19 Ekim 2019 Cumartesi

Elektronik Eşyalar Nasıl Temizlenir?


Elektronik eşyaların temizliği, ahşap ya da diğer materyallerden üretilmiş eşyaların temizliği ile aynı değildir. Çünkü herhangi bir temizlik malzemesi ya da temizlik bezi elektroniğin mekanizmasında ve yüzeyinde yüksek maliyetli zararlara neden olabilmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte evdeki elektronik eşyaların sayısı da giderek arttı. Cep telefonları, televizyonlar, bilgisayarlar, tabletler, beyaz eşyalar ve bu eşyaların kulaklık, mouse ve kumanda gibi yardımcı ürünler… Tüm bunların ev temizliğinde kullanılan deterjanlarla dezenfekte edilmesi elektronik devrelerin hasar almasına neden olabilmektedir. Temizlik özellikle köpükle ve bol suyla yapılmamalı, her cihaz için özel metotlar uygulanmalıdır.

Elektronik eşyaların temizliğinde lekesiz, berrak bir görüntü olması gerekir. İşte elektronik eşyalarınız ve sık sık kullandığınız elektronik eşya aksesuarlarınız için en doğru temizlik tüyoları:
Tozlu televizyonlar

Televizyonunuz ilk bakışta tozlanmamış gibi görünse de parmağınızı ekran üzerinde gezdirdiğinizde biriken toz miktarı sizi hayli şaşırtabilir. Çünkü televizyon ekranı oluşturduğu manyetik alan nedeniyle tozu adeta mıknatıs gibi çeker. Televizyon temizliğinde berrak ve lekesiz bir görüntü elde etmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:
Öncelikle televizyonun fişini çekin.
Musluk suyu televizyon ekranında çizilmelere neden olabileceği için kaynamış ve oda ısısına gelmiş su kullanın. İçme suyu da kullanabilirsiniz.
Pamukçuk bırakmayan bir bez kullanın. Mikrofiber bu anlamda oldukça işinize yarayacaktır.
Bezi hafif nemlendirerek önce tv kasasını daha sonra ekranı silin ve son olarak kuru bir mikrofiber bezle kurulama yapın.

Televizyon temizliğini haftada en az 2 kez yapmanız cihazınızın ömrünü uzatır. Özellikle televizyonun arkasında kalan ulaşılması zor aparat giriş çıkışlarının ayda 1 kez kuru bir bezle, gerekirse elektrik süpürgesi düşük devirde çalıştırarak tozunu alabilirsiniz.
Tozlu ve lekeli bilgisayarlar

Tüm gün elinizin altında olan bilgisayarın ekranında ve tüm kasasında parmak izleri oluşur. Bilgisayar başında bir şeyler atıştırırken kırıntılar klavyede, tuşların arasında sıkışıp kalır. Yani bir bilgisayar kullanıcısının yapması gereken sadece lekeleri ve biriken toz zerreciklerini ortadan kaldırmak değil, cihazı iyi bir şekilde dezenfekte etmek olmalıdır. Ancak kesinlikle bilgisayar temizliğinde köpüklü ve deterjanlı bir dezenfekte yöntemi uygulanmamalıdır. Bilgisayarınızı hem parmak izlerinden kurtarmak hem de sağlıklı bir şekilde dezenfekte etmek için sırasıyla şunları yapabilirsiniz:
Bilgisayarın elektriğini kesin ve bilgisayarı kapatın.
Yarım çay bardağı elma sirkesini 2 su bardağı içme suyu ile karıştırın ve bezi bu suyla ıslatın.
Sirkeli bezle bilgisayar ekranını ve klavyeyi silin. Elektronik aksamın su ile temas etmemesini sağlayın.
Bilgisayarın tamamını iz yapmayan ve kalıntı bırakmayan bir bezle kurulayın.

Eğer bilgisayarınızın başında uzun saatler geçiriyorsanız cips ve kuruyemiş kırıntıları ile başınız dertte demektir. Klavyenizin tuşları arasına sıkışan kırıntıları yumuşak kıllı bir fırça ile temizleyebilirsiniz. Küçük çöpleri tuşlar arasından çıkarmanın bir diğer yolu da koparacağınız küçük bir banttır. Bandı klavye aralıklarına sokarak çöplerin banda yapışmasını sağlayabilirsiniz.
Cep telefonları bakteri taşıyor

Günümüzün vazgeçilmez teknolojisi cep telefonu ve tabletlerin sağlığımızı tehdit edecek derecede bakteri taşıdığını biliyor muydunuz? Gün içinde birkaç kez temas ettiğiniz madeni ve kağıt paralar, kapı kolları, toplu taşıma araçlarının tutamakları gibi nesneler fazlasıyla mikrop barındırdığından siz her ne kadar el temizliğinize dikkat etseniz de elinizden düşürmediğiniz cep telefonuz bu bakterilerle tanışmak zorunda kalıyor. Bu nedenle yüzünüzle temas eden, bazen de çocuğunuzun çizgi film izlediği cep telefonunuzun temizliğine özen göstermeniz gerekiyor. Cep telefonu ile ayın kaderi paylaşan tablet bilgisayarınızın temizliği için şunları mutlaka yapmanızı öneririz:
Cep telefonu ve tabletleri her gün sirkeli suyla nemlendirilmiş bezle silin.
Temizlikte mutlaka kaynamış ve soğutulmuş su ya da içme suyu kullanın.
Deterjanlar telefon ve tablet ekranındaki kaplamaya zarar verebilir. Partiküllü temizleyiciler yerine yumuşak bir köpüğe sahip beyaz sabun bu temizlikten olumlu sonuç almanızı sağlar.
Beyaz sabunu içe suyu ile seyrelterek sirke ilave edin. Bezi ıslatarak cep telefonu ve tabletinizi silin. Duru suyla tekrar silin ve iz yapmayan bir bezle kurulayın.
Ekranın lekesiz ve parlak olması için gözlük bezi temizliğinde kullanılan minik bezlerden tercih edebilirsiniz.
Elektronik eşyaların aksesuarlarını unutmayın

Cep telefonu kulaklığı, televizyon ve klima kumandası, mouse gibi sık kullanılan ve her an elinizin altında olan elektronik eşya aksesuarlarının da temizlenmesi gerekiyor. Ev içinde herkesin kullandığı, elden ele dolaşan eşyaların bakteri yuvası olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kirleri sökmede etkili bir madde olan karbonat ve antibakteriyel özelliğe sahip sirke ve içme suyu ile hazırlanan bir karışım sayesinde kulaklık, kumanda, mouse gibi aksesuarlarınızı dezenfekte edebilirsiniz. Evinizdeki ve iş yerinizdeki bu tür aksesuarları temizlemek için; iz yapmayan mikrofiber bezi 1 çay kaşığı karbonat, yarım çay bardağı elma sirkesi ve 1 çay bardağı su ile hazırladığınız su karışımı ile ıslatarak güzelce silebilir ve kurulayabilirsiniz.

Hijyen konusunda ihtiyacınız olan tüm malzemeleri CarrefourSA’da bulabilirsiniz. Evinizin tasarrufu için pratik çözümler, nefis yemek tarifleri, sağlıklı bir hayat için bilmeniz gerekenler, güzellik ve bakım tüyoları, dekorasyon önerileri, hayatınızı kolaylaştıracak pratik fikirler ve püf noktalarını bloğumuzdan takip etmeye devam edin.