15 Aralık 2019 Pazar

ankara ecen kız yurdu'nda işkence skandalı

kaynak:  https://eksisozluk.com/ankara-ecen-kiz-yurdunda-iskence-skandali--6283390


acil yardım çağrısı!!
18 yaşında nepalli genç kız sonam karmu hyolmo, bakıcılık için geldiği ankara’da patronları tarafından işkence ve kötü muameleye maruz bırakılıyor. pasaport ve telefonuna patronları tarafından el koyulan sona’nın ailesi ile görüşmesine izin verilmiyor.

sona'nın ifadeleri video olarak linkte mevcut. vücudundaki işkence izlerinin de fotoğrafları bulunuyor. tüm yazarları destek olmaya çağırıyorum.
sona'nın ifadeleri

sona ailesine fakir ailesini geçindirebilmek için ağustos 2019’da nepal’de bulunan bir firma aracılığıyla ankara ecen kız öğrenci yurdu sahibi yaşan durmaz’ın kızı gözde (soyadı değişmiş)’nin çocuğuna bakmak üzere ankara’ya geldiğini, 400 euro maaş için anlaştıklarını fakat sadece 1 kez parasını alabildiğini söyledi. “paramı istediğimde ise “biz ailene gönderiyoruz” diyorlar.” dedi. çocuk bakıcılığı üzerine geldiğini söyleyen sona, bir süre sonra yaşan durmaz’ın evine ve ecen kız yurdu’na götürülmeye başlandığını, temizlik, çamaşır, bulaşık gibi birçok işi her ikisinin evi için de yapmaya başladığını anlattı.
“buraya ailem için para kazanmaya geldim. buraya gelmek için çok uğraştım. mülakata girdim ve gelmeden önce sağlık kontrolünden geçtim. bu yurt (ecen kız öğrenci yurdu) röportajımı gördü ve beni seçti ve daha sonra buraya iş için gelmeye karar verdim. ama şimdi bana neden böyle davrandıklarını bilmiyorum, bana bunu neden yapıyorlar? çünkü tüm işimi yapıyorum, bana verilen tüm görevlerimi yapıyorum. sabah saat 5 te bazen saat 6 da işe başlamam için uyandırıyorlar, kahvaltı hazırlama, ütü yapma ve tüm ev işleri. gece 12,1’e kadar çalışıyorum.”

sona, patronu tarafından pasaportuna ve telefonuna el koyulduğunu ve ailesi ile görüşmesine izin verilmediğini söyledi. sona, yaşan durmaz’ın kızı avukat gözde (soyadı bilinmiyor) tarafından çok defa dövüldüğünü söyledi. vücudunda ağır morluklar bulunuyor ve dişi kırılmış.
“beni her yerde dövdüler, birçok defa tokat attılar, yanağım dişim kırıldığından çok ağrıyordu. o beni dövdüğü sırada oğlu bunu duymuştu bu yüzden oğlunun onun bana ne yaptığını duymaması ve görmemesi için televizyonu açıp onu başka odaya kilitledi. beni diğer odaya alıp dayak attı, ben ağladığım zaman iş yap çalışmak için buradasın ağlamak için değil dedi. bu beni çok incitiyordu, ağlıyordum, kalkamıyordum bile.”

ecen kız yurdu sahibi yaşan durmaz’ın eşi eski vali emir durmaz. alınan bilgiye göre tüm yaşananlardan haberi olan emir durmaz sona’nın işkence görmesine sessiz kaldı ve müdahalede bulunmadı.
sona gece çok geç saatlere kadar çalıştırıldığı için bazen sabah uyanmakta zorluk çektiğini, bu yüzden ceza olarak aç bırakıldığını ve dayak atıldığını söyledi. sık sık aç bırakıldığını söyleyen sona, günde yalnızca 1 defa yemek yeme hakkının olduğunu söyledi. pasaportu ellerinde olduğu için ne yapacağını bilemediğini, kaçamadığını söyleyen sona “intihar etmeyi düşünüyorum.” dedi.
edit: suç duyurusunda bulunmak üzere karakola geldik. ilk gittiğimiz karakol bizim bölgemiz değil orası diyerek ifademizi almadı.

edit 2: bbc’den yurt sahibine ulaştılar. biz öyle birini tanımıyoruz diye yalan söylüyorlar.