30 Kasım 2019 Cumartesi

BİM'in Bu Kadar Başarılı Olmasının Sırrı Ne?https://seyler.eksisozluk.com/turkiyede-bimin-bu-kadar-basarili-olmasinin-sirri-ne


Öyle ya da böyle BİM, bir şekilde ülke insanı tarafından çok seviliyor. Bu sevginin nedeni konusunda Sözlük yazarları fikirlerini belirtmişler.şüphesiz ki ucuz ve samimi olmasıdır.


tezgahlar mütevazidir, ürünler kaliteli, fiyatlar uygundur. içeri girerken dükkandaki en pahalı şeyi alabileceğini bilmek insanın öz güvenini artıran bir şey arkadaş. ben bunu bilirim, bunu söylerim.
eğer bir lojistikçi gözü ile incelersem kesinlikle lojistik başarısıdır... bim'in çalıştığı tedarikçilerin çoğunun ulaştırma filoları oldukça çabuk ve hızlıdır. hiç bir zaman hiç bir bimde bir ürünün bittiğini ve "ne yazık ki elimizde kalmadı" cevabını aldığımı hatırlamıyorum. bim aktüel'de "stoklarla sınırlıdır" yazan ürünler hariç aradığım herşeyi buldum. bu adamlar allahın unuttuğu yerde ki 2.000 - 2.500 nüfuslu ilçeye bile laptop getirtip satabiliyorlarsa bunun arkasında harika bir tedarik zinciri başarısı yatmaktadır.

dahası bim müşterilerini oldukça iyi tanıyarak hedef kitle olarak türkiyede bol bol bulunan öğrenci - az gelirliler ve alt orta sınıf ve emeklileri hedef alan bir yapıya sahip olduğundan dolayıda oldukça iyi kazanmaktadır. kısacası market analysis konusunda derslerine çok iyi çalışmışlardır. bim bir diğer artısı ise tanşas - migros - kipa - carrefour gibi büyük zincirlerin tabiri caiz ise küçük nüfuslu yerleri s.ktir etmişliğini çok iyi kullanması. bim'in bu yöndeki büyük başarısını gördükten sonra migros ve tansaş - şok adı altında ucuzluk marketi açmışlar fakat geç kalmışlar yarışı çoktan ucuz fiyatları ve her türlü ürünün bulunabilmesi kolaylığı ile bim kazanmıştır. bim mağazaları tansaş - migros ve kipanınkiler gibi şaşalı ve düzgün yerleştirilmiş olmaktan çok uzak olsada halkın hemen içerisinde olması ve hemen hemen her mahallede bir tane kolaylıklar hatta ne biri 3-4 tane bulunabilmesi sebebi ile dar gelirli insanların kalbinde taht kurmuştur.yoksullukla doğrudan alakalı olmayan sır. almanya'da da benzer bir market zinciri var, aldi. onlar da çok başarılı ama almanya'da yoksulluktan söz etmek çok mümkün değil.


olay operasyon maliyetini en aza indirip aynı ürünü rakiplere göre daha uygun fiyatla satmak sadece.
ucuzluğun yanında tanıdıklık hissidir. herhangi bir şehirde herhangi bir bim'e girdiğimde kendimi evimde hissediyorum. başka hiçbir market, bakkal, dükkan, marka bana bu hissi yaşatamadı.


bir de her zaman her yerde bulunurluğu var. istediğin yerden ev tut, bim'i buluyorsun. içinde ne olduğunu da biliyorsun. henüz bim rezaleti de görmedik sanırım.


a101 de benzer politika izliyor ama çoğunlukla onların kasiyerleri aksi, nalet ve mendebur oluyor.


canım bim. yarın gideyim de bir dost yoğurt filan alayım bari.