19 Ekim 2019 Cumartesi

Evinizde Isı Tasarrufunun 7 Yöntemi

Evinizde Isı Tasarrufunun 7 Yöntemi
Kış ayları sizin için de faturaların alıp başını gittiği bir dönem mi demek? Evinizi ısıtmak için servet harcamak zorunda kalıyorsanız vereceğimiz tüyoları kesinlikle uygulamanızı tavsiye ederiz.

Kış soğukları başladı ve evinizin ısı tasarrufuna ihtiyacı var. Aksi halde artan yakıt faturanız diğer harcamalarla birleştiğinde bütçenizi zorlayabilir ve önemli harcamalarınızı kısmak zorunda kalabilirsiniz. Oysa birkaç basit malzeme ve püf noktası ile ısı tasarrufu sağlayabilir ve evinizde soğuk kış günlerinde sıcacık bir atmosfer sağlayabilirsiniz. Isı tasarrufunda baloncuklu naylonlar, çatı bakımı, radyatör bakımı, eşyaların doğru konumlandırılması gibi önemli bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.
Isıtan baloncuklarHani kırılacak bir eşyayı zarar görmeden taşımak için etrafına sardığımız, işimiz bittiğinde de baloncuklarını patlatıp stres atmaya bayıldığımız naylonlar vardır… işte o balonlu naylonlar evinizde kendi kendinize ısı yalıtımı sağlamanız için bire birdir. Pencerelerinizin iç kısımlarını boydan boya bu naylonlarla kaplamak evinizin ısısında büyük fark yaratacaktır. Görüntü açısından çok iddialı olmadığını biliyoruz. Ancak ısıyı evinizde tutmak dışarıdaki soğuğa da engel olmak istiyorsanız en azından çok göz önünde olmayan pencerelerinizi kaplayabilirsiniz. Sonbaharda yapıştırıp ilk bahara kadar çıkarmayabilirsiniz. Bu naylonu cama yapıştırmak için tek ihtiyacınız olan ise sprey şeklince cama biraz su sıkmak. Ardından balonlu naylonu hemen yapıştırıp biraz baskı uygularsanız hemen yapıştığını göreceksiniz.
Çatı kontrolü

Yağışlar ve soğuk havalar yaklaşırken yaptırılması gereken çatı kontrolü birçok kişi tarafından ya ihmal edilir ya da maliyet düşünülerek atlanır. Oysa çatınızı kontrol ettirmeniz sizi daha sonra olabilecek daha büyük maliyetlerden kurtarabilir. Çatının evin ısısını olumsuz etkilemesi için tavandan su damlaması gerekmez. Bakımı yapılmamış bir çatı tavanınızın devamlı nemli kalmasına sebep olabilir. Bu nem evin ısını etkilediği gibi rutubet sonucu küflenmeye kadar etkili olabilir. Bu da sadece bir ısınma problemi olmaz. Aynı zamanda bir sağlık problemine dönüşür
Radyatör vanası desteğiTermostatik özellikli radyatör vanaları biraz maliyetli olduğundan ısıdan tasarruf etmede geri planda kalabiliyor. Oysa ilk seferde vereceğiniz o para sizi uzun dönemde çok büyük maliyetlerden kurtarabilir. Isıda verimliliği arttırmak için ayrıca radyatörlerin arkasını ısıyı yansıtması için alüminyum ile kaplayabilir, radyatörlerin üstünü ve önünü ise herhangi bir şey ile kapatmayarak ısı dengesine katkıda bulunabilirsiniz.

Isı tasarrufunda kalorifer peteklerinin temizliği de önemli bir faktördür. Kalorifer petekleri nasıl temizlenir? merak ediyorsanız ev dekorasyonundan giysi dolaplarına kadar önemli püf noktalarını A’dan Z’ye Kışa Hazırlık Tüyoları blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.
Soğuk havaya engel

Pencerenizin önünü kaplamanız bazen yeterli olmayabilir. Kapı ve pencerelerin açılıp kapanma yerlerinde zamanla aşınmalar meydana gelir ve bu aşınma içe soğuk havanın girmesine sebep olur. Bunun önüne geçmek için kapı ve pencerelerin çevrelerini sünger şeritlerle kaplayın. Bu süngerleri uygun fiyata istediğiniz ölçüde topluca alabilirsiniz. Oda ısısında büyük fark olduğunu göreceksiniz.
Boşluklara yamaDuvar veya pencere kenarlarında zamanla meydana gelebilecek çatlamış bölgeler de dışarıdan hava girmesine sebep olabilir. Bu bölgelerden kurtulmak için tüm duvara tadilat gerekmez elbette. Böyle çatlaklar için özel hazırlanmış yapı dolgu malzemeleri en azından bir kış için sizi idare edecektir. Bu malzemeler de yine oldukça uygun fiyatlara alınabilir.
Kapı altlarındaki boşluğa dikkat

Kapıların altındaki boşluklar odalar arası hava akımına aracı olurlar. Bu sebeple eğer evinizde kullanmadığınız için peteğini kapalı tuttuğunuz bir odanız varsa o odanın kapı altındaki boşluğu mutlaka kapatmalısınız. Üstelik bunu gayet dekoratif bir görüntü elde ederek de yapabilirsiniz. Kapı eni uzunluğunda keseceğiniz bir kumaşı rulo olacak şekilde dikip, içini elyaf gibi bir malzemeyle doldurduktan sonra ağzını kapatabilirsiniz. İsterseniz kendi yaptığınız bu hava engelinin üzerine de çeşitli desenler yapabilirsiniz.
Kendinizi ısıtınTüm önlemleri alıp evinizde ısı tasarrufunu sağladığınız halde önce kendinizi sıcak tutmanız gerektiğini unutmayın. Sonuçta kış mevsimindeyiz evde kısa kollularla gezmek zorunda olmadığınızı biliyorsunuz. Evde ortalama bir sıcaklık elde ettikten sonra zaman zaman üşürseniz sıcak içecekler için, kalın ve yünlü kıyafetler giyin, ayaklarınızı kışlık patiklerden çıkarmayın. Ayrıca sıcak su torbalarının kış mevsimi boyunca iyi birer arkadaş olabileceğini hatırlayın.

Kış boyunca ısı tasarrufundan beslenme alışkanlığına kadar ihtiyacınız olan önemli bilgileri bloğumuzdan takip etmeye devam edin.