17 Kasım 2019 Pazar

2020’de Öne Çıkacak 10 Teknoloji Trendi

Teknoloji büyük bir hızla ilerliyor ve Endüstri devrimi yaşanıyor. Bilim kurgu filmlerindeki teknolojilerin imkânsız olmaktan çıkacağı öngörülüyor. Önemli teknolojilerin yaşandığı 2019’un sonunda 2020’de karşımıza çıkacak teknolojiler merakla bekleniyor. 2020 yılında öne çıkacak teknoloji trendi konusunu bu yazımızda anlatıyoruz.
4. Sanayi Devrimi’nde 2020’de10 teknoloji ön planda olacak ve daha çok karşımıza çıkacak. İşte, çalışmaları devam eden 2020’de karşımıza çıkacak 10 teknoloji.

Yapay zeka teknolojileri

Akıllı makineler oluşturmayı amaçlayan bir bilgisayar bilimi olarak tanımlanan yapay zeka (Al), Google’ın arama algoritmalarından, otonom silahlara, IBM’nin yapay zeka programı olan Watson’a kadar pek çok şeyi kapsıyor. Dar Al olarak bilinen ve zayıf kategorisinde ele alınan yapay zeka türü, günümüzde karşımıza çıkıyor. Amazon, Google ve Microsoft gibi firmalar AI teknolojisini ürettikleri ürünlerde kullanıyorlar. Bilim dünyasının hedefi ise insan müdahalesi olmadan her soruna çözüm üretebilen güçlü Al sistemleri yaratmak. Bilgisayarların gücünü artıran ve karmaşık görevleri yerine getirebilen yapay zeka teknolojisi 2020’de özel görevler ve özelleştirilmiş davranışlar içeren hizmetlerle karşımızda olacak.

5G veri ağları

Yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi olan 5G, süper hızlı indirme ve yükleme hizmetiyle birlikte daha kararlı internet hizmeti sunuyor. Dördüncü nesil teknolojiye kıyasla yaklaşık 10 kat daha hızlı veri iletimi sağlayan 5G, dünyanın en önemli teknoloji fuarlarından olan CES’te (Consumer Electronics Show/Tüketici Elektroniği Fuarı) büyük ilgi gördü. Günümüzde Amerika, Avrupa ve Asya ülkelerinin kullandığı bu pahalı teknoloji ülkemizde henüz kullanılmıyor. Telekomünikasyon şirketleri, 5G teknolojisi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

WiFi 6

Sağlık ve iletişim başta olmak üzere pek çok alanda karşımıza çıkacak 5G ile birlikte WİFİ 6’nın geliştirilmesi ve uygulanması öngörülüyor. WiFi 6 sayesinde veri indirme hızında üç kat artış olacak.

Blockchain teknolojisi

Yazılım dünyasının yeni yıldızı Blockhain, varlıkların bir iş ağında izlenmesi sürecini kolaylaştıran, paylaşılmış ve dağıtılmış bir finansal defter veya merkezileştirilmemiş bir veritabanı olarak tanımlanabilir. Daha çok bitcoin’le gündeme gelen ve pek çok sektörün ilgisini çeken Blockhain, 2019’da kullanıldı. Bazı ülkelere blok zincir tabanlı elektronik-oylama sistemi getirildi ve Estonya, ABD, Danimarka, İsveç, Güney Kore, Hollanda, Avustralya ve Birleşik Kraliyet gibi ülkeler bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etti. Türkiye’de 2020’den itibaren “alternatif para ve ödeme sistemlerini geliştirmek” konusunda çalışmalar yürütecek. FedEx, IBM, Walmart ve Mastercard gibi yatırımcıların blockhain teknolojisi üzerine yatırım yapmaya devam ederse 2020’de blockchain daha da yaygınlaşacaktır.

Sanal asistanlar

Siri veya Google Asistan gibi sanal asistanlar hayatımızda olsa da bazı yönlerden eksik kalabiliyor. 2020’de konuşan yapay zekâ asistanları konusunda ilerleme kaydedileceği öngörülüyor. Öyle ki Microsoft, sanal asistan sistemi üzerinde sadece konuşulanı doğru anlayabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Genişletilmiş gerçeklik (XR)

Sanal gerçeklik, bilgisayar tarafından yaratılmış bir dünyaya girmeyi; artırılmış gerçeklik mobil cihazların ekranı sayesinde dijital nesneleri görmeyi sağlıyor. Karma gerçeklikte sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojisi beraber kullanılıyor. Genişletilmiş gerçeklik(XR) ise sanal, artırılmış ve karma gerçeklik çalışmalarının tamamını kapsayan terimdir. 2019’da genişletilmiş gerçeklik (XR) teknolojisiyle ilgili gelişmeler olsa da daha çok eğlence dünyası ile sınırlı kaldı. 2020’de genişletilmiş gerçeklik teknolojisinin daha fazla karşımızda olması bekleniyor.

Kişiselleştirilmiş ve premitif tıp 

Genetik ve teknolojideki gelişmeler sayesinde kişiselleştirilmiş tıp terimi ortaya çıktı. Akıllı kol gibi cihazların veri toplama yöntemiyle henüz gerçekleşmemiş hastalıkları önceden tespit edip akıllı telefon sahibini uyarabilmesi bekleniyor. Tedavi için kişiselleştirilmiş uygulamaların daha çok karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz.

Otonom otomobiller

Tam otonomiye giden teknolojilerin hızla gelişmesinde önemli bir rol oynayan sürücüsüz otomobiller, sürücü hatasından kaynaklanan  trafik kazalarının önüne geçilmesini, trafik sıkışıklığının azalmasını, park yeri sorununun ortadan kalkmasını, engelli bireylerin trafiğe katılmasını sağlayacak. Taşımacılığa yeni boyut kazandıracak olan sürücüsüz otomobiller üzerinde çalışmalar devam ediyor. Apple, BMW, Tesla, Ford, General Motor, Google ve Samsung, bu konuda çalışmalar yürütüyor.

Bilgisayar görüşü

Yapay zekânın bir alt dalı olarak karşımıza çıkan bilgisayar görüsü (Computer Vision), kamera veya sensörler aracılığıyla toplanan görsellerden ögeleri, yerleri, nesneleri veya insanları tanımlayabilen teknolojilerdir. Akıllı telefonlardaki yüz tanıma sistemlerini ve Google’ın Görsel Arama’sını bu teknolojiye örnek gösterebiliriz. 2020’de bilgisayar görüşü teknolojisinin daha fazla alanda kullanılması bekleniyor. Örneğin, otonom otomobillerin tehlikeyi tespit edip önlem alması için bu teknolojiden yararlanılacak.

Manken drone

Moda dünyasında da teknoloji rüzgarları esiyor. 2018’de İtalyan moda devi Dolce & Gabbana, el çantaları tanıtımında manken değil drone kullandı. Bu gösteri drone’ların gelecekte “modellerin papucunu dama atar mı?” sorusunu gündeme getirdi. Manken drone’ların 2020 ve sonrasında daha çok karşımıza çıkacağı tahmin ediliyor.