22 Kasım 2019 Cuma

en çok şube kapatıp personel çıkartan bankalar belli oldu rakamlar çok acı

kaynak: https://www.paramedya.com.tr/devami/40032/iste-en-cok-sube-kapatip-personel-cikartan-bankalar


2019 yılı Banka çalışanları için iyi gitmiyor. Bazı Bankaların Operasyon Servisini şubelerden kaldırması bazı bankaların da düşen iş hacmi nedeni ile Merkezi Operasyon çalışanlarda sayı azaltması Bankacıların kabusu oldu. Bazı Bankalarda Üst Yöneticiler kendi tasarruf yapmak yerine Personel Harcamalarını düşürmek için çalışan çıkarmayı tercih etti. 2019 ilk 9 ayında en fazla personel çıkaran Banka 627 ile YAPI VE KREDİ oldu. ING Bank 579 Personel azaltması ile 2. Sırada yer alırken AKBANK 536 Personel azalttı. TEB ise 462 personel azaltırken, Şekerbank 211 personel azalttı. 52 şube kapama ile en fazla şube kapatan banka olan İŞBANK ise 134 personel azaltmış durumda. Hatasından dönerek taşerona devrettiği Hizmetli Personeli tekrar bünyeye alması ile DENİZBANK 663 personel artışı görülmektedir. 16 şube kapamasına rağmen Garanti Bankasının 279 personel artırdığı görülüyor. QNBFinansbank ve ODEA BANK Personel artıran bankalar oldu.
KAMU BANKALARINDA DA PERSONEL AZALDI
Kamu Bankaları arasında Ziraat Bankası 267 Personel ile en fazla personel azaltan banka oldu. HALKBANK 62 Personel azaltırken VAKIFBANK’ta 87 Personel arttığı görüldü.
BANKALAR KAÇ ŞUBE KAPADI
Bankalar 2019 yılı 3. Çeyrek mali veriler ve Faaliyet raporlarını yayınlamaya başlaması ile birlikte Şube Sayıları ve Personel sayılarındaki değişimler de netleşmiş durumda. İlk izlenim Bankaların 2019 yılında Şube ve Personel sayısında küçülmeye gittiği oldu. Yerli Özel ve Yabancı Bankaların Şube değişim seviyesine bakıldığında yılın ilk 9 ayında İŞBANK 52 şube ile en fazla şube kapatan banka oldu. Şekerbank 21 Şube kapatırken Garanti Bankası 16 Şube, AKBANK’ında 10 şube kapattığı görüldü. Faaliyet Raporlarını açıklayan bankalar arasında YAPI VE KREDİ BANKAIS; QNBFİNANSBANK; ALTERNATİFBANK Şube sayısını korurken sadece ODEABANK 2 şube artışı yaptığı görüldü.

KAMU BANKALARINDA ŞUBE DEĞİŞİMİ
2019 Yılında Kamu Bankalarından Ziraat Banaksının 11 şube, Vakıfbank’ın da 2 Şube azaldığı görülürken HALKBANK 4 Şube artırmış durumda.