18 Ekim 2019 Cuma

Limonlu Suyun Faydaları


Günde bol bol su içmek önemli. Peki ya limonlu su? Kabuğu kadar suyunun da faydalı olduğu limon, suyla karışınca tam bir şifa kaynağı oluveriyor. Her gün bir bardak limonlu su içerek güne enerjik başlayabilir ve kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz.

Limonlu su sağlığınız için oldukça yararlı. İşte en önemli 12 faydası;
C vitamini ve potasyum bakımından zengin olan limon suyu, bağışıklık sistemini güçlendirir.
Vücutta iltihapların oluşmasını önler. Ayrıca iltihap oluşmasına sebep olan, eklemlerde bulunan ürik asiti yok eder.
Kilo vermenize yardımcı olur.
Sindirime yardımcı olur. Sindirim sistemini toksinlerden arındırır ve midede oluşan yanma ve şişkinlik gibi problemlerle savaşır.
Taze ve ferah bir nefes için oldukça etkilidir. Nefesinizin kötü kokmasını önlerken, dişeti iltihaplarının ve diş ağrılarının geçmesine yardımcı olur. Fakat limonu direk dişinize sürmemeye dikkat edin, aksi halde diş minesine zarar verebilirsiniz. Dişlerinizi limonlu su içtikten sonra fırçalayın, etkisini fark edeceksiniz.
Gribal enfeksiyonlara karşı da güçlü bir savaşçı. Ilık limonlu su boğaz ağrısı, nezle gibi hastalıklara iyi gelir.
Limon, alkali değeri en yüksek meyvelerden biri olması sebebiyle PH değerini dengeler. Ayrıca içeriğindeki sitrik asit vücutta asit oluşumuna sebep olmaz. Her gün limonlu su içtiğiniz takdirde vücudunuzdaki toplam asit miktarı da zamanla azalacaktır.
Kafeini azaltmak isteyenler için birebirdir. Sabahları bir fincan kahve yerine ılık limonlu bir su içtiğinizde öğleden sonra rehavetinden eser kalmayacak. Böylece kafeine olan ihtiyacınız da azalacak.
Enerjinizi arttırır, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Limon kokusunun sakinleştirici etkisi sayesinde, depresyon, endişe vb. olumsuz duyguları üzerinizden atarak kendinizi daha mutlu ve zinde hissedebilirsiniz.
Cilde iyi gelir. Limon suyu güçlü bir antioksidan olarak cilt lekelerini azaltıp ciltteki kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Uzun süredir geçmeyen yara izlerine limon suyu sürdüğünüzde etkisini göreceksiniz
Böbrekleri ve karaciğeri temizler.
Potasyum kaynağı olan limon, kalp, sinir ve beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar. Muz sevmeyenler için ideal bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz.