26 Ekim 2019 Cumartesi

Komşuda olaylar çığırından çıktı ölü sayısı artıyor

Irak'ta hükümet karşıtı gösterilerde 2. gün! Ölü sayısı 44'e yükseldi

Irak'ta önceki gün tekrardan başlayan hükümet karşıtı protesto gösterilerinin 2. gününde ölenlerin sayısı 44'e yükseldi. Bağdat'ta ise bugün 25 kişi daha yaralandı. Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği güney illerinin bazılarına asker sevkiyatı yapıldı.Irak'ın başkenti Bağdat'ta yeniden başlayan hükümet karşıtı gösteriler ikinci gününde devam ediyor. Irak'ta artan işsizlik ve yolsuzluğu protesto için başlayan gösterilerde güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu ölü sayısı 44'e yükseldi. Halk artan şiddet olayları karşısında başta başkent Bağdat olmak üzere büyük kentlerde oturma eylemi başlattı.

Başkent Bağdat'ta hükümet konakları ve yabancı misyonların yer aldığı Yeşil Bölge'ye giden ve Cumhuriyet köprüsü üzerindeki barikatı aşmaya çalışan protestoculara güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu en 25 kişinin yaralandığı belirtildi. Görgü tanıkları çok sayıda protestocunun güvenlik güçlerinin gerçek mermi ve gaz bombası kullanması sonucu yaralandığını ifade etti.

GÖSTERİCİLER, YÜZEREK YEŞİL BÖLGEYE GEÇMEYE ÇALIŞTILAR

Protestocular, parlamento ve diğer hükümet binalarıyla yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge'ye girmeye çalışıyor ancak bu girişimler güvenlik güçlerince kurulan beton bariyerler, gaz ve ses bombalarıyla engelleniyor.
Bir grup gösterici de Dicle Nehri'nden yüzerek bölgeye ulaşmayı denedi ancak askeri birliklerin engeliyle karşılaştı.
Irak hükümetinden, Bağdat'ı sarsan ve güney kentlerde de devam eden gösterilerle ilgili henüz açıklama yapılmadı.
Hükümetin internet ve sosyal medya mecralarına uyguladığı blokaj ise sürüyor.
Iraklılar, internet bağlantısının aşırı zayıf olmasından ve seslerinin dış dünyaya erişmemesinden yakınıyor.
Irak halkının, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle 1 Ekim'de başlattıkları gösteriler yaklaşık bir hafta sürmüş, cuma sabaha karşı yeniden başlamıştı.