiniz, suladığınız, güneş ışığı alsın diye çabaladığınız çiçeklerin büyüyerek açtığını görmek sizi mutlu eder. Çocuklarınızla birlikte rengarenk saksılara ektiğiniz çiçekleri, birlikte evinizin istediğiniz bir köşesine yerleştirebilir, dilerseniz sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.


Yaratıcı fikirler

Ambalaj atıkları arasında ilk sırada yer alan süt ve meyve suyu kutularından kalemlik, cüzdan, hediye kutusu, takı kutusu, kumbara, oyuncak araba yapabilirsiniz. Hayal gücünüzün sınırlarını zorlamaya hazırsanız hemen başlayalım:
Yumurta kabuklarından bitkileriniz için eğlenceli dekorasyonlara imza atabilirsiniz.
Yuvarlak kapaklı meyve suyu ve süt kutularını istediğiniz boyutlarda keserek yeni formlar kazandırın ve kenarlarından yapıştırın. Boyayın ya da renkli kağıtlarla kaplayın. Minik kutuları kumbara, cüzdan, yüzük kutusu olarak değerlendirebilirsiniz.
Eski çorapları astarlayarak telefon kılıfları yapabilirsiniz.
Yılbaşı için aldığınız led ışıkları kağıt kek kalıpları ile rengarenk dekoratif bir aydınlatmaya dönüştürebilirsiniz.
Ev, dosya dolabı, araba derken anahtarlığınız kalabalık bir hal aldıysa, ayırt etmekte zorlandığınız anahtarlarınızı simli ojelerle boyayabilirsiniz.
Atmaya kıyamadığınız cam şişeleri bir miktar yapıştırıcı, renkli ipler, boncuklar ile yepyeni bir abajura dönüştürebilirsiniz.
Eski kazakları kaba dikişlerle birleştirerek tv battaniyesi, koltuk şalı tasarlayabilirsiniz.
Eski kazaklar ile çocuklarınıza bez bebekler yapabilirsiniz. Eski yastık kılıflarını astar olarak kullanın ve düğmelerle gözler dikin. Birkaç parça yün de bez bebeğin saçları olsun.
Süt kutularını, tuvalet kağıdı rulolarını eski bir amerikan servisin üzerine yerleştirerek çalışma masanız için kullanışlı bir düzenleyici yapabilirsiniz.
Pet su şişelerini saksıya dönüştürebilirsiniz.
Çocuğunuz bir araba resmi yapsın, siz de o arabayı süt kutuları ile yapın. Pet şişe kapaklarını arabanın tekerlekleri olarak kullanabilirsiniz.
Plastik saksıları, yaz tatilinde çocuklarınızla birlikte topladığınız midye kabukları ile süsleyebilirsiniz.
Tuvalet kağıdı rulolarını karton bir kutu içine dizerek çocuğunuzun çalışma masasına boya kalemlerini koyabileceği büyük bir kalemlik tasarlayabilirsiniz.


Artan sabunları benmari usulü erittikten sonra küçük silikon kek kalıplarına doldurun. Soğumalarını bekledikten sonra kalıptan çıkarın. Banyonuzun dekoratif sabunları hazır. Dilerseniz lavanta taneleri, limon, vanilya, lavanta esansı kullanabilirsiniz.
Mis kokulu sabunlarınızı eski kazak ve çoraplardan kestiğiniz parçalarla kaplayabilirsiniz.
Eski kot pantolonlardan yeni çantalar dikebilirsiniz. Pantolon ceplerine çıt çıt dikerek telefonunuz için özel bir göz tasarlayabilirsiniz.

Size önerdiğimiz yaratıcı fikirleri hayata geçirmek için hemen ailenizi organize edin ve birlikte masa başında yerinizi alın. Bu aktivite saatinde özellikle çocuklarınızın fikirlerine önem verin ve onların el becerilerini geliştirmesine imkan sağlayın. Ancak etkinlik sırasında çocuklarınızın kesici aletlerden zarar görmemesine dikkat edin. Daha fazla pratik bilgi ve eğlenceli vakit geçirmenize yarayacak tüyolar için bloğumuzu takip etmeye devam edin.