13 Aralık 2019 Cuma

Yerli Otomobilin Bilinen Tüm Özellikleri ve ‘Ferrari’ Detayı

kaynak: https://www.webtekno.com/yerli-otomobil-ozellikleri-tasarimi-fiyati-h81656.html


2011’den bu yana yoğun şekilde planlanan süreçte artık sona yaklaşıldı. Duyumlara göre 14 Aralık 2019 Cumartesi günü, üretilen ilk yerli otomobil prototip, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından test edilecek. Aynı zamanda bütün Türkiye, yıllardır merak edilen yerli otomobilin tasarımını da ilk kez görecek.
Ülkemizde son dönemin en çok gündem yarayan maddesi yerli otomobil projesinde bir dönüm noktasına geldik. 2011’den bu yana üzerinde çalışma yürütülen yerli otomobil projesi için ilk belirgin adım, 2017’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “5 babayiğit” olarak nitelendirdiği işbirliği ile atılmıştı. 
Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding ilk çalışmalara başladıktan bir yıl sonra, 2018’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de dahil oldu. Toplamda 6 ortaklı bir proje haline gelen yerli otomobil için Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. ya da kısa adıyla TOGG birlikteliği şekillenmiş oldu. 

Yerli otomobil hangi teknolojilere sahip olacak?

yerli elektrikli otomobil
Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan gerek TOGG ve gerek bakanlar tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında yerli otomobilin günümüz trendlerine uyum sağlayacağını görüyoruz. Tesla, Volkswagen, Ford ve daha pek çok otomobil üreticisinin öncülük ettiği elektrikli otomobil teknolojileri, yerli otomobil için de geçerli olacak.
Elektrikli otomobillerin benzinli otomobillere kıyasla daha farklı üretim teknolojilerine ihtiyaç duyması, başta Tesla olmak üzere kısa sürede dünyanın pek çok yerinden yeni şirketi gün yüzüne çıkardı. TOGG da yerli otomobil projesiyle o şirketler arasına girme, küresel pazarda boy gösteren otomobil üreticilerinden birisi olma amacını taşıyor. 
yerli otomobil internet
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, daha önce yerli otomobilin elektrikli olacağını söylemişti ama tüm detaylar bundan ibaret değildi. Günümüzün en popüler elektrikli araçlarının bir diğer önemli özelliği, Nesnelerin İnterneti ekosisteminin de bir parçası olmaları. Yani telefonlarımız ve bilgisayarlarımız gibi onlar da sürekli olarak internete bağlı durumdalar. 
Yerli otomobilin de sürekli internete bağlı kalacak bir yapıda tasarlanması, akıllara bir özelliği daha getiriyor. Zira otomobillerde kesintisiz internet demek, otonom sürüş sistemlerinin kullanılması anlamına geliyor. Günümüzde otomobil üreticisi olmasa bile pek çok dev şirket, otonom sürüş sistemleri geliştiriyor. 
otonom sürüş
AppleGoogle ve görüntü arabirimi üreticisi Nvidia’nın otonom sürüş sistemleri konusunda köklü çalışmaları bulunuyor. Yerli otomobillerde yer alacağı düşünülen otonom sürüş teknolojileri için nasıl bir geliştirme süreci yaşandığı bilinmiyor.
TOGG, bu sistemleri ya kendisi geliştirdi ya da Nvidia gibi geliştiricilerden destek almayı tercih etti. İşte bu konu da yakın zamanda netleşecek detaylar arasında. Zira otonom sürüş yazılımları, adeta öğrenen bir makine gibi çalışıyor, çevresel etmenleri tanımlıyor, trafikte hareket halindeyken sürücü yerine karar verebiliyor.

Yerli otomobilin tasarımı: 

pininfarina
Test sürüşü yapılacak yerli elektrikli otomobil her ne kadar prototip olsa da nihai sürüm hakkında bize önemli bilgiler verecek. İyi bir tasarımın otomobil satışlarına ne kadar etkisi olduğu daha önce de defalarca kanıtlanmış bir durum. Bu konuda TOGG’un önemli bir şirketle anlaştığı da söyleniyor

Pininfarina kimdir?

pininfarina yerli otomobil
1930’da Battista Farina tarafından kurulan Pininfarina, sadece otomotiv sektörü için değil, tasarımın önemli olduğu hemen hemen her alanda faaliyet gösteren bir şirket. Otomobil piyasasında ise Ferrari ve BMW için tasarladığı lüks spor otomobiller ile adını duyurdu.
Pininfarina’nın TOGG ile anlaştığı bilgisi, yerli otomobil projesi için en heyecan verici detaylardan. Zira şirketin tasarımları öylesine sıra dışı ve lüks ki elektrikli ve SUV sınıfında olacak yerli bir otomobilin, olası fiyatı hakkında da beklentiyi yükseltiyor. 

Yerli otomobilin modelleri nasıl olacak?

yerli otomobil modelleri
Yapılan açıklamalardan hareketle 5 farklı yerli otomobil modelinin 2030’a kadar seri üretime geçirileceğinden söz edebiliriz. Bu araçlar hem binek kasaya hem de SUV versiyonlara sahip olacak şekilde tasarlanacak. TOGG tarafından sunulacak ilk yerli otomobil, aslında bir otomobil değil SUV modeli olacak.
Açılımı “Sport Utility Vehicle” olan ve “Spor arazi aracı” anlamına gelen SUV sınıfının, elektrikli bir motora sahip en popüler temsilcileri ise Jaguar I-Pace, BMW iX-3 ve Tesla Model X.

Yerli otomobil ne zaman tanıtılacak?

yerli otomobil
Pek çok haber ajansının kulislerden edindiği bilgilere göre, TOGG faaliyetlerinin yürütüldüğü Bilişim Vadisi’nde 14 Aralık 2019’da bir ön gösterim toplantısı düzenlenecek. Bu toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan katılacak, yerli otomobil ile test sürüşü gerçekleştirilecek. 
Toplantının basına açık ya da kapalı olup olmayacağı henüz kesinlik kazanmadı. Ulaştığımız detaylara göre söz konusu toplantı “ön gösterim toplantısı” olduğu için yerli otomobil prototipi kamuoyuyla paylaşılmayabilir. Daha önce, TOGG girişimi henüz gündemde bile değilken Ekim 2015’te bir yerli otomobil lansmanı düzenlenmiş, tanıtılan prototip Cadillac BLS’ye benzetilmişti.
yerli otomobil tanıtım
Aradan geçen 4 yıl boyunca, otomobil dünyasının devleri hızlı bir değişim geçirdi. Tesla gibi elektrikli üretim yapan şirketler yükseldiği için benzinli otomobil üreticileri, 2030’lu yılların ortalarına kadar tamamen elektrikli üretime geçeceklerini peş peşe duyurdular. Yerli otomobil projesi de küresel rekabet hedefi doğrultusunda, elektrikli üretime geçirildi. 
Test edilecek ilk prototipin 2022 yılında trafiğe çıkması bekleniyor. Diğer modeller ise aralıklarla geliştirilip, 2030’lu yıllara kadar satışa sunulacak. Yerli otomobiller, sadece Türkiye’de değil özellikle yurt dışında satışa sunulacak.

Yerli otomobil nerede üretilecek?

gebze bilişim vadisi
2018’de yaşanan CEO değişimiyle TOGG yönetiminin başına Mehmet Gürcan Karakaş getirilmişti. Ardından yerli otomobilin seri üretime geçirilmesi planlanan üretim merkezi de netleşmişti. Tüm faaliyetler Gebze’deki Bilişim Vadisi’ne taşındı. Otomobil fabrikasının da Gebze’de olacağı bilgisi böylece ortaya çıkmış oldu. 
Gebze’de kurulacağı düşünülen fabrika için net konum açıklanmadı, ancak bu bölge ticari açıdan oldukça avantajlı konumla. Köprü, otoyol ve limana olan yakınlığı nedeniyle, prototipte karar kılındıktan sonra yerli otomobilin Gebze’de üretilmesi artık şüphe götürmüyor. 
Yerli otomobil hakkındaki tüm gelişmeler, en sıcak bilgilerle Webtekno’da olacak. Olası tanıtımın hemen ardından, dikkat çekici detaylarıyla yerli otomobil projesine yakından bakacağız. Haberlere anlık olarak ulaşmak için Webtekno mobil uygulamasını aşağıdan indirebilirsiniz: