21 Aralık 2019 Cumartesi

Devlete borcunuz var mı mutlaka öğrenin

Gelir İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan bir araç sayesine internetten devlete borcum var mı öğrenmek, sorgulama yapmak artık çok kolay. GİB “Borç Bilgilendirme Sistemi” sayesine vergi, trafik para cezası, idari para cezası, Yurt-Kur harcı, yargı harcı, askerlik cezası, karayolları geçiş noktalarında yazılan cezalar, MTV gibi sayısız alandaki borçları sadece TC. kimlik bilgilerimizi girerek kolayca öğrenebiliyoruz. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığının anlık borç sorgulama servisinin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile belediyelerin tahsil ettiği vergileri kapsamadığı da bildirildi.
Önceleri vergi dairesine giderek oradaki iş yoğunluğu arasında borç sorgulama işlemi yapmak ve bunun takibini gerçekleştirmek gerekmekteydi. Durum böyle olunca bir çok vatandaşımız borçlu olduğundan habersiz olmakla beraber, yüksek faiz miktarları ödemekle yükümlü kalıyorlardı. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için “Borç Bilgilendirme Sistemi” dediğimiz devlete borcum var mı aracını kullanmanızda fayda görüyoruz

Devlete Borcum Var Mı Sorgulama

TC. kimlik numarası, nüfus cüzdanı seri no, Annenizin/Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC Kimlik Numarası, annenizin kızlık soyadı ve doğrulama kodunu girerek aşağıda bulunan devlete borcum var mı öğrenebilirsiniz. E-Devlet Kapısı üzerinden kolay bir şekilde borcunuzun olup olmadığını sorgulayabiliyorsunuz. Bunun için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya girmeli ve sisteme giriş yapmalısınız. Akabinde herhangi bir borcunuzun olup olmadığını kısa sürede görebilirsiniz.
Devlete Borcum Var Mı Sorgulamak İçin ( https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu )
Yukarıda görmüş olduğunuz borcum var mı aracı verilerini Gelir İdaresi  Başkanlığı resmi internet adresi olan ( www.gib.gov.tr )’den almaktadır.  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek borcum var mı sorgulama aracı hakkında “Herhangi bir vatandaş kimlik bilgilerini girerek devlete borçlu olup olmadığını kolaylıkla öğrenebildiğini ” söyleyerek Borç Sorgulama Sistemi’nin hizmete girdiği 2012 senesinden bu yana 10 milyondan fazla sorgulama yapıldığına dikkat çekti.
Bunun dışında doğrudan GİB İnternet adresi üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için ” https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=odeme ” sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Akabinde ister kimlik bilgileriniz isterseniz de E-devlet şifreniz ise sisteme giriş yapmalısınız.
Akabinde yukarıda resimde görmüş olduğunuz kısma tıklamalısınız. Sonra da vergi tipini hepsi yapıp sorgula ve öde diyoruz. Bu kısımda adınıza kayıtlı olan tüm borçları görebilirsiniz. Böylece devlete borcum var mı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
GİB borç bilgilendirme sistemi ile vatandaşları, devlete borcum var mı yok mu, devlete borcum varmı nasıl öğrenebilirim derdinden de kurtarmış oldu. Böylece vatandaşlarımız biriken borçlar, faizler yüzünden belki de bir sürpriz yaşamayacaklar. Siz de devlete borcum varmı diye merak ediyorsanız aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sorgulama yapmanız yeterli olacaktır. Bu yazımızda kamuya vergi borcum var mı