19 Aralık 2019 Perşembe

Tasarruflu olmak için neler yapmalı nelere dikkat etmeliyimBu yazımda sizlere tasarruflu yaşamanın yollarını, neden tasarruf yapmalıyız, elektrik, su ve doğalgaz’dan tasarruf sağlayabilir miyiz, aile ekonomisi nasıl yapılır, para biriktirmek için neler yapmalıyız, doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesine karşı neler yapabiliriz… gibi konular hakkında bahsedeceğim. Tasarruflu olmak hem bireye, hem aile ekonomisine hem de ülke ekonomisine büyük fayda sağlamaktadır. Tasarruflu olmak damlaya damlaya göl olmak demektir. Ve küçük gibi gözükse de büyük bir ekonomi yaratır. Bu yazımızda tasarruflu olmak adına neler yaptığımı, sizlerin neler yapabileceğini anlatan bir yazı hazırladım.Tasarruflu olmak için ne yapmalıyım?
Alt başlıklarda tasarruflu olmak için yapabileceğiniz şeyleri maddeler halinde hazırladım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Alışverişlerinizi İnternetten Yapın

Özellikle teknolojik, tekstil veya diğer alışverişleriniz internetten yapıldığında çok daha ucuza gelmektedir. Hatta market alışverişleri dahi internetten toplu olarak yapıldığında yine çok uygun fiyata gelmektedir. Bu sebeple internetten alışveriş ne olursa olsun daha mantıklıdır. Ayrıca alışverişlerinizi sezon sonunda yapmak çok daha avantajlıdır.

Market ve Pazar Alışverişi

Meyve, sebze veya diğer besin ürünlerinin alışverişlerinde market indirimlerini yakından takip etmek tasarruf açısından çok önemli. Birçok market haftalık ürün indirimlerinin tanıtımını yapan katalogları bir hafta öncesinden yayınlıyor. Ayrıca internettende indirimli ürünleri takip edebilirsiniz. Şunu da unutmayın ki marketlerin kendi markaları diğer markalara kıyasla çok daha ucuzdur. Örneğin birçok marketin kendi üretimi veya markası ketçap, yoğurt, yağ, bal, temizlik malzemeleri, çay, şeker gibi ürünleri vardır. Bu ürünler marketlerin kendi markaları olduğu için daha ucuza satılmaktadır. Pazar alışverişini de genellikle akşam saatlerinde yaparsanız meyve, sebzenizi daha ucuza alırsınız.

Elbise Alışverişi

Elbise ve tekstil ürünlerini alışveriş merkezlerinden almak yerine internetten satın almalısınız. Bu şekilde büyük indirimlerle satın alabilirsiniz. Unutmayın ki artık internetten alışverişler çok daha ucuza gelmektedir. İndirim kuponu ve site indirimleri sayesinde daha da ucuza satın alabilirsiniz. Eğer üstüme uymaz, numarası dar gelir, bedeni dar gelir gibi düşünceniz varsa alışveriş merkezlerinde bu ürünleri üzerinize deneyebilirsiniz.

Kitap Alışverişi

Kitapları illa ki satın almanız gerekmez. Onları il halk kütüphanelerinden, okul kütüphanelerinden veya gençlik merkezlerinden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. İlla kendi kütüphanenizi oluşturmak istiyorsanız kitapları pdf veya epub formatında internetten çok daha uygun fiyata satın alarak veya indirerek okuyabilir, kendi kütüphanenizi yaratabilirsiniz.

Doğanın Ücretsiz Nimetlerinden Faydalanın

Doğa hem stresizi azaltır hem de ücretsiz besin kaynağıdır. Örneğin bir gün bir nehir kenarına gidip kamp yaparak balık tutabilirsiniz. Mükemmel lezzetli mantarlar toplayabilir ve o lezzetleri tadabilirsiniz. Veya orman meyveleri… Doğanın nimetlerinden faydalanın!

Ürünlerinizin Garantisini Takip Edin

Bazen küçük paralar verdiğiniz ürünlerin dahi 1–2 yıl kadar garantisi oluyor. Bu ürünlerin garantisini bazen unutuyor ve bozulduğunda direkt çöpe atıyoruz. Lütfen bu ürünlerin garanti süresini takip edin ve garantisi dolmadan bozulan cihazları mutlaka garantiye gönderin.

Marka Takıntısı!

Unutmayın kaliteli ürün pahalı olacak diye birşey yoktur. Bu sözü unutmadan ve her zaman aklınızın bir köşesinde tutarak hareket edin. Bu sebeple pahalı ürünlere alternatifi olduğu müddetçe gereksiz paralar vermeyin .

Pazarlık yapın

Pazarlık sünnettir. Pazarlık yapabildiğiniz her yerde mutlaka pazarlık yapın.

Hazır Gıda ve Fastfood yiyeceklerden kaçının

Hazır gıdalar hem daha pahalıya denk gelir hem de pek sağlıklı değillerdir. Onun yerine kendi hazırladığınız organik, hızlı hazırlanan, aperatif besinleri tercih edebilir, kendi sandviçinizi yapabilirsiniz.

Kötü Alışkanlıklarınızdan Vazgeçin

Alkol, sigara, tütün, nargile gibi kötü alışkanlıklarınız olabilir. Bunlar sağlık açısından zararlı olduğu gibi maddi açıdan da insanı yoran alışkanlıklar. Kullanan birçok kişi manevi anlamda fayda gördüğünü söylese de kötü alışkanlıklar psikolojik anlamda da olumsuz etkiler.

Ürünlerinizin Bakımını Zamanında Yaptırın

Örneğin kombiniz olsun, arabadaki veya evdeki kullandığınız klimanız olsun vb. ürünler zamanında bakımı yapıldığında çok daha iyi ve ucuz performans göstermektedir. Birçok kişi para için bakım zamanını geciktirmekte ve bu aslında zarar ekonomisine zarar vermektedir.

Hazır Su Almayın

Birçok şehirde tatlı su çeşmeleri var. Veya bizzat dağa giderek dağ suyunu toplu olarak doldurabilirsiniz. Tabi bu imkanlar her şehir için geçerli olmayabilir.

Ek gelir sağlayın

Fotoğraf çekerek, blog veya makale yazarak, seo yaparak, yazılım yazarak, grafik veya tasarım üreterek, e-ticaret yaparak ek gelir sağlayabilirsiniz. Özellikle bu alanlar bir öğrenci için bulunmaz nimetlerdir.

Kaliteli Ürünler Satın Alın

Kaliteden kastım pahalı ürün satın almak değil. Eğer hakediyorsa pahalı ürün de alabilirsiniz. Ama her zaman pahalı bir ürün kalitelidir diye birşey de yoktur. Fakat genelde bir ürün piyasa değerinin çok altında satılıyorsa o ürün genellikle kaliteli bir ürün değildir. Ve kalitesiz ürünler sizi genellikle yarı yolda bırakırlar.

Spor Salonu

Özellikle belediye tarafından hizmet veren spor salonları, üniversitelere ait spor salonları özel kurumlar tarafından verilen spor hizmetlerine göre çok daha ucuz ve lüks olmaktadır. Bu sebeple spor salonlarına yüksek fiyatlar ödemek yerine belediye veya öğrenciler için üniversiteleri düşünün.
Veya eğer spor yapmak için özel bir alan yaratabilirseniz, kendi spor aletlerinizi alabilir ve kendi spor salonunuzu yapabilirsiniz.

Ulaşım

Ulaşım için kişisel araçlarınızı kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını kullanın. Evet biliyorum genellikle büyük şehirlerde çok kalabalık oluyor fakat hem çevre için hem de bütçeniz için toplu taşımayı tercih etmek çok daha mantıklı bir seçim olacaktır. Bu kalabalık atmosferi istemiyorsanız kısa mesafeli yollar için bisikletle ulaşım yapmayı deneyin. Hem sağlıklı hem bedava. Son zamanlarda şehirlerde bisiklet yollarına, bisiklet parklarına ve bisiklet kiralama istasyonlarına da büyük yatırımlar yapılmaya başlandı.
Uçak biletlerinizi çok daha öncesinden alın. Ve mevsimsel bilet indirimlerinden yararlanın. Örneğin geçtiğimiz aylarda Ukrayna bileti 155 TL (gidiş-dönüş) alınabiliyordu. Şehirler arası otobüs ulaşımında ise otobüs firmaları tarafından yapılan indirimleri takip edin, sürekli müşteri kartlarına kaydolun. Belirli binişten sonra bir binişiniz ücretsiz olacaktır.

Tasarruflu yaşamak için “Minimalist Olun”

Minimalizm hayatının her alanında kullanılan herşeyi sadece gerektiği ve yeteri kadar edinme felsefesidir. Dolayısıyla bu yaşam felsefesini edinmek zihinsel anlamda özgürleşmenizin yanında maddi anlamda da faydalı olacaktır.

DIY-Kendin yap!

Bazen çok basit şeylere dahi para veriyoruz. Örneğin; tablo, kalemlik, kumbara vb. birçok ürünü kendimiz yapabiliriz. Böylelikle hem üretkenliğimiz artar hem de maddi anlamda tasarruf sağlarız. DIY videoları, anlatımları Türkçe ve İngilizce internette fazlasıyla var.

Bakım ürünlerini de kendiniz yapın!

Birçok bakım ürünü kendimiz yapabileceğimiz kadar kolaydır. İnternette bütün bakım ürünlerinin tarifini bulabilirsiniz. Markete gidip bir saç serumu aldığınızda çok pahalı fiyatlara satın alındığını görürsünüz. Fakat içerisinde kullanılan bitkisel ürünler ve vitaminleri, aktarlar ve eczanelerden satın alıp kendi serumunuzu yaptığınızda çok daha uygun fiyata gelmekte ve etkisi de markette satılan ürünlerden çok daha iyi olmaktadır.

Tasarruflu Yaşamak İçin “Enerji Tasarrufu” Nasıl Yapılır?

Doğal gaz tasarrufu nasıl yapılır?

Çatınıza güneş paneli takın. Böylelikle güneşli zamanlarda sıcak su ihtiyacınızı ücretsiz karşılamış olursunuz. Doğal gaz yakarken bilinen bir yanlış vardır ki o da kombinin ev soğuyunca sürekli kapatılıp açılması. Fakat kombi en çok yakıtı kapatılıp açıldığı zamanlarda yakar. Dolayısıyla onun yerine sürekli düşük ısıda yakmak çok daha mantıklı ve tasarrufludur. Ayrıca binada mantolama ile ısı yalıtımı yapılmışsa %30-%45 arası bir ısı tasarrufu mümkün olacaktır.Çift cam kullanılmış olmalı ve petek etrafları çok fazla ısıyı engelleyecek şeylerle doldurulmamalıdır.Ve petek arkasında ısı kaybı olacağı için mat bir cisim ile peter arkasındaki ısı kaybı önlenebilir (Bilinen bir yanlış vardır ki alüminyum plakalar bu işe yaramazlar)Ayrıca oda termostatı kullanarak odanın gereksiz ısınmasını veya soğumasını engelleyebilir böylece büyük tasarruflar sağlanabilir.Mutlaka kombimizin bakımı zamanında yapılmalıdır. Baca ve cihaz bakımı zamanında yaptırmayan kişiler karbonmonoksit zehirlenmesi ve patlamalara sebep olabilir.

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Elektrik tasarrufu için en önemli madde A sınıfı enerji tasarrufu sağlayan ürünler(buzdolabı, bulaşım makinesi, çamaşır makinesi vb. ) kullanmaktır. Eski tip ampul yerine Led ampul kullanarak daha çok ısının değil ışığın etrafa yayılmasını sağlayabilirsiniz. Gereksiz elektrikli eşya kullanımını kısıtlamalı, kullanılmayan prizler mutlaka çekilmelidir. Bulaşık veya çamaşır makinesi mutlaka tamamen doldurulmalı ve yıkama işlemi o şekilde yapılmalıdır. Güneş enerjisi veya müstakil ev sahibi iseniz rüzgar enerjisinin dahi nimetlerinden faydalanabilir, enerji tüketiminizi ücretsiz yapabilirsiniz. Ayrıca cihazlarınızda mutlaka uyku modunu kullanın. Uyku modu enerji tasarrufu sağlar. Buzdolabı ve fırın kapaklarını sürekli açmayın. Sadece ihtiyaç dahilinde açın.

Su tasarrufu nasıl yapılır?

Bulaşıklar elde değil toplu olarak makinede yıkanmalıdır. Tuvaletlerinizde çift basmalı sifon kullanın. Az akıtan basınçlı su fişkiyeleri kullanın. Aç kapa musluk kulanın. Böylecek diş fırçalarken, tıraş olurken boşta kalan zamanlarda su açık kalmaz.