18 Ekim 2019 Cuma

Evde Enerji Tasarrufu Yapmak İçin 33 Pratik Öneri

Dünya üzerindeki enerji kaynaklarının giderek tükenmesi enerji tasarrufu hakkında
bilinçlenmeyi gerektiriyor. Bu konuda beyaz eşya firmalarının yüksek enerji tasarruflu ürünler tasarlaması, televizyonda enerjinin doğru kullanımı hakkında kamu spotlarının yayınlanması, televizyon programlarında enerji tasarrufu için basit önerilerin verilmesi ile bilinçlenme sağlanıyor.
Evde enerji tasarrufu yapabilmek için satın aldığınız beyaz eşya ve tasarruflu lambaları doğru şekilde kullanmadığınız takdirde bu ürünlerden beklediğiniz faydayı sağlayamazsınız. Ancak aydınlatmada, elektrikli ev aletleri kullanımında, ısınmada, mutfakta ve banyoda belli kurallara uyarsanız, evinizde az enerji harcar, çevrenin ve doğal kaynakların korunmasında büyük rol oynarsınız. Bunun için yapabileceğiniz 33 pratik öneriyi dikkate almanızda fayda var:

Aydınlatmada enerji tasarrufu

Aydınlatmada tasarruflu ampullerin kullanımı ile elektrik tüketiminde önemli oranda düşüşler görülüyor. Bunun yanında ışıkları bilinçli bir şekilde kullandığınızda, özellikle karanlık gün sayısının fazla olduğu şu günlerde evinizde yüksek oranda enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 1. Ev içinde kullanmadığınız alanların ışıklarını boş yere açık bırakmak önemli bir enerji kaybıdır. Hava aydınlıkken yapabileceğiniz işleri hava karardığında yapmak da fazla enerji tüketiminde tasarruf sağlar.
 2. Özellikle dekorasyon amaçlı kullanılan aydınlama ürünlerinde şapkalı avize, abajur ve lambaderlerde koyu renk seçilmemelidir. Bu tip ürünlerde başka aydınlatma ürünlerine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Açık renkler ışığı daha iyi geçirir ve ışığı kısarak daha tasarruflu bir enerji kullanımı yapmış olursunuz.
 3. Tasarruflu ampuller %85 enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.
 4. Bulunduğunuz mekanda herhangi bir iş yapmıyorsanız, tavan aydınlatma armatürü kullanmak yerine, kısmi aydınlatma yapabilirsiniz.
 5. Avizede birkaç tane ampul kullanmak yerine tek ve büyük ampul kullanmak enerji tasarrufu sağlar.

Elektrikli ev aletlerinde enerji tasarrufu

Beyaz eşyalarda enerji tasarrufunun sağlanması öncelikle A sınıfı ile olur. A++ ve A+++ gibi enerji sınıfındaki elektrikli ev aletleri, en az elektrik ve su tüketen ürünlerdir.
 1. Buzdolabı kapağını uzun süre açık tutmayın ve kapağı gün içinde sık sık açıp kapatmayın. Bu, buzdolabının soğutma işlemi yapmak için daha fazla enerji harcamasına neden olur. Kapağın aralık kalıp kalmadığına dikkat edin.
 2. Buzdolabını ocak, radyatör gibi ısı üreten elektronik eşyalardan uzak bir yere koyun.
 3. Buzdolabı soğutmasında mevsimsel ayarlamalar yapın. Kışın daha düşük ısıda, yazın daha yüksek ısıda soğutma yapabilirsiniz.
 4. Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam kapasite doldurarak çalıştırın. Az ve sık yıkama ile yüksek enerji harcarsınız.
 5. Çamaşır makinesinde yıkamaları 30 derece gibi ılık suda, durulamaları ise soğuk suda yapın.
 6. Çamaşırları, kurutma makinesinde kurutmaktansa asarak kurutmayı deneyin.
 7. Çamaşır ve bulaşık makinelerindeki yarım yük ve ekonomik modları daha az enerji tüketimi için tasarlanmıştır.
 8. Bulaşık makinesindeki yıkamaları 50 derecede yapın. Bu, enerji tasarrufu için en ideal ısıdır.
 9. Bulaşık makinesini tam kapasite doldurarak çalıştırın.
 10. Eğer klima kullanacaksanız, evinizin büyüklüğüne uygun ölçüde bir klima satın alın. Büyük klima yüksek enerji tüketimi demektir.
 11. Evde olmadığınız zamanlarda televizyonun ve modemin fişlerini çekin. Televizyon fişi takılı olduğunda bekleme modunda olsa da enerji harcaması yapar.
 12. Ütülerinizi biriktirerek yapmak önemli ölçüde enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Ütünün ısınması yüksek elektrik harcaması anlamına gelir.
 13. Elektrik süpürgesinin torbası doldukça emme gücü artar ve daha çok elektrik tüketir. Bu nedenle torbasını sık sık temizleyin.

Isınmada enerji tasarrufu

Kombi kullanımı elektrik, doğalgaz ve su kullanımının aynı anda yapılması demektir. Bu bakımdan enerji tasarrufu büyük ölçüde ısınma ile olur.
 1. Alacağınız kombiyi evinizin büyüklüğüne göre alın. Büyük bir kombiyle yüksek enerji tüketimi yaparsınız.
 2. Elektronik ateşlemeli kombiler enerji tasarrufu sağlar.
 3. Kombiyi sürekli kısık ayarda kullanın. Evde olmadığınız zamanlarda kapatmanız, evinizi ısıtmak istediğinizde daha yüksek enerji harcamasına neden olur.
 4. Kombiyi dolap içine koymayın.
 5. Kış öncesi radyatörlerdeki havayı alın. Radyatördeki hava, evinizin ısınmamasına ve kombiyi yüksek ısıda yakmanıza neden olur. Bu da fazla enerji tüketimi demektir.
 6. Doğalgaz sobalarının filtresi aylık olarak temizlenmelidir. Kirli bir filtre ile çalışan doğalgaz sobası, fazla enerji harcar.

Mutfakta enerji tasarrufu

Mutfakta enerji tasarrufunun yüksek enerji tasarrufu sağlayan beyaz eşyalar kullanırken, aynı zamanda doğru pişirme teknikleri uygulayarak da enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 1. Tencere kapağını sık sık açıp kapatmak ve kapağı kapatmadan yemek pişirmek buhar kaybına, sonuç olarak yemeğin geç pişmesine neden olur. Bu da yüksek enerji harcama anlamına gelir.
 2. Tencereye uygun büyüklükteki ocak gözünde yemek pişirmek gerekir. Küçük bir tencereyi büyük göze koymak, ısının büyük bir kısmının dışarı gitmesine ve enerji kaybına neden olur.
 3. Uzun pişme süresi olan yemekleri en kısa sürede pişirmenin yolu düdüklü tencerelerdir.
 4. Çelik tencerelerde yemek pişirmek diğer materyaldeki tencerelere göre %35 tasarrufludur.
 5. Fırın çalışırken kapak sık sık açılıp kapatılmamalıdır. Bu şekilde fırına soğuk hava girer ve yemeğin pişme süresi uzar. Bu da yüksek enerji harcamak demektir.
 6. Yemekleri soğumadan buzdolabına koymayın. Yemeği buzdolabına sıcakken koyarsanız, buzdolabının içinde ortam ısınır ve çalışmak için daha çok enerji harcar.
 7. Kışın mutfak, ocak ve fırın kullanımı ile yeterince ısınacağından, buranın radyatör ayarı diğer radyatörlere göre düşük tutulabilir.

Banyoda enerji tasarrufu

Banyoda su tasarrufu önce gelir ve dünyada temiz su kaynaklarının giderek azaldığı düşünülürse enerji tasarrufunda önceliklerinizden biri de banyodaki su kullanımı olmalıdır.
 1. Banyo yaparken küveti doldurmak yerine duş almak %30 su tasarrufu elde edersiniz.
 2. Duş alma sürenizi 1 dakika kısalttığınız takdirde 9 litre, dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatırsanız 11 litre su tasarrufu sağlarsınız.
 3. Duş başlığınızı tasarruflu duş başlığı ile değiştirirseniz, su kullanımını 20 litreden 9 litreye düşürebilirsiniz.
Aile bütçenize katkıda bulunmak, doğal enerji kaynaklarını korumak ve enerji tasarrufu yapmak için önerdiğimiz 33 maddeyi uygulayabilir, enerji tasarruflu lambalar ve beyaz eşya ürünleri için CarrefourSA hipermarketlerini ziyaret edebilirsiniz. Pratik bilgiler ve eviniz için her konuda önerilere bloğumuzdan ulaşabilirsiniz.