18 Ekim 2019 Cuma

Şişkinlik ve Gaz Oluşumundan Nasıl Korunabilirsiniz?

Karın şişkinliği ve gaz sorunu hemen hemen pek çok kişide sıklıkla görülen sağlık problemlerinin başında geliyor. İnsanı hem fiziksel hem psikolojik açıdan rahatsız eden bu durum, dengesiz beslenme, yanlış yeme alışkanlıkları, sindirim sistemindeki bozukluk ve stres gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.
Bu rahatsızlığı önlemek için yapmamız gereken ise yediklerinize dikkat etmek. Yemek yerken hava yutmamak için hızlı yemekten kaçınmalı, sindirim sistemini yormamak için az ve sık yiyip lokmaları iyice çiğnemeliyiz.
Hazmı zor ağır yiyecekler yerine hafif, az yağlı yiyecekler tüketmeyi alışkanlık haline getirmeli, hangi yiyeceklerin size rahatsızlık verdiğini tespit etmeye çalışmalısınız. Lif açısından zengin sebze, meyve, tahıl gibi gıdalara ağırlık vererek de bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayabilirsiniz.
Gaz problemi yaşadığınız dönemlerde;
  • Yemekten önce yavaş yavaş bir bardak oda sıcaklığında su için.
  • Zencefil hem gaza, hem de şişkinliğe karşı oldukça etkili bir bitki. Özellikle zencefil çayı hazmı kolaylaştırarak şişkinliğe iyi gelir. Çayınızı taze zencefil veya toz zencefilden hazırlayabilirsiniz. Taze zencefil bir nebze daha faydalı olacaktır. Toz zencefilin tadı biraz acı gelirse, bal ve limon ile tatlandırabilirsiniz.
  • Nane limon mide gazı deyince ilk akla gelenlerden biridir. Nane çayı spazm giderici özelliği ile şikayetleri azaltabilir.
  • Yiyeceklerinizin içinde keten tohumuna yer verin. Keten tohumu bağırsakları yağlayan ve onlara iyi gelen lifler içerir.
  • Sindirime yardımcı enzimler ve yararlı bakteriler içeren lahana turşusu midenize iyi gelebilir.
  • Şişkinliğe iyi gelen bir başka yiyecek ise muz. Potasyum bakımından zengin olan muz, vücudun sodyum seviyesini dengede tutarak şişkinlikle baş etmeye yardımcı olur.
  • Bir kase kahverengi pirinç ya da darı yiyebilirsiniz. Bu iki gıda, yararlı bakterilerin üremesini sağlayan lifler içerdiği gibi aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzene sokar.
  • Hazmı kolaylaştıran ve şişkinliği hafifleten bir diğer besin ise ananas. Ananasın içeriğindeki bromelain maddesi gaz probleminizin giderilmesine yardımcı olur.
  • Lifli gıdalar yemeye özen gösterin. Keten tohumu, barbunya, brokoli, çilek gibi yiyecekleri gönül rahatlıkla tüketebilirsiniz.
  • Soğan, brüksel lahanası, karnabahar, süt, kuşkonmaz, sakız ve işlenmiş, paketlenmiş gıdalardan kaçının. Bu gıdalar bağırsaklarda gaz birikimine ve karın şişkinliğine neden olur.