18 Ekim 2019 Cuma

Mevsimsel Gripten Korunmak İçin 5 Öneri


Mevsim geçişleri herkes için hastalık tehdidi oluşturur. Ani hava değişiklikleri, kalabalık toplu taşıma araçları, iş-okul yoğunluğunda yaşanan uyku düzensizliği ve dengesiz beslenme gribe yakalanma olasılığını artırmaktadır. Peki mevsimsel gripten korunmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Mevsimsel geçişlerde sık sık karşılaştığımız grip, birçok kişinin korkulu rüyası. Yüksek ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı ile kendini gösteren, dikkat edilmediğinde iyileşme süresi hayli uzayan grip, bağışıklık sisteminin çökmesine de neden oluyor. Bilimsel adı Rhino olan ve hapşırma, baş ağrısı, yüzde ve kulaklarda basınç hissi, tat ve koku hissinde azalma, öksürük, halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteren gergedan gribi gibi ciddi bir mevsimsel hastalıktan uzak durmak için günlük yaşantınızdan tüm riskleri ortadan kaldırmanız gerekiyor.

Grip olmamak için güçlü bir bağışıklık sisteminizin olması gerekir. Bol bol kış çorbası içmek, kuruyemiş tüketmek, egzersiz yapmak, kaliteli uyumak bağışıklığınızı güçlendirir. Grip nedeniyle yorgan döşek yatmak istemeyenler için sıraladığımız 5 öneri sayesinde mevsim geçişlerini güçlü bir bağışıklık ile sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz.

1. Hijyene dikkat edin

Paçavra gribi, gergedan gribi, domuz gribi gibi toplumda en yaygın görülen mevsimsel grip türlerinden korunmak için önceliğiniz her zaman hijyen olmalıdır. İş yerinizde, evinizde ve toplu taşıma araçlarında öncelikle el temizliğine önem vermelisiniz. Günlük yaşantınızda ellerinizi temiz tutmak için bol sabunlu suyla yıkamaya özen gösterin ve eğer para, klavye, kapı kolu, otobüs tutacağı gibi enfekte nesnelere dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. İş yerinizde hijyen için; ofis malzemelerinizi temiz tutun ve eşyalarınızı başka kişilerle ortak kullanmayın. Çünkü; günlük hayatta bakterilerin büyük çoğunluğu elden ele dolaşan eşyalarda barınmaktadır.

Ellerinizin kirli olduğunu düşünüyorsanız, elinizi ağır, burun bölgesine değdirmeden yıkamalısınız. Çünkü grip virüsü ağız ve burun yoluyla hızlı bir şekilde vücuda yayılır.

Eğer ev içinde gripli bir kişi varsa el havlusunu ayırmalı ve hasta, diğer kişilerle yakınlaşmamalıdır. Öksürük ve hapşırıkta tek kullanımlık peçeteler kullanılmalı, gerekirse hasta kişi maske kullanmalıdır.

2. Kalabalık ve havasız ortamlarda bulunmayın

Kalabalık ve havalandırması yetersiz bir ortam, grip virüsünün en sevdiği yaşam alanıdır ve bunun için en uygun ortam toplu taşıma araçlarıdır. Eğer her gün toplu taşıma aracına biniyorsanız, inmeniz gereken duraktan birkaç durak önce inin. Bu sayede kalabalık ortamlardan uzaklaşırsınız. İş yerinizde sık sık klima kullanılıyorsa, klima bakımından yetkili kişilere klimanın bakımı konusunda uyarmanızı tavsiye ederiz. Çünkü; kapalı ortamın havasını temizlemesi gereken klima görevini yerine getiremiyorsa, grip virüsünün içeride dolaşması ve hava yoluyla vücudunuza ulaşması an meselesidir.

Evde bir kişi grip olduğunda virüsün diğer kişilere ulaşması kaçınılmaz gibi görünse de bazı önlemler alarak riski ortadan kaldırabilirsiniz.

3. Açık havada yürüyüş yapın

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak açık havada yapılan yürüyüşlerin hastalıklara yakalanma riskini azalttığını göstermektedir. Yürüyüş sayesinde kan akışı ve metabolizma hızlanır, böylece vücudunuz hızla kendini yeniler. Açık havada yapılan yürüyüşler, özellikle kış aylarında depresyona meyilli olmamak için tedavi edicidir. Çünkü bu basit egzersiz sayesinde vücudunuzda mutluluk hormonu salgılanır. İşten eve giderken birkaç durak önce inebilirsiniz. Böylece iş stresini de üzerinizden atarsınız.

Düzenli yürüyüşler bağırsak hareketliliğinde, bağışıklığın güçlenmesinde, kalp damar sağlığının korunması ve kolesterolün dengelenmesinde de faydalıdır.

4. Günde en az 7 saat uyuyun

Yorgunluk, bağışıklık sistemini kötü yönde etkiler. Bağışıklığınızın zayıf olması ise grip virüsünün etkisini gösterebilmesi için ideal ortamı yaratır. Düzenli bir gece uykusu ile dinlenmeli ve kaliteli uyumanız grip virüsüne karşı savaşmanız için gereklidir. Gece uykunuz en az 7 saat olmalıdır. Kaliteli bir gece uykusu için yapılması gerekenler şunlardır:
Yatak odası karanlık olmasın.
Yatak odasında cep telefonu bulundurmayın, odada televizyon varsa fişini çekin.
Uyumadan önce yatak odasını havalandırın.
Yemek yedikten hemen sonra yatmayın.
Her gün aynı saatlerde uyuyun.

5. Dengeli beslenin

Vücudunuzun grip virüsü ile savaşabilmesi için bağışıklığınızın güçlü olması gerekir. Bunu da en iyi sağlıklı beslenme düzeni oluşturduğunuzda hayata geçirebilirsiniz. Grip hastalığından korunmak için mevsiminde meyve ve sebze tüketmeye özen göstermelisiniz. Ispanak, patlıcan, havuç, karnabahar, brokoli, portakal, elma, nar, greyfurt, kivi gibi vitamin ve mineral deposu besinlerin yanında lif kaynağı baklagiller ile beslenme programınızı oluşturmalısınız.

Gripten korunmak için haftada en az 2 kez balık tüketmelisiniz. Balıktaki zengin yağ ve Omega 3 sayesinde grip virüsüne karşı korunur, bağışıklığınızı güçlendirirsiniz. Güçlü bir bağışıklık sistemi için yemeniz gereken bir diğer besin ise kırmızı ettir. Vücudunuz için temel protein kaynağı olan kırmızı et, aynı zamanda A, C, E ve B12 vitaminleri de içerdiğinden enfeksiyonlara karşı savaşmanızı sağlar.

Grip olsanız da olmasanız da güçlü bir bağışıklık sistemi için kuruyemiş tüketmeyi ihmal etmeyin. Her gün ceviz, badem, fındık, fıstık gibi kuruyemişler ve kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm gibi kuru meyveler tüketirseniz gribe yakalanma riskini azaltmış olursunuz.

Narenciye tüketmek mevsim geçişlerinde kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliktir. Hasta olmamak ve hasta olsanız bile çabuk iyileşmek için bol bol narenciye tüketerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.