21 Ekim 2019 Pazartesi

Türkiye'de medya ne kadar yalan haber yapıyor

Reuters Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre Türkiye, dezenformasyon ve sahte haberin en çok görüldüğü ülke. Ayrıca internette siyasi görüşlerini açıklamaktan en çok Türkiye’deki kullanıcılar çekiniyor. Sebep ‘yetkililerle sorun yaşama’ ihtimâli.
Oxford Üniversitesi Reuters Enstitüsü 2018 ‘Dijital Haberler Raporu’nu Londra’da düzenlenen bir panelle kamuoyuna duyurdu. Araştırma, sene başında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 37 ülkeden 74 bin haber tüketicisi ile yapılan online ankete dayanıyor. Raporun bu seneki odak konuları sosya medya ve mesajlaşma, haber için ödeme, dezenformasyon ve marka güvenirliği. Öne çıkan bulgular şöyle:

Sosyal medyaya güven sarsıldı

– Haber için sosyal medya kullanımı dünya çapında düşüşte. Rapor, bunun başlıca nedenini Facebook’un değişen algoritması ve kullanıcıların kişisel bilgilerin gizliliğinden duyduğu endişe olarak gösteriyor. Buna karşılık Twitter, WhatsApp, Instagram ve Snapchat gibi alternatif platformlar yükselişte.
– Türkiye’de kullanıcılar whatsapp’ı (%30) haber paylaşımında daha güvenli buluyor. Twitter ve Youtube kullanımının ise geçtiğimiz seneye oranla önemli oranda arttığı anlaşılıyor.