1 Aralık 2019 Pazar

donanımhaber'de açılan aylar sonra gelen trafik cezaları başlığı ve yapılan yorumlarkaynak: https://forum.donanimhaber.com/aylar-sonra-gelen-trafik-cezalari--136192130


Merhaba arkadaşlar ,

Öyle bir zamandayızki bırakın ödüllendirmeyi cezalandırmayı bile beceremiyoruz.İnsanlara 8 ay önceki cezalar yeni gelmeye başladı.

Trafik ışığında geçtiysem çekersin plakamı dijital olarak yollarsın edevlet'den maximum 2 iş günü.


Ama ne yazık ki insanlara cezalar zamanında bildirilmediği için aynı yerden defalarca ceza yiyorlar.Cezaların amacı caydırıcılıktır.Tekrar yapılmasını önlemektir.O adam bir kere ceza yerse birdaha yapmaz.Ama ülkemizde ise tamamen tuzak olarak ilerliyor.

Aranızda avukat olan varmıdır ? Bu cezaların yasal zorunlu bildirim süresi gibi birşey mevcutmu ? Misal 2019'a gireceğiz bir önceki yıl'a ait ceza gelirse ödemekle yükümlümüyüm ?

2-
Hocam bir ara trafik cezalarının 15 gün içinde tebliğ edilmesi aksi taktirde geçersiz kalması gibi bir mahkeme kararı çıkmıştı ancak bunu bozdular. Şu an mali yıl olarak hesaplanıyor bildiğim kadarıyla, yani 1 Ocak 2019'a kadar tebliğ edilmesi gerekiyor 2018 içinde kesilen cezaların diye biliyorum.

Sizin dediğiniz türden aylar sonra gelen cezam benim de oldu, arabayı sattıktan sonra düştü sisteme böyle bir rezillik olmaz. Zaten bu tip cezalar radar EDS cezaları falan oluyor, istiyorlar ki adamlar radara girdiğini bilmesin de bir daha girsin, toplu gönderiyorlar, başka açıklaması yok.
Dertleri vatandaşı soymak, cezaymış kuralmış trafik düzeniymiş hepsi bahane. Yasak park cezamı aynı günün akşamı e-devletten bildirim atarak bana söyleyen emniyet, radar cezasını aylar sonra gönderiyor.