28 Ekim 2019 Pazartesi

Volkswagen Türkiye fabrikası için Passat iddiası!

Yeni Volkswagen Passat ozelikleri / 2020 Volkswagen Passat
Manisa’da kurulması planlanan Volkswagen Türkiye fabrikasının Suriye’de düzenlediğimiz Barış Pınarı Harekatı nedeniyle askıya alındığını sizlere duyurmuştuk. VW’den resmi açıklama geçtiğimiz günlerde gelmişti.
Türkiye’nin en büyük rakibi olan Bulgaristan, Alman otomobil devine sunduğu teşviki artırdı. VW ise “Türkiye’ye kurulması planlanan tesis için beklemedeyiz. Yeni bir yer arayışı içinde de değiliz”  şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Passat üretimi, Volkswagen Türkiye fabrikasında yapılmayabilir!

Automotive News Europe tarafından paylaşılan bir haber tekrar tartışmaları alevlendirdi. Zira, Superb ve Passat’ın üretileceği Türkiye fabrikası yerine Volkswagen’in, Passat üretimini Slovakya’ya kaydıracağı iddia ediliyor.
1.4 milyar dolar değerindeki Türkiye yatırımı için resmi açıklamanın bu hafta gelmesi bekleniyor. Zira, Volkswagen denetim kurulu kararını vermek için bu hafta toplanacak. Otomobil devinin zamanı kısıtlı. Bunun nedeni ise, Almanya’nın Emden şehrinde bulunan ve hali hazırda Passat üreten fabrikanın, 2022 yılında tamamen elektrikli otomobil üretimine geçiş yapacak olması.
Eğer denetim kurulunun yaptığı toplantı sonrasında Türkiye için olumsuz bir karar alınırsa, üretimin VW’nin Slovakya, Bratislava’daki büyük fabrikasına kaydırılma ihtimali oldukça yüksek. Bu fabrikada şu anda VW Touareg, Audi Q7, Seat Mii ve Skoda Citigo gibi araçlar üretiliyor.
Kısacası Alman otomobil devinden gelecek olan resmi açıklamayı bekliyoruz.