2 Aralık 2019 Pazartesi

Asgari Ücret toplantısından ilk notlar sızdı

Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları:
Asgari ücretin sosyal ve ekonomik konjonktür ile uyumlu, kalkınmaya ve verimliliğe katkı verecek şekilde belirlenmesi önem arz etmekte.
Asgari Ücret Tespit Komisyonunun hem işçi hem de işveren bakış açısını dikkate alıp ortak noktada buluşması temel gayemiz.
Asgari ücretin satın alma gücüne baktığımızda AB’ye üye ve aday ülkeler sıralamasında 2002 yılı başında 15 sıradayken bu yıl 10. sıraya yükselmiş durumdayız.
Çalışmalarını aralık ayında yapacak olan komisyonun ikinci toplantısı Türk-İş üçüncü toplantısı TİSK’İn ev sahipliğinde yapılacak.
Temel meselemiz istihdamı korumak olmalı.
Türk-İş Nazmi Irgat: Resmi enflasyon ile halkın enflasyonu arasında büyük farklar oluşmaktadır. Gıda fiyatlarındaki artışın aile bütçesine getirdiği yük mutfak harcamalarında kısıtlamaya yol almıştır.
Ücretli çalışanlarda alırken ölçü kepçe, verirken kaşık olmuştur.
TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç: Asgari ücretin çalışanlarımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Hükümetimizce son 4 yıldır iş verenlere verilen asgari ücret desteği için  teşekkür ederiz.
Asgari ücret geçim ücretini değil çalışanlara ödenebilecek en alt rakamı gösterir.
Unutulmamalıdır ki işletmelere yansıyan olumsuz gelişmeler çalışanlara da yansıyacaktır.
1.5 milyona yakın genç işsizimiz var. Belirlenecek yeni asgari ücret İkinci Yeni Ekonomik Programda yer alan işsizlik hedefine ulaşmak için önemlidir.
Asgari ücretin siyasi polemiklere konu edilmemesini temenni ediyoruz.