25 Aralık 2019 Çarşamba

Dünyanın En Çok Satan Telefon Markaları Belli Oldu!

en çok satan telefon markaları
Global teknoloji pazarının en çok ilgi gören ve satılan ürünü akıllı telefonlar oluyor. İletişim teknolojilerindeki ilerleme dünya genelinde cep telefonu kullanımının artmasında etkili oldu. Bu durum akıllı telefon üreticilerini büyük bir rekabete soktu. Peki, en çok hangi akıllı telefon üreticisi satış yapabildi? Uluslararası veri şirketi IDC tarafından yayınlanan en çok satan telefon markaları araştırması bu sorunun cevabını ortaya koydu.
IDC’ın araştırmasına göre 2019’un ilk yarısında 30 milyon daha az akıllı telefon satışı yapıldı. Araştırma verileri, Ocak-Haziran döneminde küresel pazarda 644 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştiğini ortaya koydu. Büyük pazarlarda satışlar yalnızca Brezilya ve Çin’de artış gösterdi.

Çağın sembolü haline gelen marka: Apple

Mac, iPod, iTunes, iPhone ve iPad markalarına sahip olan ABD’li üretici Apple, akıllı teknoloji alanında en çok tercih edilen markalar arasında bulunuyor. Öyle ki Apple, 70,2 milyon telefon satışı gerçekleştirdi. Bu yüksek bir satış oranı olsa da Apple’ın pazar payı yüzde 10,9’a geriledi. Apple’ın en çok satan iPhone modeli iPhone XR oldu.

Yenilikçi bir marka: Huawei

Dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon cihazı üreticisi konumundaki Çinli üretici, teknolojiden etkin şekilde yararlanmaya olanak tanıyor. Huawei, Ocak-Haziran döneminde 117,8 milyon adet satış gerçekleştirdi. Bu satış rakamı sayesinde dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi konumunu koruyan telefon üreticisi, pazar payını yüzde 18,5’e yükseltti.

Teknolojide öncü marka: Samsung

Geniş ürün gamına sahip olan ve akıllı telefon pazarının en çok tercih edilen markalarından biri olan Samsung, 2019’un ilk yarısında 147,4 milyon akıllı telefon satmayı başardı. Samsung, dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumunda bulunmaya devam ediyor. Güney Koreli firmanın en çok satan akıllı telefonları Galaxy A10, Galaxy A30 ve Galaxy A50 oldu.

Özgün çizgisi olan bir marka: Xiaomi

Pazarda kendisi için deneysel bir yer açan Xiaomi markası, ekran ve kamera özellikleriyle fark yaratan akıllı telefon modelleri üreterek tüketicilerin beğenisini kazanıyor. Çinli marka, 57,3 milyon adet akıllı telefon satarak, yüzde 8,9 pazar payına sahip oldu. Xiaomi markası, en çok Redmi 6A satışı yaptı.

Yükselişe geçen marka: OPPO

Gençlerin tercih ettiği akıllı telefon markası olarak öne çıkan OPPO; trendlere uyumlu telefonlar tasarlıyor. Dünyanın en ince akıllı telefonunu üreten marka, 52,6 milyon telefon satışı gerçekleştirdi. Bu sayede OPPO’nun Pazar payı yüzde 8,9 oldu. OPPO’nun en çok satan akıllı telefon modeli OPPO A5 oldu.
Diğer akıllı telefon üreticileri toplamda 198,7 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Diğer üreticilerin toplam Pazar payı yüzde 30,85 olarak tespit edildi.