17 Kasım 2019 Pazar

Türk Sinemasının en efsane 8 Filmi

Yeşilçam sineması döneminden yakın geçmiş Türk filmlerine yüreğimize en çok dokunan, bizi hem güldürüp hem ağlatan, döneminin ödüllü ve ses getiren filmlerinden sizler için bir seçki hazırladık. Türkan Şoray’dan Şener Şen’e, Kemal Sunal’dan Sadri Alışık’a oyunculuklarıyla bizi mest eden sanatçıların rol aldığı, hem aklımıza hem de kalbimize kazınan Türk sinemasının en nostaljik ve unutulmaz filmleri yeniden hatırlanmaya değer türde. Yakın döneme dair daha çok Türk filmi alternatifi içinse Son 10 Yılın En İyi 10 Türk Filmi yazımızı okuyabilirsiniz.

Eşkıya

Yavuz Turgul’un yönetmen koltuğunda yer aldığı ve Şener Şen’le Uğur Yücel’in başrolünü üstlendiği Eşkıya ’nın üzerinden tam 23 yıl geçmiş de olsa tekrar tekrar izlemeye doyamıyoruz. 35 yıl hapiste kaldıktan sonra hapse atılmasına neden olan arkadaşının peşinden İstanbul’a giden ve yolda Cumali adında genç bir adamla tanışan Baran’ın hikâyesi yürekle dokunuyor.

Selvi Boylum Al Yazmalım

Türk sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Atıf Yılmaz ’ın kült filmleri arasında gösterilen Selvi Boylum Al Yazmalım , Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın canlandırdığı Asya ve İlyas karakterlerinin aşkını konu ediniyor. Müziğinin hâlâ kulaklarımızda yankılandığı bu filmde, İlyas’ın eşini aldatmasının ardından Asya’nın çocuğuyla birlikte evi terk etmesi ve yeni hayatına başlaması konu ediniyor.

Ağır Roman

Ağır Roman ’ın oyuncu kadrosuna baktığımızda adeta bir yıldızlar geçidine şahit oluyoruz. Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu, Savaş Dinçel, Zafer Algöz, Aysel Gürel, Küçük İskender ve daha nicesi… Kolera Sokağı’nın acımasız dünyasında varlığını sürdürmeye çalışan mahallelilerle, Salih’le Tina’nın yaşadığı büyük aşkı unutmak mümkün değil. Mustafa Altıoklar ’ın yönetmenliğini üstlendiği ve Metin Kaçan’ın aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan film, Türk sinema tarihinin dönüm noktalarından.

Hababam Sınıfı

Üstünden 45 yıl geçmiş olmasına rağmen 7’den 70’e herkesin bildiği ve her seferinde gülmekten kendini alıkoyamadığı Hababam Sınıfı ’nın maceraları Türk sinemasının en unutulmazlarından diyebiliriz. Filmde yer alan çoğu sanatçı aramızdan ayrılmış olsa da onların o zamanlarına şahitlik edebiliyor olmak bu seriyi hepten nostaljik kılıyor. Son yıllarda yeni versiyonları beyazperdede yerini alsa da ilkinin tadı bambaşka.

Kapıcılar Kralı

Kemal Sunal’ın başrolde yer aldığı filmler arasından seçim yapmak çok zor, çünkü her biri ayrı güzel, her biri gönüllerimizde ayrı bir yer etmiş durumda. Ancak en çok güldürenlerden biri olan Kapıcılar Kralı tekrar tekrar izlenesi türde. Saf görünüşünün altında oldukça kurnaz olan kapıcı Seyid’in bütün apartman sakinlerini parmağında oynatmasını her seferinde kahkahalarla izleyeceksiniz.

Tabutta Rövaşata

Hem ülkemizde hem de yurtdışında birçok ödüle layık görülen Derviş Zaim ’in yönettiği Tabutta Rövaşata , Ahmet Uğurlu’nun canlandırdığı Mahsun karakterinin hikâyesini anlatıyor. Evi olmayan ve sokakta yaşayan Mahsun’un akşamları tek başını sokabildiği yer çaldığı arabalar. Her akşam bir araba çalıp sabah tekrar yerine bırakan Mahsun’un hayatı uyuşturucu bağımlısı bir kıza âşık olmasıyla birlikte altüst oluyor.

Turist Ömer

Türk sinemasının efsane filmlerini yeniden hatırladığımız bir listede, Turist Ömer karakterine hayat vermesiyle kalbimizde yer edinen Sadri Alışık ’ın dahil olduğu yapımlara yer vermemek olmazdı. 1964 ve 1973 yılları arasında çekilen Turist Ömer serisi, hem Sadri Alışık’ın karakteristik oyunculuğu hem de gülmekten gözümüzden yaşlar getiren sahneleriyle en sevdiklerimiz arasında yer alıyor.

İstanbul Kanatlarımın Altında

Tıpkı Ağır Roman’daki gibi güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken ve Türk sinemasının yapıtaşlarından birini oluşturan İstanbul Kanatlarımın Altında , Hezarfen Ahmet Çelebi’nin yaşamını konu ediniyor. Kendini uçmaya adamış olan bu mucidin yaşadıklarını izlerken diğer yandan da 4. Murat yönetiminde yaşananlara tanıklık ediyoruz.