7 Ekim 2019 Pazartesi

hayat pahalılığına isyan eden bir ekşi yazarı okunma rekorları kıran bir yazı yazmış

kaynak:
https://eksisozluk.com/entry/96233073


canımızı mı alacaksınız artık lan, nedir derdiniz? bir kutu bebek maması 135 lira olur mu?

yahu ben anlamıyorum şu emperyalist dış güçler tarafından işgal edildik, the east turkey company falan kuruldu da bizim mi haberimiz yok?

bakkaldan, marketten 100 lira söğüşlenmeden çıkma ihtimali bile yok. akşam atıştırırız diye çerez almak yürek ister. çerez bile lüks mü artık arkadaş?

en son leopold gelsin, elimizi kolumuzu da kessin artık, iş o noktaya vardı.

not: şükret diyen alçaklar var. şükretmiyorum kardeşim. ben idare ediyorum. benim evime iki maaş giriyor, alçak ve gözü dönmüş ev sahipleri sayesinde ev aldık, ev kredimizi ödeyebiliyoruz. canımızın istediği bir şeyi iyi kötü alabiliyoruz ama şükretmiyorum. neden bu pahalı yaşama şükredeyim?

ben ülkem ve ulusum adına endişe ediyorum, üzülüyorum ve bu yüzden canıma tak etti. bu yüzden şükretmiyorum.

şimdi bir heyecanımız da var, yavrumuzu bekliyoruz. bebek bezine, bebek mamasına, çocuk kıyafetlerine bakınca kanım donuyor. ben belki idare ederim ama bu ülkede genç işsiz sayısı 10 milyonu geçmiş. öğretmenler atanamıyor. emekli 800-1000 lira para alıyor. asgari ücretin iki bin lira olduğu ülkede elektriğe bir yıl içinde %135 zam gelmiş. neden şükredeyim?

bir avrupalının, bir amerikalının 1 birime aldığı şeye biz niye 10 birim veriyoruz? onların en düşük yaşam standardı saydığı şeyler bizde neden lüks oluyor? avrupalı kendi özel zevki için evde bira yapar, farklı tatlar yakalamaya çalışır. sen burada bir biraya 12 lira para verirsin. vermemek için evde bira yapmayı öğreniyoruz. 1 kg soğana, patatese 10 liradan fazla para verdik. soğan üzerinden terörizm yapıldığını duydu bu kulaklar. kış yine geldi çattı. pazarın bu yılki hâli beni daha da çok korkutuyor. avrupa'da 10 avroya market alışverişi yapıyor adamlar. kıçı kırık bir ayakkabı 300-400 lira. avrupa'da 120 avro olan ayakkabı türkiye'de 900 lira. onların 20 bin avroya aldığı araba türkiye'de 150-200 bin lira! hatta daha fazla.

biz batı'yı örnek alalım derken bunu kastediyorduk. her alanda onlardan daha iyi olma azmimiz vardı. siz gelip batı'yı kötüleyip kötüleyip doğulu romantizmi pompaladınız. getirdiğiniz şey orta doğu cahilliği, yobazlığı ve fakirliğinden başka bir şey olmadı.

asıl siz şükredin. asıl siz dua edin elinizdekileri kaybetmemek için çünkü tuzu kuru olan sizsiniz. sıradan yurttaşın, hele ki yoksulun şükretme lüksü yok.