17 Kasım 2019 Pazar

2019’un En Çok Okunan 6 Kitabı

Yılı bitirmemize çok kısa bir sürenin kaldığı şu günlerde geriye dönüp bakınca özellikle Türk edebiyatı adına bolca üretimin verildiği verimli bir yıl olmuş gibi görünüyor. Çoksatanlar listelerinde, Ahmet Ümit’ten İlber Ortaylı’ya kendi alanının önde gelen isimlerinin eserlerinin yanı sıra kişisel gelişime olan ilginin de hiç eksilmeden devam ettiğini görüyoruz. Gelin, 2019’un en çok konuşulan ve okunan kitaplarını daha yakından tanıyalım.

Aşkımız Eski Bir Roman

Yarattığı Başkomser Nevzat karakteriyle geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan ve daha çok polisiye romanlarıyla tanınan yazar Ahmet Ümit ’in merakla beklenen son kitabı Aşkımız Eski Bir Roman kısa bir süre önce yayımlandı ve 2019’un en çok okunan kitapları arasına üst sıradan giriş yaptı. Karmaşık cinayetleri çözerken insan ruhunun derinlerine de inen Başkomser Nevzat’ın okuyucular tarafından bu kadar sevilmesinin belki de en büyük nedenlerinden biri de sahip olduğu bu vicdanı. Bu kitap elinizden bırakamayıp bir solukta okuyacağınız türden.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Daha anlamlı bir hayat nasıl mümkün olur? Bu soruya kendi hayat deneyimlerinden yola çıkarak yanıtlar sunan İlber Ortaylı ’nın Bir Ömür Nasıl Yaşanır? adlı kitabı hepimizin bir türlü dışına çıkmaya cesaret edemediği konfor alanını terk ederek yaşamı yakalayabilmemiz için yol gösterici nitelikte. Kendi yolunu çizmek isteyen her yaştan herkesin başvurabileceği aydınlatıcı bir eser.

Camdaki Kız

Dışarıya çıktığınızda, toplu taşıma araçları ve kafelerde en çok okunduğuna şahit olduğumuz bir diğer yapıt ise Gülseren Budayıcıoğlu ’nun Camdaki Kız adlı romanı oldu. Duyguları içten ve sade bir şekilde okuyucuya geçirmeyi başaran Budayıcıoğlu bu kitabında aşkı konu ediniyor. Dışarıdan kusursuz görünen hayatların içinde kaderin en baştan nasıl çizildiği ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığına şahit oluyorsunuz.

Pia Mater

2019’un en dikkat çeken kitaplarından biri ise Pia Mater oldu. Tıp eğitimi alan ve öğretim görevlisi olarak çalışan sinirbilimci Serkan Karaismailoğlu ’nun kaleme aldığı Pia Mater, esprili dili ve nörobilime dair göndermeler yaptığı romanıyla 2019’un en çok konuşulan yazarlarından biri oldu. Yazarın nöro-roman olarak tanımladığı bu eser okuyucunun alışık olduğu roman türüne bambaşka bir alternatif sunuyor.

Bilinçaltının Gücü

Kişisel gelişim alanına gösterilen ilgiyle birlikte bu alana yönelik kitapları sık sık kitabevlerinin çoksatanlar raflarında görmeye alıştık. Ancak aralarından elle tutulur ve gerçekten kişisel gelişime katkısı olanları bu bollukta ayırt etmek kolay olmayabiliyor. İşte Joseph Murphy ’nin Bilinçaltının Gücü kitabı bu alana ilgi duyan herkesin okuması gereken kitaplardan. Dilimize yıllar önce çevrilmiş olmasına karşın halen popülerliğini koruyan ve 2019’da da en çok okunan kitaplar arasına giren bir kitap.

On Dakika Otuz Sekiz Saniye

Geçen yıl yayımlanan On Dakika Otuz Sekiz Saniye , 2019’un en çok okunan kitaplarının başında geliyor. Elif Şafak ’ın kaleme aldığı kitap, sıra dışı bir karakter olan Leyla’nın yaşadıklarını konu ediniyor. Ölüm kavramını bambaşka bir şekilde işleyerek okuyucuya yaşam ve ölüm arasındaki o ince çizgiyi aktarıyor.